Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Až vyjdou vítkovští žháři z vězení, bude Natálce pětadvacet let

  8:12aktualizováno  8:12
Než se vrátí z vězení, bude historie znát šest nových olympijských vítězů ve sprintu na sto metrů. Než se vrátí z vězení, možná bude dostavěný Temelín. Až se vrátí z vězení, bude Natálce Kudrikové, která loni v dubnu kvůli nim málem zemřela, pětadvacet let.

Matka Natálky Anna Siváková účast u soudu nesla těžce, na rozsudek se ale podle svých slov půjde podívat. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Tresty, které vítkovští žháři za svůj útok dostali, potvrzují mimořádnou brutalitu jejich akce. Pokud zůstanou rozsudky v platnosti, mohou se dostat na svobodu v roce 2032.

Natálka Kudriková bude v tu dobu stejně stará jako David Vaculík nebo Jaromír Lukeš ve chvíli, kdy zahaleni noční tmou vrhali v noci z 18. na 19. dubna zapálené lahve na okna domu, v němž spala.

Budou pykat jen pěšáci?

"S výší trestů jsem spokojen, ale je to rozsudek nad pěšáky, jejich ideologové potrestáni nebyli, ti se teď u počítačů smějou, zákon je na ně krátký," komentoval rozhodnutí soudu zmocněnec poškozených Markus Pape. "Uvidíme, jak dopadnou odvolání u vrchního soudu, na to budeme muset počkat," dodal.

"Výjimečný trest se uděluje v okamžiku, kdy je spáchaný trestný čin natolik výjimečný, že se za něj uděluje vyšší než patnáctiletý trest," vysvětluje právnička Dagmar Hartmanová.

Zda si všichni odsouzení skutečně odsedí tresty ve výši, v jaké jim je udělil Krajský soud v Ostravě, zatím není jisté. Existuje hned několik variant, jak se trest může změnit. Tou nejbližší bude zasedání Vrchního soudu v Olomouci, kam se všichni obžalovaní bezprostředně po rozsudku odvolali.

Vrchní soud může rozsudek potvrdit, změnit či vrátit zpět

"Vrchní soud má několik možností, jak s případem žhářského útoku ve Vítkově naložit," vysvětluje Dagmar Hartmanová.

"Buď rozsudek krajského soudu přijme v plném rozsahu nebo změní výši trestů, případně může rozsudek celý zrušit a vrátit zpět k novému projednání na Krajském soudu v Ostravě," vysvětlila právnička.

Pokud Vrchní soud v Olomouci odvolání obžalovaných zamítne a potvrdí tresty v původní výši, zbývá odsouzeným poslední možnost, dovolání k Nejvyššímu soudu. Na to, jakým způsobem Vrchní soud v Olomouci zareaguje, bude mít vliv několik faktorů.

"Vrchní soud může postupovat jen přesně podle litery zákona, jeho reakce na odvolání se může lišit podle toho, kdo odvolání podává," vysvětluje Dagmar Hartmanová.

"Pokud odvolání přímo nezamítne, tak v okamžiku, kdy odvolání podává jen obžalovaný, může například změnit výši trestu jen směrem dolů, nemůže mu udělit trest vyšší. To může udělat jen v případě, že se proti původnímu rozsudku odvolá i státní zástupce," dodala.

Prominutí zbytku trestu? Nejdříve za 15 let

Státní zástupkyně v kauze Vítkov zatím odvolání nepodala, vzala si lhůtu na rozmyšlenou. Udělené tresty ale korespondují s jejím návrhem, takže se pravděpodobně odvolávat nebude.

Ani v okamžiku, kdy odsouzení nastoupí do vězení, ale není jisté, že v něm stráví celou dobu trestu. Po uplynutí zákonné lhůty totiž mohou podat žádost o prominutí zbytku trestu.

"Jelikož se jedná o tresty delší než pět let, mohou podat žádost o prominutí zbytku trestu až v okamžiku, kdy si odpykají tři čtvrtiny jeho doby, tedy po více než patnácti letech. Fakt, že byly uděleny výjimečné tresty, na to nemá vliv. Neznamená to, že si je budou muset odpykat celé," dokončila právnička.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Další z rubriky

Senioři se učí ovládat chytré telefony. Zajímají je jízdní řády i mapy

Kurzy ovládání chytrých telefonů vede v Bohumíně lektor Radan Vašulín. Určeny...

Bohumínská knihovna pořádá již několik měsíců kurzy, kde se lidé učí zacházet s chytrými telefony. Zájem mají zejména...

Muž neoprávněně zastupoval skoro stovku lidí, na advokáta si jen hrál

(Ilustrační snímek)

Lidem na Bruntálsku nabízel právní služby falešný advokát. Vyžádal si jejich plnou moc a za peníze je zastupoval...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Najdete na iDNES.cz