Agel má stále nejblíže k novojičínské nemocnici. Šéfovi ČSSD navzdory

  14:55aktualizováno  14:55
Rozhodnutí o budoucnosti nemocnice v Novém Jičíně se blíží. Krajští zastupitelé ještě v září budou hlasovat, zda zadluženou nemocnici na dvacet let pronajmou soukromé společnosti Agel. A to i proti vůli předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

Pronájem nemocnice není nejlepší nápad, sdělil předseda ČSSD Sobotka hejtmanovi Palasovi. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zdravotníci i pacienti nemocnice v Novém Jičíně a její pobočky ve Vítkově na Opavsku jsou nervózní. Vadí jim, že stále netuší, co bude s jejich prodělečným zařízením, které patří kraji.

Špičky ČSSD se hádají kvůli osudu nemocnice

Radní kraje pod vedením hejtmana Jaroslava Palase chtějí zachránit zadluženou nemocnici v Novém Jičíně tím, že ji pronajmou na 20 let firmě Agel, která uhradí dluhy. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je proti. Žádá Palase, ať dodržuje program strany. Lepší řešení ale nenabízí. Osud nemocnice budou v příštích týdnech znovu řešit zastupitelé.

V posledních dvou týdnech proto stovky lidí podepisují výzvu určenou krajským zastupitelům. Žádají o urychlené, ale sociálně citlivé řešení situace nemocnice.

"Nelze dále prohlubovat nejistotu, která panuje již několik měsíců. To neprospívá zaměstnancům ani pacientům, kteří se bojí rušení zdravotnického zařízení ve Vítkově, a v neposlední řadě ani k dobré pověsti nemocnic. Odmítáme být hříčkou v rukou politiků. Žádáme nezpochybnitelné záruky bezproblémového fungování obou nemocnic," stojí ve výzvě sepsané zdravotnickými odbory.

"Lidé mě zastavují v nemocnici i na ulici a ptají se, co s nemocnicí bude? Zaměstnanci se bojí o práci, pacienti o péči," líčí atmosféru předsedkyně zdravotnických odborů v kraji Vladimíra Bučková.

Nemocnice prodělává na onkologické péči

Novojičínská nemocnice se od ostatních sedmi nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem liší v tom, že poskytuje i superspecializovanou péči v Komplexním onkologickém centru, které ale provozuje společně s firmou Agel. Péče je kvalitní a pacienti ji vyhledávají. Jenže nemocnice na tom prodělává a má stále větší dluhy.

"K 31. červenci činily pohledávky už 270 milionů korun. Musíme situaci řešit. Na zastupitelstvu 21. září navrhnu, abychom celou nemocnici pronajali od 1. ledna 2012 na 20 let společnosti Agel," netají náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM).

Radní kraje přišli s takovým řešením už na jaře a pro záměr pronájmu získali tehdy hlasy většiny zastupitelů. Poté, co ředitel Agelu Filip Horák zajel do novojičínské nemocnice a zdravotníky ujistil, že společnost převezme celé zařízení i s dluhy, nebude propouštět, snižovat platy ani omezovat péči, zdálo se, že problém je vyřešený.

Sobotka: Pronájem je v rozporu s programem ČSSD

Jenže proti takovému řešení se záhy velmi ostře postavilo vedení sociální demokracie v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Hejtmana Jaroslava Palase přijel Sobotka s dalšími špičkami ČSSD osobně pokárat do kraje.

"Pronájem nemocnice je v rozporu s programem ČSSD," vysvětloval Sobotka před třemi měsíci na tiskové konferenci v Ostravě. A na svém odmítavém postoji k pronájmu nemocnice trvá dál, přestože nenašel lepší řešení, jak sliboval.

V červnu Sobotka s šéfem Asociace krajů Michalem Haškem (ČSSD) tvrdili, že přimějí zdravotní pojišťovny, aby novojičínské nemocnici platily za onkologickou péči víc. Ačkoli v úspěch takového plánu nevěřil nikdo, kdo zná finanční situaci pojišťoven, Hašek se tehdy tvářil sebevědomě. "Asociace krajů je dnes silný vyjednavač," holedbal se. Ale nevyjednal nic.

Ačkoli Hašek nemá chuť bavit se o tom s novináři, krach plánu už potvrdili zástupci zdravotních pojišťoven, nemocnice i kraje. Co tedy čeká novojičínskou nemocnici, když její dluhy narůstají a Sobotka je proti pronájmu?

Zvažuje se i možnost pronájmu jen části nemocnice

Ani odbory sice nepreferují pronájmy nemocnic, které jsou součástí páteřní sítě zdravotnických zařízení v regionu, ale nejistota je podle nich horší. Proto s pronájmem té novojičínské souhlasí.

A proto Vladimíra Bučková výzvu k urychlenému řešení situace určenou zastupitelům kraje předala v minulých dnech i přímo Bohuslavu Sobotkovi. Ten ale znovu naléhal, aby kraj dál hledal jiné řešení. Navrhl například, aby v nutném případě pronajal Agelu jen tu část nemocnice, která poskytuje onkologickou péči, ale zbytek raději organizačně připojil k frýdeckomístecké nemocnici.

"Jako zdravotník si neumím představit, jak by to mohlo fungovat v praxi. Ale koordinátor krajských nemocnic Svatopluk Němeček i zdravotnický výbor kraje má takovou možnost v nejbližších dnech prověřit a zjistit, zda by to bylo reálné," netají Bučková.

Nový úkol už potvrdil Svatopluk Němeček i šéfka zdravotního výboru kraje Alena Krušinová. Oba se stejně jako odborářka Bučková domnívají, že by takové organizační schéma nebylo výhodné pro nemocnici ani pacienty - odborně ani ekonomicky. Přesto hodlají takovou možnost prověřit a podrobit detailnější analýze.

Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové budou o dalším osudu nemocnice jednat zastupitelé už v pondělí, ale zatím jen na pracovním semináři. Až 21. září pak budou rozhodovat, zda podpoří radní kraje, kteří navrhli zrušit novojičínskou nemocnici jako příspěvkovou organizaci a také způsob, jak vypořádat všechny její dluhy.

"Pokud s tím zastupitelé budou souhlasit, radní následně schválí nájemní smlouvu se společností Agel, která by nemocnici mohla provozovat od 1. ledna 2012," nastínila postup jednání o nemocnici Vlčková.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Muž na masérku v ostravském bytě vytáhl nůž. Ta z okna křičela o pomoc

Muž na ženu při masáži vytáhl nůž

Policisté pátrají po neznámém agresorovi, který s nožem v ruce vyhrožoval ženě nabízející masérské služby v Ostravě....

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

V boji se jmelím může pomoci úprava zákona. Vlastník by se musel starat

Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v...

Jen na území Ostravy je nutné ošetřit na dva tisíce stromů, v celém Moravskoslezském kraji desetitisíce. Šíření jmelí...

Najdete na iDNES.cz