Archeoložka Jana Brhelová u výkopů v okolí krnovského kostela svatého Ducha. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Krnov byl v barvířském průmyslu pojem, připomněly nálezy archeologů

  • 0
Unikátní hradby ze středověku i industriální základy barvírny z poloviny 19. století. Takové nálezy přinesl archeologický výzkum Národního památkového ústavu poblíž krnovského kostela svatého Ducha.

Takzvané zjišťovací výzkumy vedli archeologové už v roce 2014. „Město chtělo plochu revitalizovat, a proto jsme museli prozkoumat, jaké je zde podloží. V předběžném výzkumu jsme zavedli několik sond a potvrdilo se, že na nálezy můžeme narazit,“ zmínila Jana Brhelová z Národního památkového ústavu.

Na možné nálezy ukazovaly i takzvané indikační skici a císařské otisky, které za vlády Marie Terezie dokumentovaly toto území. Sondy archeologové zaváděli zhruba do hloubky dvou metrů.

„Města tvoří vrstvy, každá generace něco přistaví, takže se podloží neustále zvyšuje,“ konstatovala Brhelová. Rozsáhlý výzkum pak odkryl hradby z poloviny 13. století.

„Objevili jsme hrubou kamennou část hradby včetně její koruny, potom i středověkou uličku, kterou původně vysypávali štěrkem a později vydláždili valouny,“ přiblížila archeoložka.

Unikátním objevem je pak odkrytí náhonu, tedy slepého ramene řeky. Náhon zásoboval obyvatele Krnova vodou a reguloval i její odtok.

„Nyní zkoumáme, jak byly vytvořeny bočnice náhonu, aby voda neprosakovala. Původně byly ze dřeva, věříme, že se dozvíme, jaké materiály ještě lidé použili,“ doplnila Brhelová.

Podle ní je jedinečným nálezem i oblouk nad náhonem. „Je to oblouková klenba v hradbě, kterou voda v náhonu odtékala z města. Příznivci Pána prstenů budou znát filmovou scénu, kdy se útočí takticky právě na toto místo. I historicky je doloženo, že se jednalo o nejslabší místo v opevnění, ale pro regulaci vody to byla nutnost,“ objasnila.

Krnov byl v barvířském průmyslu pojem

Další část archeologického výzkumu odhalila mladší historii - industriální počátky barvířského průmyslu.

„Troufám si tvrdit, že Krnov byl pojmem, co se týče barvířského průmyslu. Archeologické práce odkryly několik kamenných barvířských kádí, také dochované torzo barvířské pece. Je vidět, jak sofistikovaný systém tady vládl. Pec ohřívala vodu v kádích, voda byla zase využita z náhonu a komínem pak odcházely zplodiny z topení,“ popsala Brhelová.

Práce si bude moci prohlédnou i veřejnost, a to v průběhu listopadu.

„Uvažujeme i o komentovaných prohlídkách. Průvodci budou komentovat odkryté nálezy přímo před zraky návštěvníků,“ uzavřela Brhelová.