Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam s dětmi o prázdninách? Vyražte na lyže či polštářovou bitvu

  16:55aktualizováno  16:55
Začínají velikonoční prázdniny. Lidem se otevírá nový Pavilon evoluce v ostravské zoo. Planetárium připravilo mimořádná představení, chystá se i velká polštářová bitva v centru Ostravy. Slezskoostravský hrad pak o víkendu otevře svou třináctou komnatu.

Kosárna v Karlovicích přiblíží život slezských horalů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mohou od čtvrtka nahlédnout do Pavilonu evoluce. Největší a nejdražší novostavbu v historii zahrady s unikátní voliérou pro šimpanze zatím mohli obdivovat jen zvenčí.

Nový Pavilon evoluce má atraktivní obyvatele

Prvními obyvateli se už na podzim stali ptáci: drobná volavka bukáček malý a papoušek žako velký. Z betonových klecí se do výběhu s listnatými stromy i částí rybníka stěhovala v září skupina deseti vzácných kočkodanů Dianiných. Čtveřice šimpanzů opustila starý pavilon a nastěhovala se do nového v lednu. Na vnitřní výběh a zázemí si zvykli rychle. 

Uvnitř pavilonu je velký centrální bazén pro různé druhy ryb. Nastěhuje se tam třeba čtverzubec, zvláštní ryba, která se při vytažení z vody brání tím, že spolyká vzduch a nafoukne se jako míč. V pavilonu budou také ptáci s odlišně utvářenými zobáky. Používají je totiž k různým účelům: například jako kleště (žako velký) nebo třeba harpunu (bukáčci). 

Zatím jsou v pavilonu jen čtyři druhy zvířat v počtu necelých dvou desítek kusů. Brzy jich však začne viditelně přibývat. V nejmodernější expozici za více než 140 milionů korun by časem mělo žít 22 druhů a téměř 200 zvířat.

Hrajte si na vědce ve Světě techniky

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program.

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program.

O prázdninách a také o Velikonocích bude otevřeno i ve Světě techniky, kde si můžete zahrát na vědce. „Před pár dny jsme tam byli s dětmi a odchytla si nás slečna animátorka, prý jestli si chceme zkusit pár experimentů. Děti souhlasily,“ popsal sedmatřicetiletý David Veselý z Havířova. „Průhlednou vodu jsme proměnili na modrou a bouřlivou reakcí sody a octa jsme nafoukli rukavici. Pěkně jsme si pohráli.“ 

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program, například divadelní představení Let’s Go Science. A ještě jedné novinky se tam dočkáte. Návštěvníkům Dolní oblasti Vítkovice v areálu často chybí restaurace, v níž by sobě i dětem koupili teplé jídlo a pořádně se najedli. Proto si ho berou s sebou, anebo se jedou najíst jinam. 

Tentokrát jídlo nemusejí řešit. „Od čtvrtka do pondělí budeme ve Velkém světě techniky vydávat teplé obědové menu,“ sdělila mluvčí Dolní oblasti Karolína Rycková.

Vzhůru za hvězdami do ostravského planetária

Nedávno rekonstruované a znovu otevřené ostravské planetárium si v obou prázdninových dnech, ve čtvrtek i v pátek, pro návštěvníky připravilo speciální velikonoční program – mimořádná představení Astronaut, Život stromů a Cesta za miliardou hvězd. Poslední z nich seznámí návštěvníky nejen s metodami měření vzdáleností vesmíru, ale také se vznikem a vývojem hvězd, tvarem a strukturou galaxie. 

Představení začínají v 9, 11 a také ve 13 a v 15 hodin. Do planetária vás dopraví univerzitní autobus, který vyjíždí vždy třicet minut před začátkem představení ze zastávky Rektorát Vysoké školy báňské.

Ovečka Shaun uspí farmáře

Bude-li ošklivě, skočte si do kina. Premiéru má Ovečka Shaun. Život na farmě jí připadá jako nekonečná nuda. Musí poslouchat a dělat, co jí farmář nařídí. Jednou však vymyslí způsob, jak mít zase jeden odpočinkový den. Shaun a další ovce přijdou s mazaným trikem, jak farmáře uspat: skáčou přes ohradu, farmář počítá, počítá a počítá, až nakonec usne. 

A co bude dál? Ovečku Shaun promítá třeba ostravský Cinestar, stejně jako novou Popelku s Lily Jamesovou v hlavní roli. A do ostravského Minikina Kavárna se můžete zajít podívat například na animovaný snímek Píseň moře.

Všichni proti všem v srdci Ostravy

Velká polštářová bitva se chystá v sobotu v Ostravě.

