Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Až vyjdou vítkovští žháři z vězení, bude Natálce pětadvacet let

  8:12aktualizováno  8:12
Než se vrátí z vězení, bude historie znát šest nových olympijských vítězů ve sprintu na sto metrů. Než se vrátí z vězení, možná bude dostavěný Temelín. Až se vrátí z vězení, bude Natálce Kudrikové, která loni v dubnu kvůli nim málem zemřela, pětadvacet let.

Matka Natálky Anna Siváková účast u soudu nesla těžce, na rozsudek se ale podle svých slov půjde podívat. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Tresty, které vítkovští žháři za svůj útok dostali, potvrzují mimořádnou brutalitu jejich akce. Pokud zůstanou rozsudky v platnosti, mohou se dostat na svobodu v roce 2032.

Natálka Kudriková bude v tu dobu stejně stará jako David Vaculík nebo Jaromír Lukeš ve chvíli, kdy zahaleni noční tmou vrhali v noci z 18. na 19. dubna zapálené lahve na okna domu, v němž spala.

Budou pykat jen pěšáci?

"S výší trestů jsem spokojen, ale je to rozsudek nad pěšáky, jejich ideologové potrestáni nebyli, ti se teď u počítačů smějou, zákon je na ně krátký," komentoval rozhodnutí soudu zmocněnec poškozených Markus Pape. "Uvidíme, jak dopadnou odvolání u vrchního soudu, na to budeme muset počkat," dodal.

"Výjimečný trest se uděluje v okamžiku, kdy je spáchaný trestný čin natolik výjimečný, že se za něj uděluje vyšší než patnáctiletý trest," vysvětluje právnička Dagmar Hartmanová.

Zda si všichni odsouzení skutečně odsedí tresty ve výši, v jaké jim je udělil Krajský soud v Ostravě, zatím není jisté. Existuje hned několik variant, jak se trest může změnit. Tou nejbližší bude zasedání Vrchního soudu v Olomouci, kam se všichni obžalovaní bezprostředně po rozsudku odvolali.

Vrchní soud může rozsudek potvrdit, změnit či vrátit zpět

"Vrchní soud má několik možností, jak s případem žhářského útoku ve Vítkově naložit," vysvětluje Dagmar Hartmanová.

"Buď rozsudek krajského soudu přijme v plném rozsahu nebo změní výši trestů, případně může rozsudek celý zrušit a vrátit zpět k novému projednání na Krajském soudu v Ostravě," vysvětlila právnička.

Pokud Vrchní soud v Olomouci odvolání obžalovaných zamítne a potvrdí tresty v původní výši, zbývá odsouzeným poslední možnost, dovolání k Nejvyššímu soudu. Na to, jakým způsobem Vrchní soud v Olomouci zareaguje, bude mít vliv několik faktorů.

"Vrchní soud může postupovat jen přesně podle litery zákona, jeho reakce na odvolání se může lišit podle toho, kdo odvolání podává," vysvětluje Dagmar Hartmanová.

"Pokud odvolání přímo nezamítne, tak v okamžiku, kdy odvolání podává jen obžalovaný, může například změnit výši trestu jen směrem dolů, nemůže mu udělit trest vyšší. To může udělat jen v případě, že se proti původnímu rozsudku odvolá i státní zástupce," dodala.

Prominutí zbytku trestu? Nejdříve za 15 let

Státní zástupkyně v kauze Vítkov zatím odvolání nepodala, vzala si lhůtu na rozmyšlenou. Udělené tresty ale korespondují s jejím návrhem, takže se pravděpodobně odvolávat nebude.

Ani v okamžiku, kdy odsouzení nastoupí do vězení, ale není jisté, že v něm stráví celou dobu trestu. Po uplynutí zákonné lhůty totiž mohou podat žádost o prominutí zbytku trestu.

"Jelikož se jedná o tresty delší než pět let, mohou podat žádost o prominutí zbytku trestu až v okamžiku, kdy si odpykají tři čtvrtiny jeho doby, tedy po více než patnácti letech. Fakt, že byly uděleny výjimečné tresty, na to nemá vliv. Neznamená to, že si je budou muset odpykat celé," dokončila právnička.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Najdete na iDNES.cz