Občasné pivo nevadí, ale stále více žen se alkoholu naprosto oddává. (ilustrační snímek)

Občasné pivo nevadí, ale stále více žen se alkoholu naprosto oddává. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Alkoholová emancipace. Záchytky hlásí stále více opilých žen

  • 15
Čím dál tím více žen podléhá vábení alkoholu. Nejvýrazněji tento alarmující trend ukazují statistiky záchytných stanic, plíživě však narůstá i počet pacientek v ambulancích pro závislé a v léčebnách. Příčinou je podle odborníků změna společenských norem.

Představovat si závislé na alkoholu jako postarší zanedbané ženy tajně upíjející z lahve vodky schované ve skříni je omyl. Většinou jde o čtyřicátnice, mají rodinu, zázemí, často dobrou práci a stále častěji i vysokoškolské vzdělání. V poslední době k nim přibyly i mladší ženy. S pomocí alkoholu čelí stresu.

Ze statistik

Nejvýraznější nárůst žen s potížemi s alkoholem hlásí záchytné stanice. V Opavě v roce 2009 nocovalo 44 žen, loni už 69, tedy o celých 57 procent více. V Karviné nárůst za stejné období činí 17 procent (41 žen navíc), v Ostravě 5 procent (15 žen navíc).

Roste počet pacientek v léčebnách. Mírný nárůst hlásí i ambulance na léčbu závislostí. Třeba ambulance ostravské městské nemocnice eviduje pět set pacientek, loni přišlo 36 nových.

Moravskoslezská zdravotnická zařízení přijímají ženy, které nezvládají pití alkoholu, rok od roku častěji.

"Celkový počet záchytů se postupně snižuje. Počty žen se však navyšují," upozorňuje na nepříjemný trend vrchní sestra oddělení psychiatrie ostravské městské nemocnice Radmila Vysloužilová.

Žena na záchytce? V současnosti běžná věc

V roce 2009 skončilo na ostravské záchytce 306 žen, loni už 321. Jedna rekordmanka dokonce třináctkrát za měsíc. Podle mluvčího Městské nemocnice v Ostravě Jiřího Maléře návštěvnice stanice pocházejí častěji z nižších sociálních vrstev. Ale přibývá i vysokoškolaček.

S opilými ženami se setkávají i policisté. "Dříve se nám nestávalo, že bychom ženu vezli na záchytku. Teď se to stává pořád častěji. Roste také počet řidiček s alkoholem za volantem," říká mluvčí opavské policie René Černohorský.

V lékařských ambulancích na léčbu závislostí žen alkoholiček přibývá nenápadně. "Máme zhruba pět set pacientek. Za loňský rok šestatřicet nových," uvádí mluvčí Maléř. V Ostravě je však několik dalších podobných zařízení.

Pětina léčených žen propadne alkoholu na mateřské

Na oddělení žen v opavské psychiatrické léčebně hospitalizují nové a nové pacientky. "Přibývá žen závislých na alkoholu. Emancipují se, vyrovnávají se mužům," uvedla lékařka Pavla Nováková.

S alkoholem ženy koketují léta. Zpočátku ve společnosti, poté občasná lahev vína doma a pak se z pití stane každodenní rituál. Začínají pít ve stresu, často po rozvodu.

Pětina žen, které se léčí, propadla závislosti na mateřské. "Připadala jsem si neužitečná. Hodně jsem pracovala, bavila se a najednou jsem byla doma s miminem," líčí pětatřicetiletá Ivana.

Jaterní problémy mají stále mladší lidé

Podle psycholožky Ludmily Mrkvicové narůstající trend souvisí s nezávislostí žen. "Bourají se zažité sociální vzorce. Dříve například bylo nemyslitelné, aby žena kouřila na ulici. Dnes je to běžné. A podobné je to s alkoholem. Padají zažité bariéry, ženy více pijí i na veřejnosti, alkohol je dostupný pro všechny," míní Mrkvicová.

Kvůli alkoholu přibývá jaterních nemocí. "Je znepokojující, že jaterní onemocnění související s alkoholem se projevuje u stále mladších lidí," říká specialista hepatologické ambulance ostravské fakultní nemocnice Martin Rydlo. Kvůli pití má problémy 30 až 40 procent všech pacientů ambulance. Ženský organismus devastuje alkohol rychleji.