Ostravské ANO preferuje koalici bez ČSSD, možná ale Babišovi nevyhoví

  17:41aktualizováno  17:41
Možná je spolupráce i se sociálními demokraty, ale zatím preferujeme koalici s hnutím Ostravak bez ČSSD. Tak se vyjádřil vítěz komunálních voleb v Ostravě Tomáš Macura z hnutí ANO. Slova stranického šéfa Andreje Babiše, že si nepřeje v Ostravě koalici s ČSSD, bere jako doporučení.

S ČSSD, nebo bez ní? Lídr ostravské ANO Tomáš Macura zvažuje možné magistrátní koalice. (říjen 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Většinu v 55členném zastupitelstvu Ostravy představuje 28 hlasů. Hnutí ANO má k dispozici patnáct. Pokud by vytvořilo koalici s dalším hnutím Ostravak (10 hlasů) a s lidovci (4 mandáty) nebo ODS (4 mandáty), stačilo by to na těsnou většinu 29 hlasů, v případě domluvy s oběma méně úspěšnými stranami pak už pohodlnějších 33 hlasů. ČSSD ve volbách získala dvanáct zastupitelů.

Lídr ANO a zatím nejpravděpodobnější adept na primátora Tomáš Macura řekl, že nezavrhuje ani jednu ze dvou variant. „V průběhu neděle a pondělí jsem se potkal se zástupci všech stran a hnutí, které překročily hranici pěti procent. Stále platí, že povolební matematika umožňuje dvě varianty povolebního uspořádání,“ uvedl Macura.

Rozdělení mandátů

55 zastupitelů (většina 28)

ANO 2011 - 15 zastupitelů
ČSSD -        12 zastupitelů
Ostravak -   10 zastupitelů
KSČM -        10 zastupitelů
KDU-ČSL -    4 zastupitelé
ODS -            4 zastupitelé

Nejpravděpodobnější koalice
ANO + Ostravak + KDU-ČSL (ODS) 29 hlasů
ANO + ČSSD + KDU-ČSL (ODS) 31 hlasů

V Olomouci však ČSSD, ODS, lidovci a TOP 09 obešli vítěznou ANO a vytvořili svou koalici se sociálním demokratem coby kandidátem na primátora. To naštvalo stranického šéfa ANO Andreje Babiše, který se vyjádřil, že by ANO v Brně a Ostravě nemělo vytvořit koalici s ČSSD.

Vadí někteří lidé

„Beru to jako doporučení centrály. Pan Babiš vyjádřil i námi preferovanou variantu povolebního uspořádání, která dle našeho soudu lépe umožní naplnit hlavní programové priority hnutí ANO, to znamená boj proti korupci a transparentní nakládání s veřejnými prostředky. Z hlediska strategie vyjednávání je však lépe mít dvě varianty než pouze jednu,“ zmínil se Macura.

Na ČSSD totiž ANO vadí propojenost s kauzou ostravského lobbisty Martina Dědice, kterého policisté obvinili z ovlivňování i městských zakázek (více zde).

„Personální pochybnosti o některých kandidátech ČSSD jsou jasné,“ přiznává problémy s umístěním Lumíra Palyzy a Simony Piperkové na čele kandidátky ČSSD ostravská volební trojka hnutí ANO Kateřina Šebestová. „Ale neznamená to, že by byla cesta k možné koalici se sociálními demokraty úplně uzavřená, možnost domluvy tady stále je,“ upozornila.

O jménech se vůbec nehovořilo, říká Palyza z ČSSD

Lídr ČSSD Lumír Palyza uvedl, že se na jednání s ANO o konkrétních jménech nemluvilo. „Šlo ale zatím jen o hledání styčných bodů ve volebních programech, jejichž průniky by se mohly stát základem budoucí koalice. Očekávám, že hnutí ANO bude ctít naši autonomii a personální otázky nechají na ČSSD,“ řekl Lumír Palyza.

Jeho strana je ale na hraně přijatelnosti i pro třetího nejsilnějšího povolebního hráče v ostravském zastupitelstvu, hnutí Ostravak. „ANO je pro nás přirozený partner pro koalici, ČSSD pak možný,“ přibližuje vyjednávací pozice hnutí Ostravak lídr Lukáš Semerák.

„Neuhneme ale například od zveřejňování smluv na internetu. Jeden Palyza ČSSD nedělá. To, co se tam dělo, je systémový problém, ne záležitost několika osob. Proto nám nejde o jména, ale chceme záruky, že se takové věci nebudou opakovat.“

A hrozí Ostravě opakování olomouckého scénáře, tedy dohoda ostatních a obejití ANO? Teoreticky ano. Koalice ČSSD, Ostravak, KDU-ČSL a ODS by dala dohromady většinových třicet zastupitelů.  

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Další z rubriky

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Lidé z Ostravy-Jihu podpořili opravu kašny, autor návrhu ji už neuvidí

Kašna u polikliniky v části Hrabůvka nejvíce uspěla v hlasování občanů a dočká...

Obyvatelé Ostravy-Jihu měli možnost už potřetí rozhodovat o tom, za co by měla místní radnice utratit sedm milionů...

Kniha Ztraceni v sebeklamu přibližuje Ostravu šedesátých let

Max Gronach popisuje Ostravu svého mládí.

Ztraceni v sebeklamu. Tak se jmenuje knižní debut ostravského spisovatele Maxe Gronacha. Příběh vystřízlivění z konce...

Najdete na iDNES.cz