Kvůli Přednádraží aktivisté zapáskovali vchod na ostravský magistrát

  14:51aktualizováno  14:51
Když vy Přednádraží, tak my radnici. To si řekli aktivisté spolupracující s iniciativou STOP Přednádraží a opáskovali jeden z vchodů do ostravského magistrátu. Dvě ženy byly po konci akce předvedeny na služebnu městské policie.

Úřady nechaly před dvěma týdny zapáskovat nevyhovující domy na Přednádraží. Nyní přišla protiakce. | foto: Patrik Banga, iDNES.cz

Aktivistům se nelíbí přístup úředníků k lokalitě Přednádraží.

"Vyhánějí lidi do předražených ubytoven, nestarají se o majetek, který patří městu. Proto jsme se rozhodli pro symbolickou akci," uvedla jedna z organizátorek happeningu. Jméno však uvést odmítla. "Spolupracujeme s občanskou iniciativou Stop Přednádraží," konstatovala pouze.

Přednádraží

Oblast v Ostravě-Přívoze, kde stojí cihlové domy a v nich žije řada Romů. Kvůli špatné kanalizaci, stavu domů a hygienickým podmínkám jim městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz přikázal, aby se vystěhovali a žili například v ubytovnách. Mnozí však odejít odmítají.
Situace vygradovala letos v srpnu, kdy Ostravské vodovody a kanalizace odpojily vodu. Hlavním problémem je nefunkční kanalizace. Magistrát, obvod a majitel domů zatím nebyli schopni vyjasnit si její vlastnictví.

Podle Kumara Vishwanathana jde o lidi z Prahy, kteří pomáhají ostravskému sdružení.

"Situace lidí, kteří se z Přednádraží nuceně dostali do ubytoven, je velmi špatná. Za jeden pokoj se platí až jednadvacet tisíc korun. A lokalita je dále demolována, čemuž nikdo nebrání. Úřady se nestarají ani o kanalizaci, jen nechaly domy opáskovat a nařídily, aby se všichni vystěhovali," řekl Vishwanathan.

Na Přednádraží žije stále méně lidí

Mluvčí centrálního obvodu Moravské Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková protest trvající necelou čtvrthodinu nezaznamenala.

"Proto jen mohu sdělit aktuální stav na Přednádraží. Stále platí, že v lokalitě nesmí kvůli nevyhovujícímu stavu budov nikdo bydlet. Mnozí lidé už žijí v Domě na půli cesty, další v soukromých objektech," řekla Pondělíčková.

Dodala, že zatímco před dvěma měsíci žilo na Přednádraží přes dvě stě lidí, nyní jen jednadvacet dospělých a čtyři děti.

Když už aktivisté balili pásky a transparenty, přijely dva vozy městské policie.

"Máme podezření na přestupek neoprávněného záboru veřejného prostranství. Když byly dvě ženy vyzvány k prokázání totožnosti, tak to odmítly. Proto byly převezeny na služebnu. Věc bude předána správnímu orgánu," řekla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová.

"Vůbec to nechápeme. Zapáskovaly jsme jen uzavřený, prý nevyužívaný vchod. Občanky jsme u sebe neměly. Na služebně nás ani neporovnali s fotografiemi z databáze, spíše to vypadá na nějaké omezování osobní svobody," komentovala jedna ze zadržených žen.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Najdete na iDNES.cz