Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na popravu známého vraha prodávali vstupenky. Kdo je neměl, lezl na strom

  17:55aktualizováno  17:55
Atraktivní téma masových vrahů z minulosti, kteří jsou spjati s Novojičínskem, si vybral pro svou aktuální přednášku historik Radek Polách. Vypráví na ní například o jednom z nejobávanějších zločinců 19. století, Antonu Schimakovi, původem z Oderska, jehož veřejná poprava v Novém Jičíně byla jednou z velkých událostí své doby.

Obávaný lupič a vrah Martin Lecián po příjezdu do Olomouce. | foto: archiv Radka Polácha

Povídání o dávných mordech nazvané Tolik životů pro pár korun už slyšeli lidé ve Frenštátě pod Radhoštěm nebo v Příboře, všude se setkalo s velkým ohlasem.

„Skazek a povídání o dávných vražednících kolovala po regionu řada. Rozhodl jsem se toto téma zpracovat, přednáška je tedy vlastně prezentací mého badatelského úsilí v této oblasti,“ přiblížil Radek Polách z Muzea Novojičínska.

Fotogalerie

Příběh zřejmě nejznámějšího vraha své doby, Antona Schimaka, přezdívaného Moravský Babinský, pak loni publikoval ve Vlastivědném sborníku Novojičínska. „Na rozdíl od skutečného Babinského byl Schimak pachatelem opravdu strašlivých skutků,“ uvedl Polách.

Schimakovo řádění přitom trvalo prakticky pouhý měsíc a půl, od května do června roku 1887. Začalo přepadením fary ve Slezské Ostravě, kde zločinec vážně postřelil místního faráře. Od té doby putoval po celé severní Moravě a páchal jedno loupežné přepadení za druhým.

Zavraždil přitom šest lidí, z toho jednu těhotnou ženu. Neblaze proslulým se během jeho řádění stal les Hulváky. Nejprve zde byl nalezen zastřelený podomek Josef Karnovský, o týden později zavraždění manželé Josef a Anežka Magerovi a tesař Ferdinand Buroň.

Schimak se rychle přesouval. A všude loupil

Na nelítostného vraha začal hon, Schimak se ale rychle přesouval. Objevil se v Odrách, kde zabil a oloupil starého domkáře, pak se přesunul na Šumpersko, odtud na Mohelnicko, pak zase do Oder. Postupně se objevil i v Lipníku nad Bečvou a v Lanškrouně.

Všude loupil a u Polomi spáchal další vraždu. Smyčka kolem něj se ale stahovala. Dne 26. června jej díky informaci místní hostinské zatkli četníci z Moravské Červené Vody.

„Proces se Schimakem se konal u krajského soudu u nás v Novém Jičíně. Soudní stání byla velmi sledovanou událostí. Přijeli sem kvůli ní novináři z Prahy, Brna i Vídně, aby informovali skoro o každém slovu, které u soudu padlo,“ vyprávěl Radek Polách.

Schimak se u soudu choval velmi zarputile a tvrdošíjně, svou vinu odmítal. Nakonec byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl také vykonán v Novém Jičíně.

„Byla to veřejná poprava, na kterou se prodávaly vstupenky. Byla to velká událost, lidé například lezli na kaštany kolem plotu věznice, aby smrt slavného vražedníka viděli na vlastní oči,“ informoval Polách. Popravu přijel vykonat z Vídně císařský kat Rudolf Seyfried.

„Zajímavostí je, že mozek zločince byl vyňat a zaslán do Vídně k odbornému prozkoumání, zda některé anomálie nesvědčí o zločinných sklonech. Studie o něm byla publikována v odborném tisku a je možné, že naložený mozek je dodnes v některém z vídeňských archivů,“ doplnil Polách.

Oběťmi Martina Leciána se stali i četníci

Dalším ze známých mordýřů, o kterém Polách vypráví, je prvorepublikový Martin Lecián, proslulý kasař, zloděj a masový vrah přezdívaný Postrach Moravy.

„Na svém kontě měl i několik obětí z řad četníků a policistů. S Novým Jičínem jej pojí skutečnost, že byl chovancem zdejšího výchovného ústavu, a také zde spáchal svůj poslední zločin,“ objasnil historik.

Lecián byl zkušeným zlodějem už na základní škole. V roce 1922 nastoupil na vojenskou službu, ale po roce dezertoval a byl chycen při své první krádeži. Skončil na Špilberku, odkud ale utekl, a po polapení jej čekal těžký žalář v Terezíně.

Po propuštění si měl dosloužit vojenskou službu, ale znovu dezertoval. To bylo v roce 1926 a tehdy začal při svých akcích střílet – nejčastěji po mužích zákona. Potrpěl si na elegantní zjev a dobré jídlo. Své zločiny páchal po celé Moravě a na Slovensku.

„Dopaden byl v Bohumíně, když se chystal odjet se svým kumpánem do Polska,“ přiblížil Polách. Celkem mu bylo přisouzeno 104 trestných činů a včetně deseti vražd, tří dokonaných a sedmi nedokonaných díky přežití obětí. Největší část tvořily loupeže, bylo jich celkem 69.

Leciánův rozsudek smrti podepsal T. G. Masaryk

Také Leciána čekal velmi sledovaný soudní proces, tentokrát vedený v Olomouci. Rozsudek smrti podepsal tehdejší československý prezident T. G. Masaryk.

„Oba případy, Schimakův i Leciánův, byly velmi sledované. Oba byly poté určitým způsobem zneužity. Schimakova příběhu využívali komedianti v kramářských písních, aby přilákali obecenstvo. Leciána pak komunisté líčili jako hrdinu, který okrádal bohaté,“ uvedl historik.

Podle jeho slov je to jeden z příkladů, kdy historie skýtá možnost poučení pro současnost. „I dnes se mnohým zločincům dostává značné publicity, točí se o nich filmy, přitom činy, které spáchali, jsou strašlivé,“ podotkl Polách.

Připomněl také, že i když tehdejší policie a četnictvo měly v druhé polovině 19. a na počátku 20. století propracované postupy pro pátrání po pachatelích a sbírání důkazů, docházelo i k justičním omylům.

„Jedním takovým mohl být případ Ladislava Šajtara ze Studénky. Ten byl obviněn, že zavraždil manželský pár s ­jejich schovankou kvůli pouhým třem korunám. Dodnes jsou kvůli mnoha indíciím pochyby, zda byl skutečně pachatelem on,“ uzavřel Polách.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...Další z rubriky

Nejvyšší soud potvrdil trest za házení petard z auta v dálničním tunelu

Nejspíše tento druh petardy vyhazoval muž v klimkovickém dálničním tunelu. (28....

Tříletý trest s pětiletou podmínkou potvrdil muži z Ostravy Nejvyšší soud v Brně. Dotyčný na začátku roku 2014...

Bruntálským strážníkům přibylo práce, v lednu tak přijmou pět dalších

(Ilustrační snímek)

O celou čtvrtinu více strážníků než dosud vyrazí od Nového roku do bruntálských ulic. Město jejich počet navyšuje,...

Po incidentu na Ostravsku leží v nemocnici muž s prostřeleným břichem

(Ilustrační snímek)

V ostravské nemocnici bojuje o život postřelený muž. Policisté zadrželi člověka, který na něj vystřelil. Za jakých to...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační pracovník - moderní zařízení v Praze - 21-23 000 Kč - velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 21 000 - 23 000 KčNajdete na iDNES.cz