Ostravský ortoped Ladislav Lukáč při unikátní operaci kloubu pacientky trpící

Ostravský ortoped Ladislav Lukáč při unikátní operaci kloubu pacientky trpící těžkou artrózou. | foto: Rostislav Šimek

Artrózu léčí buňky z tuku. Pacientům se uleví od šílené bolesti

  • 7
Ortoped a traumatolog Ladislav Lukáč na soukromé Klinice plastické chirurgie Ostrava provedl unikátní zákrok léčící těžkou artrózu. Prudkými bolestmi v koleni, rameni či třeba kyčli trpí zhruba každý druhý Čech starší padesáti let. V Ostravě ji teď léčí nově a účinněji, než dosud bylo běžné.

Lukáč coby člen teprve druhého lékařského týmu v Česku využil k léčbě artrózy kloubů novou - a podle odborníků revoluční - metodu, která se s úspěchy užívá hlavně v USA.

Pacientce, již trápí artróza v obou kolenou, nejprve za dohledu profesora Jaroslava Michálka z brněnského Univerzitního centra buněčné imunoterapie odebral potřebné množství tukové tkáně.

Léčba kmenovými buňkami

Výhoda nové metody spočívá hlavně v tom, že zatímco u dosavadních způsobů léčby lékaři do postiženého kloubu vstřikovali jen krevní destičky nebo sérum s vysokým obsahem protizánětlivých a regeneračních faktorů a aplikaci museli několikrát opakovat, v případě novinky stačí aplikace jediná. Do kloubu přitom putují přímo živé buňky, které zajišťují lepší obnovu poškozené chrupavky. Výsledkem je výrazné zmírnění obtíží na dobu i několika let.

"Z tukové tkáně izolujeme kmenové buňky, které mají jednak unikátní schopnost sebeobnovy a jednak se dokážou přeměnit v buňky jiného druhu. Jsou například schopny nahradit poškozené buňky a tkáň v kloubu postiženém artrózou," vysvětluje Jaroslav Michálek, jenž metodu od konce loňského roku využívá se svými kolegy na klinice v Brně.

Do kloubu pacientů ale lékaři nevstřikují jen kmenové buňky. Obohacují je o koncentrát krevních destiček získaných ze žilní krve pacienta.

Pacientka: Vyjít schody? Nesnesitelná bolest

Pacientku z Olomouce v poslední době artróza sužuje obrovskými bolestmi. "Při zákroku jsem vnímala jen vbodnutí jehly s anestetikem. To ale nebylo nic proti tomu, jak mě bolí kolena," líčila své pocity paní Miluše.

Bolestem nohou zpočátku nevěnovala pozornost. Před pár lety ji ale náhle na procházce se psem přepadla pekelná bolest. Uvědomila si, že s tím musí něco dělat. Zpočátku užívala potravinové doplňky, chodila na rehabilitace, ale nic nepomáhalo. Naopak. Bolest sílila.

"Ujít 150 metrů od tramvaje k našemu domu a pak vysoké schody k bytu pro mě představovalo neskutečnou bolest," vzpomínala žena, která pracuje jako zubařka.

Zubařka ordinovala vsedě, jinak by nevydržela

V posledních letech kvůli artróze ošetřovala pacienty vsedě. S manželem, kterého tíží stejné zdravotní problémy, před časem absolvovala na Klinice plastické chirurgie Ostrava léčbu metodou orthokine, při níž lékaři do kloubů vstřikují protizánětlivé a regenerační sérum z krve pacienta.

"Manželovi léčba pomohla hodně, mně vzhledem k horší formě artrózy o něco méně. Ustoupily ale noční bolesti," řekla Miluše. Věří, že nová metoda zabere a ona si pár let užije bez velkých bolestí.

Zákrok pojišťovny neproplácejí, stojí přes třicet tisíc

Na rozdíl od jiných metod léčby artrózy je využívání kmenových buněk podle lékařů rychlejší, účinnější a také méně náročné pro pacienta. "Zákrok trvá okolo dvou hodin.

Zhruba půl hodiny po jeho skončení může pacient postupně začít zatěžovat kloub," zmiňuje Ladislav Lukáč a připomíná, že zákrok zatím nehradí pojišťovna. Aplikace kmenových buněk do jednoho kloubu stojí 35 tisíc korun.