Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam s dětmi o prázdninách? Vyražte na lyže či polštářovou bitvu

  16:55aktualizováno  16:55
Začínají velikonoční prázdniny. Lidem se otevírá nový Pavilon evoluce v ostravské zoo. Planetárium připravilo mimořádná představení, chystá se i velká polštářová bitva v centru Ostravy. Slezskoostravský hrad pak o víkendu otevře svou třináctou komnatu.

Kosárna v Karlovicích přiblíží život slezských horalů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mohou od čtvrtka nahlédnout do Pavilonu evoluce. Největší a nejdražší novostavbu v historii zahrady s unikátní voliérou pro šimpanze zatím mohli obdivovat jen zvenčí.

Nový Pavilon evoluce má atraktivní obyvatele

Prvními obyvateli se už na podzim stali ptáci: drobná volavka bukáček malý a papoušek žako velký. Z betonových klecí se do výběhu s listnatými stromy i částí rybníka stěhovala v září skupina deseti vzácných kočkodanů Dianiných. Čtveřice šimpanzů opustila starý pavilon a nastěhovala se do nového v lednu. Na vnitřní výběh a zázemí si zvykli rychle. 

Uvnitř pavilonu je velký centrální bazén pro různé druhy ryb. Nastěhuje se tam třeba čtverzubec, zvláštní ryba, která se při vytažení z vody brání tím, že spolyká vzduch a nafoukne se jako míč. V pavilonu budou také ptáci s odlišně utvářenými zobáky. Používají je totiž k různým účelům: například jako kleště (žako velký) nebo třeba harpunu (bukáčci). 

Zatím jsou v pavilonu jen čtyři druhy zvířat v počtu necelých dvou desítek kusů. Brzy jich však začne viditelně přibývat. V nejmodernější expozici za více než 140 milionů korun by časem mělo žít 22 druhů a téměř 200 zvířat.

Hrajte si na vědce ve Světě techniky

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program.

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program.

O prázdninách a také o Velikonocích bude otevřeno i ve Světě techniky, kde si můžete zahrát na vědce. „Před pár dny jsme tam byli s dětmi a odchytla si nás slečna animátorka, prý jestli si chceme zkusit pár experimentů. Děti souhlasily,“ popsal sedmatřicetiletý David Veselý z Havířova. „Průhlednou vodu jsme proměnili na modrou a bouřlivou reakcí sody a octa jsme nafoukli rukavici. Pěkně jsme si pohráli.“ 

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program, například divadelní představení Let’s Go Science. A ještě jedné novinky se tam dočkáte. Návštěvníkům Dolní oblasti Vítkovice v areálu často chybí restaurace, v níž by sobě i dětem koupili teplé jídlo a pořádně se najedli. Proto si ho berou s sebou, anebo se jedou najíst jinam. 

Tentokrát jídlo nemusejí řešit. „Od čtvrtka do pondělí budeme ve Velkém světě techniky vydávat teplé obědové menu,“ sdělila mluvčí Dolní oblasti Karolína Rycková.

Vzhůru za hvězdami do ostravského planetária

Nedávno rekonstruované a znovu otevřené ostravské planetárium si v obou prázdninových dnech, ve čtvrtek i v pátek, pro návštěvníky připravilo speciální velikonoční program – mimořádná představení Astronaut, Život stromů a Cesta za miliardou hvězd. Poslední z nich seznámí návštěvníky nejen s metodami měření vzdáleností vesmíru, ale také se vznikem a vývojem hvězd, tvarem a strukturou galaxie. 

Představení začínají v 9, 11 a také ve 13 a v 15 hodin. Do planetária vás dopraví univerzitní autobus, který vyjíždí vždy třicet minut před začátkem představení ze zastávky Rektorát Vysoké školy báňské.

Ovečka Shaun uspí farmáře

Bude-li ošklivě, skočte si do kina. Premiéru má Ovečka Shaun. Život na farmě jí připadá jako nekonečná nuda. Musí poslouchat a dělat, co jí farmář nařídí. Jednou však vymyslí způsob, jak mít zase jeden odpočinkový den. Shaun a další ovce přijdou s mazaným trikem, jak farmáře uspat: skáčou přes ohradu, farmář počítá, počítá a počítá, až nakonec usne. 

