(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Oční klinika DuoVize

Agentury vozí do Ostravy tisíce Poláků na operaci šedého zákalu

  • 2
Představa moravskoslezských lékařů o tom, jak za nimi budou jezdit zástupy pacientů z Polska, se naplňuje. Ale jen někde. Tisíce cizinců zatím míří do soukromých očních klinik. Lákat je chce i Slezská nemocnice v Opavě.

Do Moravskoslezského kraje přijíždějí od loňska tisíce zdravotních turistů z Polska. Většinu zajímají dva hlavní cíle v Ostravě: soukromá oční klinika Gemini a Oční centrum Agel. Loni jimi prošly téměř tři tisíce polských pacientů. Letos jich má být ještě víc.

„Naše ostravská klinika v Bělském lese ročně operuje šedý zákal pěti tisícům pacientů, z toho byla loni asi polovina Poláků. Letos jich bude víc. V prvním pololetí už jsme operovali okolo dvou tisíc Poláků a jejich počet stále roste. Kvůli velkému zájmu jsme museli kliniku rozšířit – přijali jsme dalších deset lékařů včetně nového primáře a přistavěli nové prostory s operačními sály,“ říká Pavel Stodůlka, majitel a primář Gemini, největší oční kliniky s několika pobočkami v zemi.

Oční centrum Agel, které sídlí ve Vítkovické nemocnici, operuje ročně kolem dvou tisíc očí se šedým zákalem. Loni tam přijelo na zákrok asi 400 pacientů z Polska. Letos jich čekají mnohem víc. „Doufáme, že alespoň 1 200,“ netají mluvčí skupiny Agel Radka Miloševská.

Každý člen personálu ovládá částečně polštinu

„S každým pacientem probíráme zdravotní stav, bavíme se o průběhu zákroku i rizicích, ale také pacienty uklidňujeme, pokud mají obavy,“ říká jednatelka Očního centra Agel Katarína Bučková s tím, že každý člen personálu částečně ovládá polštinu a navíc je tam stále k dispozici překladatelka.

Zájem Poláků o léčbu u nás ale roste především proto, že doma čekají na zákrok i několik let, kdežto ostravští lékaři jim nabízejí termíny do měsíce, maximálně dvou. Zároveň jim dokážou vystavit všechny dokumenty potřebné k tomu, aby si mohli nechat operaci proplatit od zdravotní pojišťovny v Polsku.

Možnost léčit se za určených podmínek na účet své zdravotní pojišťovny v kterékoli zemi Evropské unie platí už delší dobu. I proto lékaři nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, doufali už v roce 2014, že se k nim pohrnou davy cizinců. „Zatím jsem operoval jen čtyři pacienty z Polska se šedým zákalem, ale všichni si zákrok platili ze svého. Pacient, kterému jsem operoval obě oči, zaplatil hotově 28 tisíc korun,“ líčil před dvěma lety primář očního oddělení nemocnice v Karviné-Ráji Jiří Slepánek.

Do systému jsou zapojené i polské agentury

A netajil, že očekává zájem pacientů z Polska i Slovenska, když za ně bude zákroky hradit pojišťovna. Ačkoli od loňska už této šance využívají tisíce Poláků, na očním oddělení v Karviné, ale ani v dalších nemocnicích, které patří kraji, městům či státu, zatím zástupy cizinců nejsou. „Poláky sice operujeme, ale jen jednotlivce, asi do dvaceti ročně,“ odhadl Slepánek.

A v dalších nemocnicích regionu i méně. „Na rozdíl od soukromých zařízení nemáme fondy na to, abychom za klienty z Polska dávali úplatky,“ nastínili někteří lékaři pozadí byznysu se zdravím. Představitelé soukromých zařízení to odmítají. „Nikomu nedáváme úplatky, to je nesmysl. Spolupracujeme ale s polskými agenturami, které zařizují vše potřebné a posílají nebo i vozí pacienty k nám. Agenturám platíme legální provizi. Postupují tak i v dalších zemích, kam Poláci cestují za péčí,“ vysvětlují shodně Miloševská a Stodůlka.

A stejnou cestou se nyní vydává i Slezská nemocnice v Opavě. Její ředitel Ladislav Václavec doufá, že se mu ještě letos podaří získat pacienty z Polska. První očekává koncem léta. „Už jsme navázali spolupráci s polskou agenturou, která v příštích dnech vydá v pohraničí inzeráty s nabídkou operace šedého zákalu v Opavě. Můžeme operovat až 300 cizinců ročně, aniž to omezí naše pacienty. Jsme domluvení s lékaři, že budou Poláky operovat výhradně o víkendech a budou za to placení zvlášť,“ líčí Václavec.