Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o práci absolventi na severu Moravy prohrávají, končí na úřadu práce

  15:40aktualizováno  15:40
Skončili školu a přišel první velký boj. O práci. Stále víc absolventů v Moravskoslezském kraji ale tento boj prohrává. V kraji letos v průměru podíl nezaměstnaných mezi těmi, co skončili školu, stoupl o tři procenta. V evidenci úřadů práce jich skončila více než pětina. Nejhůře na tom jsou vyučení.
Úspěšná maturita - to je důvod k radosti. Pak ale stále více absolventům středních škol nastávají těžké časy. Sehnat práci je stále obtížnější. (Ilustrační foto)

Úspěšná maturita - to je důvod k radosti. Pak ale stále více absolventům středních škol nastávají těžké časy. Sehnat práci je stále obtížnější. (Ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle studie Národního ústavu pro vzdělávání zájem firem o absolventy omezila hospodářská krize a následná recese.

"Vždy tvořili jednu z rizikových skupin. Vůči ostatním uchazečům jsou znevýhodnění nedostatkem praxe, chybějícími pracovními návyky a minimem zkušeností," vysvětlil spoluautor studie Jiří Vojtěch, proč je situace absolventů kritická.

Praxe je klíčová. "Všude chtěli minimálně tři roky praxe. Po čase už nemělo smysl se vůbec hlásit," líčí hledání práce Martina Sýkorová, absolventka obchodní akademie.

Nejhůř jsou na tom čerství držitelé výučního listu

Už loni se situace výrazně zhoršila. Letos na podzim pak mezi nezaměstnanými skončilo studentů po škole ještě víc.

"Celkový podíl nezaměstnaných absolventů škol v roce 2013 činí 20,5 procenta, přičemž v předchozím roce to bylo 17,5 procenta," informovala Šárka Kadlecová z krajského odboru školství.

Nejhůře jsou na tom čerství držitelé výučního listu, těch po škole rovnou na úřad práce zamířilo 36,7 procenta z celkového počtu letos vyučených. O čtyři procenta víc než loni. Nezaměstnaní středoškoláci s maturitou letos tvořili 21,1 procenta, loni jen 16,9.

Mezi vyučenými na tom jsou nejhůře obory v oblasti textilní výroby, hornictví, hutnictví a slévárenství. Na úřadu práce skončil každý druhý absolvent.

Obory s maturitou: špatná situace je i v textilnictví

"Zde je ale malý počet absolventů, míra nezaměstnanosti není statisticky významná. Mezi skupiny s vysokým počtem absolventů a zároveň s vysokou mírou nezaměstnanosti patří zejména absolventi oboru kuchař číšník," řekla Kadlecová. Nejlépe si stojí zdravotníci a elektrotechnici.

Mezi obory s maturitou špatná situace panuje v textilnictví, i tady ale studuje málo lidí. Nejvyšší míru nezaměstnanosti vůči počtu absolventů mají obory obchodní akademie a ekonomika a podnikání.

Výborná situace naopak panuje v oblasti informačních technologií. A mezi gymnazisty, tady je ale důvodem skutečnost, že většina pokračuje na vysokou školu.

Absolventi tvoří mezi nezaměstnanými skoro šest procent

Krajský úřad situaci mapuje a vychází z ní při změnách kapacit oborů. "Trh práce je ale nutné vnímat komplexně, nejenom z pohledu míry nezaměstnaných absolventů," připomněla Kadlecová.

Mezi lidmi bez práce v kraji tvoří absolventi necelých šest procent. Ke konci loňského roku jich úřady práce evidovaly 4 345. Například v roce 2008 jen 2 911. "Vzhledem k přetrvávající ekonomické krizi a opatrné personální politice firem dávají zaměstnavatelé při náboru pracovníků přednost lidem s praxí," komentuje Dagmar Habiňáková z krajského úřadu práce.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz