Ostravské děti jezdí na víkend za vzduchem. Hrají si a inhalují

  14:02aktualizováno  14:02
Ostravské děti, které v zimě trpí kvůli znečištění, mohou víkendy trávit v přírodě. Skupina lidí pro ně totiž organizuje antismogové víkendy na Vítkovsku. Sobotu a neděli tak mohou strávit bez smogu a zregenerovat si dýchací cesty.

Aby děti nemusely v Ostravě stále dýchat smog, vozí je autobus na antismogové víkendy. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Každý pátek v pět odpoledne vyráží z Ostravy autobus plný dětí. Veze je na antismogový víkend do Starých Těchanovic. Při sportu, zábavě a inhalačních procedurách si tam děti čistí organismus od škodlivin, které během týdne nadýchaly v Ostravě.

V přírodě nedaleko kružberské přehrady běhají, hrají hry, ale také absolvují inhalační procedury. "Třeba kyslíkovou terapii na posílení imunity anebo klasické inhalátory s vincentkou v aerosolové formě," upřesňuje jeden z organizátorů víkendů David Kostruh.

Na antismogové víkendy jezdí děti z Ostravy od začátku ledna a akce potrvá do konce března. Víkendy začala organizovat skupina lidí z Ostravy. Chtějí, aby děti měly i přes zimu šanci trochu zregenerovat dýchací cesty. Že i dva dny mimo prašné prostředí stačí, potvrzují i lékaři.

Víkendy jsou dotované

"Každý výjezd mimo smog je pozitivní, byť krátkodobý. Je třeba počítat s tím, že děti se na čerstvém vzduchu začnou čistit, některým se objeví rýma a kašel. Ale lépe, když to, co ve smogu nadýchaly, vysmrkají a vykašlou, než když jim to zůstává v plicích," komentuje dětská lékařka z Ostravy-Radvanic Eva Schallerová.

Děti do šesti let mohou jet i s rodiči, starší jezdí samy. Po celou sobotu i neděli se o ně starají animátorky. Antismogový víkend dítě vyjde i s dopravou, ubytováním a stravou na necelou tisícikorunu, už příští rok by mohl být levnější.

"Už teď jsou víkendy dotované, podařilo se nám sehnat různé sponzory a partnery. Příští rok bychom ale chtěli využít i fondů na ozdravné pobyty. Oslovit kraj, ostravský magistrát i ministerstvo životního prostředí," říká David Kostruh. Organizátoři hodlají oslovit i velké ostravské zaměstnavatele, aby na pobyty přispívali dětem svých zaměstnanců.

"Jezdíme do oblasti Jánských Koupelí, je tady velmi čistý vzduch. Zatím proběhlo šest víkendů, rodiče je teprve testují. Ale už máme přihlášené první děti, které jedou opakovaně," popisuje první zkušenosti s víkendy na čerstvém vzduchu David Kostruh.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz