Po tvrdém alkoholu a drogách sahají stále mladší děti. V nemocnicích tak končí stále častěji opilé či zfetované děti, kterým ještě nebylo ani patnáct let. (Ilustrační snímek)

Po tvrdém alkoholu a drogách sahají stále mladší děti. V nemocnicích tak končí stále častěji opilé či zfetované děti, kterým ještě nebylo ani patnáct let. (Ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

Po drogách sahají stále mladší děti, lékaři ošetřovali i jedenáctileté

  • 13
V závěru minulého týdne si čtveřice chlapců z Českého Těšína na Karvinsku opatřila litrovou láhev rumu a celou ji vypila. Bylo jim mezi třinácti a patnácti lety. Večer je objevili strážníci a protože děti zřejmě nebyly schopny jediného slova, musela zasahovat záchranná služba. Lékaři varují, že podobných případů je stále víc.

"Chlapci měli příznaky středně těžké až těžké opilosti. Bylo nutné je přepravit do nemocnice a předat do péče zdravotníků," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Dvě sanitky převezly opilé hochy na dětská oddělení či jednotky intenzivní péče do nemocnic v Karviné-Ráji a Třinci-Sosně.

Opilých dětí, které navíc experimentují s lehkými i tvrdými drogami, přibývá. Lékaři také upozorňují, že po alkoholu a tvrdých drogách touží stále mladší děti.

"Podle poslední Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách má zkušenosti s drogou v České republice téměř každé druhé dítě," sdělila mluvčí Vítkovické nemocnice Hana Szotkowská. Zkusit ještě před osmnáctým rokem, jak chutná například marihuana, je dnes údajně zcela běžné.

"Každé třetí dítě kouří marihuanu a najdou se i takoví, kteří ještě před dosažením plnoletosti berou pervitin, či si dokonce píchají heroin. Situace se stále zhoršuje a za posledních deset let se počet dětí užívajících konopí i tvrdé drogy zdvojnásobil," řekla Hana Szotkowská.

Každé třetí dítě kouří marihuanu, část dojde i k tvrdým drogám

To potvrzují i lékaři Vítkovické nemocnice. "Za posledních pět let jsme kvůli intoxikacím návykovými látkami na dětském oddělení hospitalizovali 128 dětí - převážně intoxikovaných alkoholem," uvedl lékař dětského oddělení Vítkovické nemocnice Jan Uhlíř.

"Kombinace požití alkoholu s drogou se pak prokázala u 31 z nich. A zatímco před šesti lety jsme hospitalizovali 14 dětí, tak před rokem to bylo už 30 dětských pacientů," shrnul Uhlíř.

Nejmladšímu dítěti, které zde léčili po užití některé z drog, přitom bylo pouhých jedenáct let. Lékaři jim pomáhají dostat se z akutního předávkování a pustí je domů. Jde tedy pouze o detox, ne o léčbu závislosti. Policisté přivážejí do nemocnice děti pod silným vlivem alkoholu prakticky každý měsíc.

"Máme tu i chlapce a dívky, kteří běžně vypijí deset piv najednou. Navíc přibývá dětí, které alkohol kombinují s drogou. Problém s drogami u dětí je větší, než si umíme představit. Řada rodičů ty problémy stále bagatelizuje," řekl lékař dětského oddělení Vítkovické nemocnice Jan Uhlíř.

Patnáctiletá dívka si dala marihuanu a halucinogen

Vzpomněl na dosud nejčerstvější případ, kdy rychlá záchranná služba přivezla do nemocnice patnáctiletou dívku, kterou náhodní kolemjdoucí nalezli na ulici v bezvědomí.

"Dívka reagovala jen na bolestivý podnět a nebyla schopna s lékaři jakkoli komunikovat nebo se pohybovat. Okamžitě jsme ji hospitalizovali na dětské jednotce intenzivní péče, kde jsme jí podali infuze a odebrali krev i moč na rozbor včetně toxikologického vyšetření. Kromě toho musela dívka projít gynekologickým vyšetřením, abychom vyvrátili její možné pohlavní zneužití," popsal Uhlíř.

A jak to dopadlo? Toxikologické vyšetření potvrdilo požití marihuany a skopolaminu, který způsobuje halucinace a útlum organismu. Jde o rostlinný alkaloid, tedy jedovatou sloučeninu, která se vyskytuje například v durmanu, prudce jedovaté rostlině z čeledi lilkovitých. Nicméně zdravotní stav dívky se po opakovaných infuzích zlepšil.

Rodiče často nejdřív nezasahují, pak už je pozdě

"Největší chybou, kterou mohou rodiče při zjištění, že jejich dítě bere drogy, udělat, je tvářit se jakoby nic - že se jich tento problém netýká," uvedla Hana Szotkowská.

Dítěti již údajně nestačí jen vysvětlit, že drogy jsou špatné. Lékaři tvrdí, že je třeba přijmout systémová opatření - rodiče musí kontrolovat, s kým se jejich děti stýkají, co přesně dělají ve volném čase. Dospělí si však často nevědí rady.

"Vhodnější je poradit se s pracovníky drogových center a poraden. Pomoci může i psycholog, který poradí zoufalým rodičům. Nové situace často nesou velice těžce," řekl Jan Uhlíř.

Dodal, že vyhledat pomoc na začátku je ideální, protože v tu chvíli se situace dá ještě zachránit. Rodiče však mnohdy přicházejí pozdě a alternativy již takřka neexistují.