A co bude dál? Ovečku Shaun promítá třeba ostravský Cinestar, stejně jako novou Popelku s Lily Jamesovou v hlavní roli. A do ostravského Minikina Kavárna se můžete zajít podívat například na animovaný snímek Píseň moře.

Všichni proti všem v srdci Ostravy

Velká polštářová bitva se chystá v sobotu v Ostravě.

Velká polštářová bitva se chystá v sobotu v Ostravě.

Pěkně vydovádět se můžete v sobotu na Masarykově náměstí v Ostravě, kde ve 14 hodin začíná polštářová bitva. Čím více péřových polštářů přinesete, tím větší to bude zábava. Všichni proti všem!

Modroočko objevuje svět

Příhody kočičího kluka a jiných chlupatých čtvernožců v muzikálové pohádce pro celou rodinu hraje Divadlo loutek Ostrava. Kocourek Modroočko, kterého znáte Z deníku kocoura Modroočka od spisovatele Josefa Koláře, je roztomilé, leč trochu nemotorné kotě. Objevuje svět a hledá v něm své místo. Ostravská divadelní adaptace je vhodná pro děti od tří let. Představení se koná v neděli 5. dubna, začíná v 10 nebo v 15 hodin a trvá téměř hodinu a půl.

Začíná sezona hradů a zámků

Slezskoostravský hrad o víkendu otvírá svou třináctou komnatu. Hradem vás v sobotu nebo v neděli provede Xaver Jáchym Zahozenec, vyvrhel středověké společnosti, loupeživý rytíř. Zámek v Hradci nad Moravicí zve na tradiční Velikonoce na zámku. 

Prohlídkový okruh v Bílém zámku bude o víkendu velikonočně vyzdobený. A o Velikonočním pondělí každý návštěvník obdrží drobnou pozornost. Otevřeno bude v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin, v pondělí o hodinu déle. Hrad Starý Jičín v neděli pořádá velikonoční jarmark. Začíná v deset hodin. Na jarmarku bude kovář, se kterým si mohou děti vyzkoušet vykout podkovičku, k vidění bude také tradiční výroba valašských březových metel.

Lyžujte v Malé Morávce

Sezona lyžařům ještě neskončila. O Velikonocích si mohou zajezdit například na...

Sezona lyžařům ještě neskončila. O Velikonocích si mohou zajezdit například na Malé Morávce. Ilustrační foto.

Na horách sněží a mrze. Zima se vrátila! Lyžujete-li, popadněte lyže a vzhůru na svah. Vleky jezdí třeba ve Ski areálu Kopřivná pod Pradědem, každý den až do pondělí od 8.30 do 16 hodin. Večerní lyžování je možné v pátek a v sobotu, vždy od 18 do 21 hodin.

Velikonoce v kosárně v Karlovicích

Kosárna v Karlovicích vám přiblíží život slezských horalů – jak bydleli a pracovali. Dochovala se nejen původní slezská dřevěnice, ale také zděný chlév. Kosárna bude velikonočně vyzdobená a otevřená v neděli i v pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je sympatické: 20 korun.

Velikonoční pondělí ve věži Nové radnice

O Velikonočním pondělí můžete ve vyhlídkové věži Nové radnice v Ostravě navštívit tvůrčí dílnu s jarní tematikou. Budete si moci vyrobit různé ozdoby, velikonočního zajíce nebo tradiční malovaná vajíčka. 

Zaměstnanci ostravského informačního centra pro návštěvníky připravují také tematické hry o ceny. Zkrátka nepřijdou ani dospělí, kteří se tento den mohou poučit o velikonočních tradicích a významu svátků. Vyhlídková věž bude otevřená od 9 do 19 hodin.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

V Brušperku ležel v potoce mrtvý člověk. Policie zjišťuje příčinu smrti

Ilustrační snímek

V Brušperku na Frýdecko-Místecku našli v místním potoce v neděli dopoledne mrtvého člověka. Policisté místo zajistili a...

Bitva právníků k miliardovým závazkům OKD začne v červnu

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Datum zahájení jedné z největších očekávaných bitev právníků je konečně známé. Podle informací MF DNES začne v Ostravě...

Najdete na iDNES.cz