Velká polštářová bitva se chystá v sobotu v Ostravě.

Pěkně vydovádět se můžete v sobotu na Masarykově náměstí v Ostravě, kde ve 14 hodin začíná polštářová bitva. Čím více péřových polštářů přinesete, tím větší to bude zábava. Všichni proti všem!

Modroočko objevuje svět

Příhody kočičího kluka a jiných chlupatých čtvernožců v muzikálové pohádce pro celou rodinu hraje Divadlo loutek Ostrava. Kocourek Modroočko, kterého znáte Z deníku kocoura Modroočka od spisovatele Josefa Koláře, je roztomilé, leč trochu nemotorné kotě. Objevuje svět a hledá v něm své místo. Ostravská divadelní adaptace je vhodná pro děti od tří let. Představení se koná v neděli 5. dubna, začíná v 10 nebo v 15 hodin a trvá téměř hodinu a půl.

Začíná sezona hradů a zámků

Slezskoostravský hrad o víkendu otvírá svou třináctou komnatu. Hradem vás v sobotu nebo v neděli provede Xaver Jáchym Zahozenec, vyvrhel středověké společnosti, loupeživý rytíř. Zámek v Hradci nad Moravicí zve na tradiční Velikonoce na zámku. 

Prohlídkový okruh v Bílém zámku bude o víkendu velikonočně vyzdobený. A o Velikonočním pondělí každý návštěvník obdrží drobnou pozornost. Otevřeno bude v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin, v pondělí o hodinu déle. Hrad Starý Jičín v neděli pořádá velikonoční jarmark. Začíná v deset hodin. Na jarmarku bude kovář, se kterým si mohou děti vyzkoušet vykout podkovičku, k vidění bude také tradiční výroba valašských březových metel.

Lyžujte v Malé Morávce

Sezona lyžařům ještě neskončila. O Velikonocích si mohou zajezdit například na...

Sezona lyžařům ještě neskončila. O Velikonocích si mohou zajezdit například na Malé Morávce. Ilustrační foto.

Na horách sněží a mrze. Zima se vrátila! Lyžujete-li, popadněte lyže a vzhůru na svah. Vleky jezdí třeba ve Ski areálu Kopřivná pod Pradědem, každý den až do pondělí od 8.30 do 16 hodin. Večerní lyžování je možné v pátek a v sobotu, vždy od 18 do 21 hodin.

Velikonoce v kosárně v Karlovicích

Kosárna v Karlovicích vám přiblíží život slezských horalů – jak bydleli a pracovali. Dochovala se nejen původní slezská dřevěnice, ale také zděný chlév. Kosárna bude velikonočně vyzdobená a otevřená v neděli i v pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je sympatické: 20 korun.

Velikonoční pondělí ve věži Nové radnice

O Velikonočním pondělí můžete ve vyhlídkové věži Nové radnice v Ostravě navštívit tvůrčí dílnu s jarní tematikou. Budete si moci vyrobit různé ozdoby, velikonočního zajíce nebo tradiční malovaná vajíčka. 

Zaměstnanci ostravského informačního centra pro návštěvníky připravují také tematické hry o ceny. Zkrátka nepřijdou ani dospělí, kteří se tento den mohou poučit o velikonočních tradicích a významu svátků. Vyhlídková věž bude otevřená od 9 do 19 hodin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Páník: Konečně Sparta. Hráli, nefňukali, byť někteří k tomu tendence měli

Ostravský Daniel Holzer (vlevo) a sparťan Alexandru Chipciu.

Nádherná bitva. Plný ostravský stadion. Bouřící tribuny. Leč fotbalisté Baníku po pěti zápasech v první lize prohráli,...

Další z rubriky

Poslední z padesáti mlýnů na Bílovecku bude po opravě znovu mlít

V rámci rekonstrukce byly z mlýna sundány dvě ze čtyř lopatek, které jsou...

Obřím osmimetrovým lopatkám trvá zhruba pět sekund, než se otočí kolem své osy. Nyní je však historický dřevěný mlýn na...

Odvolací soud nejspíš zrušil verdikt v kauze Studénka, jednal neveřejně

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Ani po deseti letech od železniční tragédie ve Studénce na Novojičínsku, při které zemřelo osm cestujících a zranilo se...

Janáčkovu sezonu uzavře čtyřdenní Hudební maraton

Zkouška ostravské Janáčkovy filharmonie.

Čtyřdenním festivalem Hudební maraton Leoše Janáčka vyvrcholí v říjnu celoroční program Janáček Ostrava 2018. Po celý...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz