Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam s dětmi o prázdninách? Vyražte na lyže či polštářovou bitvu

  16:55aktualizováno  16:55
Začínají velikonoční prázdniny. Lidem se otevírá nový Pavilon evoluce v ostravské zoo. Planetárium připravilo mimořádná představení, chystá se i velká polštářová bitva v centru Ostravy. Slezskoostravský hrad pak o víkendu otevře svou třináctou komnatu.

Kosárna v Karlovicích přiblíží život slezských horalů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mohou od čtvrtka nahlédnout do Pavilonu evoluce. Největší a nejdražší novostavbu v historii zahrady s unikátní voliérou pro šimpanze zatím mohli obdivovat jen zvenčí.

Nový Pavilon evoluce má atraktivní obyvatele

Prvními obyvateli se už na podzim stali ptáci: drobná volavka bukáček malý a papoušek žako velký. Z betonových klecí se do výběhu s listnatými stromy i částí rybníka stěhovala v září skupina deseti vzácných kočkodanů Dianiných. Čtveřice šimpanzů opustila starý pavilon a nastěhovala se do nového v lednu. Na vnitřní výběh a zázemí si zvykli rychle. 

Uvnitř pavilonu je velký centrální bazén pro různé druhy ryb. Nastěhuje se tam třeba čtverzubec, zvláštní ryba, která se při vytažení z vody brání tím, že spolyká vzduch a nafoukne se jako míč. V pavilonu budou také ptáci s odlišně utvářenými zobáky. Používají je totiž k různým účelům: například jako kleště (žako velký) nebo třeba harpunu (bukáčci). 

Zatím jsou v pavilonu jen čtyři druhy zvířat v počtu necelých dvou desítek kusů. Brzy jich však začne viditelně přibývat. V nejmodernější expozici za více než 140 milionů korun by časem mělo žít 22 druhů a téměř 200 zvířat.

Hrajte si na vědce ve Světě techniky

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program.

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program.

O prázdninách a také o Velikonocích bude otevřeno i ve Světě techniky, kde si můžete zahrát na vědce. „Před pár dny jsme tam byli s dětmi a odchytla si nás slečna animátorka, prý jestli si chceme zkusit pár experimentů. Děti souhlasily,“ popsal sedmatřicetiletý David Veselý z Havířova. „Průhlednou vodu jsme proměnili na modrou a bouřlivou reakcí sody a octa jsme nafoukli rukavici. Pěkně jsme si pohráli.“ 

V Malém i Velkém světě techniky bude i o Velikonocích doprovodný program, například divadelní představení Let’s Go Science. A ještě jedné novinky se tam dočkáte. Návštěvníkům Dolní oblasti Vítkovice v areálu často chybí restaurace, v níž by sobě i dětem koupili teplé jídlo a pořádně se najedli. Proto si ho berou s sebou, anebo se jedou najíst jinam. 

Tentokrát jídlo nemusejí řešit. „Od čtvrtka do pondělí budeme ve Velkém světě techniky vydávat teplé obědové menu,“ sdělila mluvčí Dolní oblasti Karolína Rycková.

Vzhůru za hvězdami do ostravského planetária

Nedávno rekonstruované a znovu otevřené ostravské planetárium si v obou prázdninových dnech, ve čtvrtek i v pátek, pro návštěvníky připravilo speciální velikonoční program – mimořádná představení Astronaut, Život stromů a Cesta za miliardou hvězd. Poslední z nich seznámí návštěvníky nejen s metodami měření vzdáleností vesmíru, ale také se vznikem a vývojem hvězd, tvarem a strukturou galaxie. 

Představení začínají v 9, 11 a také ve 13 a v 15 hodin. Do planetária vás dopraví univerzitní autobus, který vyjíždí vždy třicet minut před začátkem představení ze zastávky Rektorát Vysoké školy báňské.

Ovečka Shaun uspí farmáře

Bude-li ošklivě, skočte si do kina. Premiéru má Ovečka Shaun. Život na farmě jí připadá jako nekonečná nuda. Musí poslouchat a dělat, co jí farmář nařídí. Jednou však vymyslí způsob, jak mít zase jeden odpočinkový den. Shaun a další ovce přijdou s mazaným trikem, jak farmáře uspat: skáčou přes ohradu, farmář počítá, počítá a počítá, až nakonec usne. 

A co bude dál? Ovečku Shaun promítá třeba ostravský Cinestar, stejně jako novou Popelku s Lily Jamesovou v hlavní roli. A do ostravského Minikina Kavárna se můžete zajít podívat například na animovaný snímek Píseň moře.

Všichni proti všem v srdci Ostravy

Velká polštářová bitva se chystá v sobotu v Ostravě.

Velká polštářová bitva se chystá v sobotu v Ostravě.

Pěkně vydovádět se můžete v sobotu na Masarykově náměstí v Ostravě, kde ve 14 hodin začíná polštářová bitva. Čím více péřových polštářů přinesete, tím větší to bude zábava. Všichni proti všem!

Modroočko objevuje svět

Příhody kočičího kluka a jiných chlupatých čtvernožců v muzikálové pohádce pro celou rodinu hraje Divadlo loutek Ostrava. Kocourek Modroočko, kterého znáte Z deníku kocoura Modroočka od spisovatele Josefa Koláře, je roztomilé, leč trochu nemotorné kotě. Objevuje svět a hledá v něm své místo. Ostravská divadelní adaptace je vhodná pro děti od tří let. Představení se koná v neděli 5. dubna, začíná v 10 nebo v 15 hodin a trvá téměř hodinu a půl.

Začíná sezona hradů a zámků

Slezskoostravský hrad o víkendu otvírá svou třináctou komnatu. Hradem vás v sobotu nebo v neděli provede Xaver Jáchym Zahozenec, vyvrhel středověké společnosti, loupeživý rytíř. Zámek v Hradci nad Moravicí zve na tradiční Velikonoce na zámku. 

Prohlídkový okruh v Bílém zámku bude o víkendu velikonočně vyzdobený. A o Velikonočním pondělí každý návštěvník obdrží drobnou pozornost. Otevřeno bude v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin, v pondělí o hodinu déle. Hrad Starý Jičín v neděli pořádá velikonoční jarmark. Začíná v deset hodin. Na jarmarku bude kovář, se kterým si mohou děti vyzkoušet vykout podkovičku, k vidění bude také tradiční výroba valašských březových metel.

Lyžujte v Malé Morávce

Sezona lyžařům ještě neskončila. O Velikonocích si mohou zajezdit například na...

Sezona lyžařům ještě neskončila. O Velikonocích si mohou zajezdit například na Malé Morávce. Ilustrační foto.

Na horách sněží a mrze. Zima se vrátila! Lyžujete-li, popadněte lyže a vzhůru na svah. Vleky jezdí třeba ve Ski areálu Kopřivná pod Pradědem, každý den až do pondělí od 8.30 do 16 hodin. Večerní lyžování je možné v pátek a v sobotu, vždy od 18 do 21 hodin.

Velikonoce v kosárně v Karlovicích

Kosárna v Karlovicích vám přiblíží život slezských horalů – jak bydleli a pracovali. Dochovala se nejen původní slezská dřevěnice, ale také zděný chlév. Kosárna bude velikonočně vyzdobená a otevřená v neděli i v pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je sympatické: 20 korun.

Velikonoční pondělí ve věži Nové radnice

O Velikonočním pondělí můžete ve vyhlídkové věži Nové radnice v Ostravě navštívit tvůrčí dílnu s jarní tematikou. Budete si moci vyrobit různé ozdoby, velikonočního zajíce nebo tradiční malovaná vajíčka. 

Zaměstnanci ostravského informačního centra pro návštěvníky připravují také tematické hry o ceny. Zkrátka nepřijdou ani dospělí, kteří se tento den mohou poučit o velikonočních tradicích a významu svátků. Vyhlídková věž bude otevřená od 9 do 19 hodin.
Nejčtenější

V SPD chtějí odvolat vlastního poslance. Sepisují proti němu petici

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Z hnutí Svoboda a přímá demokracie v Moravskoslezském kraji odcházejí členové. Kvůli hádkám. Tvrdí, že na vině je...

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...

Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...Další z rubriky

Kostel v Gutech obnovíme ze stromů z Beskyd, má jasno diecéze

Dřevěný kostel v Gutech před ničivým požárem.

Ostravsko-opavská diecéze začne hledat vhodné stromy, ze kterých postaví repliku shořelého dřevěného kostela v Gutech...

Myslivec na Frýdecko-Místecku postřelil dvě ženy, skončily v nemocnici

(Ilustrační snímek)

Pětapadesátiletý myslivec v sobotu na Frýdecko-Místecku postřelil v honitbě dvě ženy. Okolnosti události vyšetřuje...

Colours of Ostrava přináší do kraje až sto milionů, tvrdí agentura

Nadšení návštěvníků Colours of Ostrava 2017.

„Pokud by se akce Colours of Ostrava nekonala, Ostravsko by přišlo o celkem asi 100 milionů korun, které zde...Najdete na iDNES.cz