Čtyřicetiletý Dušan LIška se v Domě pod svahem nejraději stará o zvířata.

Čtyřicetiletý Dušan LIška se v Domě pod svahem nejraději stará o zvířata. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Alkoholici pracují na farmě, abstinovat jim pomáhají králíci a osel

  • 2
Netradiční léčbu podstupují v Havířově bezdomovci závislí na alkoholu. Pracují na farmě Armády spásy, kde se starají o psy, králíky, slepice a jednoho osla. Výsledky jsou podle vedení farmy výborné: první muži, kteří z farmy odešli, prý už alkoholu nepropadli.

Dušan Liška otevírá nově natřená vrata a vychází z Domu pod svahem. Po jeho levém boku kráčí osel Pardo, vpravo běží pes Bob, jen o pár vteřin později i fena Ťapka. "Jsem tu osm měsíců, práci se zvířaty mám nejraději," říká čtyřicetiletý muž.

Deset let bojoval se závislostí na alkoholu, několikrát se léčil, ale jakmile si našel práci a vydělal první peníze, znovu je utratil za pití. "Alkohol mi dal zabrat, chtěl jsem to zastavit," popisuje Dušan Liška.

Alkoholici se několikrát neúspěšně léčili

Před osmi měsíci proto požádal o pomoc Armádu spásy v Havířově. Stejně jako čtrnáct dalších mužů nyní žije v Domě pod svahem.

Dům pod svahem

Je určený mužům bez domova, kteří jsou závislí na alkoholu. S abstinováním pomáhají nejen skupinové terapie, ale také práce na jejich vlastní zvířecí farmě.
Chodí se sem dívat i děti z azylového domu pro matky s dětmi. Muži jim vyprávějí, co špatného s nimi alkohol provedl, a snaží se je před ním varovat.

"Jsou tu chlapi-alkoholici, kteří žili jako bezdomovci, několikrát se léčili, ale marně. Sotva se vrátili zpátky na ulici, k pití se vrátili. Tento bludný kruh se u nás mohou pokusit přetnout," vysvětluje vedoucí Domu pod svahem Tomáš Kolondra.

S abstinováním mužům pomáhají nejen skupinové terapie, ale také práce na jejich vlastní zvířecí farmě. Denně krmí a dále se starají o jednoho osla, dva psy, devět králíků, dvacet slepic a nově také o pět koz kamerunských.

"Osel je mladý a hrozně tvrdohlavý, málokoho poslouchá tak jako Dušana. Mě by už dávno vláčel po zemi," směje se Tomáš Kolondra. Dušan Liška k tomu říká: "Práce se zvířaty je úžasně uklidňující. Když jsem byl kluk, měl jsem psy, věnoval jsem se kynologii. Osel je pro mě výzva. Má své vrtochy a potřebuje zkrotit," líčí.

Muži mohou na farmě zůstat rok a půl

"Jsem vyučený kuchař, zaměstnání jsem si vždy našel, ale teď přemýšlím, že se poptám i na práci v lese," dodává muž pocházející z jižní Moravy.

Všichni muži z Domu pod svahem tu mohou zůstat maximálně osmnáct měsíců. "První chlapi ale odešli už po roce," říká Tomáš Kolondra. "Čtyři již bydlí, dva si našli práci a jeden prošel rekvalifikačním kurzem. Poslední si práci stále hledá, všichni čtyři ale úspěšně abstinují," podotýká.

Pokud se některým mužům ani po osmnácti měsících nepodaří najít vlastní bydlení, třebaže se o to aktivně snažili, Armáda spásy jim v Havířově nabízí startovací byty. Dům pod svahem není v Havířově jediným střediskem Armády spásy, které pomáhá lidem v nouzi.