Blanka Fišerová, která projekt Guerilla Poetring vymyslela, nedávno v srdci Ostravy opět ukrývala poezii. Už popáté. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Žena dostala verše do ulic. Její (Bá)snění nadchlo lidi napříč zemí

  • 0
Ten nápad je prostý, stejně jako jeho cíl: dělat lidem radost. Před rokem se ostravská básnířka Blanka Fišerová rozhodla dostat verše do ulic. Napsala básně na lístky, ty umístila na viditelných místech a čekala, kdo je objeví. (Bá)snění v ulicích lidi zaujalo. Nedávno se konalo popáté a zapojily se do něj stovky nadšenců.

"Lidé skládají básničku, když chtějí někomu povědět něco, co se nedá říct jenom tak obyčejně," zaznělo v jedné knížce pro děti, kterou napsal Eduard Petiška. V úvodu letošního jara byla básniček plná města.

Jak to vzniklo

Guerilla Poetring neboli partyzánské básnění lidé znají také jako (Bá)snění v ulicích. Akci vymyslela ostravská básnířka Blanka Fišerová v roce 2013. Nadšenci se domlouvají po Facebooku. Ve smluvený den roznášejí básničky své i cizích autorů, vylepují je na viditelných místech, aby si je ostatní mohli vzít a přečíst. Poezii v ulicích fotografují a sdílejí na Facebooku. Účastnit se může kdokoli. Důležité je dodržovat pravidla. Staňte se fanoušky na facebook.com/guerillapoetring nebo navštivte oficiální web akce guerillapoetring.webnode.cz.

Barevné obálky a různě poskládané bílé kancelářské papíry s poezií uvnitř zdobily ulice Ostravy, Brna, Olomouce, Třebíče, Českých Budějovic, Zlína, Plzně, Prahy i Kolína. Do akce zvané Guerilla Poetring (partyzánské básnění - pozn. red.), známé také jako (Bá)snění v ulicích, se zapojily stovky lidí po celé zemi. Kdo je inspiroval? Ostravská básnířka Blanka Fišerová.

"Tak velký zájem lidí o poezii jsem ještě nezažila. Zapojit se může kdokoli, děti i dospělí. To je asi nejpřitažlivější," uvedla básnířka.

Básnění v ulicích se konalo už popáté. A mělo jediný cíl - udělat lidem radost. Stačilo napsat básničku na papír, pověsit ji nebo přilepit na viditelném místě a pak čekat, kdo ji objeví jako první.

Celé to vzniklo asi před rokem. "Nejdříve jsem básničky roznášela sama, postupně se ke mně přidávali kamarádi a známí. A když mi pořadatelé Colours of Ostrava loni nabídli, abych se zúčastnila Festivalu v ulicích, tak mě napadlo, proč tu poezii opět nedostat do ulic," vylíčila šestatřicetiletá Blanka Fišerová.

Autorka akce se do (Bá)snění pořádně zakousla.

Roman Drobiš na jediném místě rozvěsil 113 básní.

Oslovila pár známých, kteří jí pomohli s vylepováním básniček. Později připravila další Básnění, akce šířila po Facebooku. A najednou jí začali psát lidé z knihoven, uměleckých kaváren a různých spolků z celé země, že by se moc rádi přidali.

"Díky Facebooku se o Básnění dozvěděla třeba Eva Bazalová z knihovny v Třebíči. To ona navrhla, aby se páté Básnění v ulicích konalo 21. března, kdy slavíme Světový den poezie. Mimo to vyvinula obdivuhodnou aktivitu - knihovnu propojila se školami a všichni společně básnili na náměstí," řekla Fišerová.

Přidat se může kdokoli. I ti, co sami netvoří

V tom samém městě po domluvě s obchodníky lidé psali verše i na výlohy. V Brně zase při únorovém Guerilla Poetringu skupina básníků kolem Pavla Zajíce ukryla 90 básní na jediném místě, čímž se jim podařilo vytvořit rekord. Rekord, který byl ale překonán. Kým? Ostravanem.

Roman Drobiš totiž brzy ráno v centru Ostravy na jediném místě rozvěsil celkem 113 básní - českých i zahraničních autorů.

"Přidat se může opravdu kdokoli. I ti, co sami netvoří. Můžou šířit poezii klasiků nebo oblíbených autorů. Je to veliká příležitost pro ty, co píšou do šuplíku. Díky Guerilla Poetringu se dostanou blíž k lidem," zmínila autorka projektu. Takže - jak se přidat?

Nejdříve se staňte fanouškem Guerilla Poetringu na Facebooku. Těsně před dalším Básněním, o němž se dozvíte právě na Facebooku, napište, kde hodláte básně ukrývat. V den akce ukryjte báseň, vyfoťte ji a sdílejte na stránce Guerilla Poetringu. Nespleťte si ji s událostí, kam by se fotky dávat neměly.

Pokud Facebook nepoužíváte, pošlete fotografie přímo Blance Fišerové na e-mailovou adresu: blanka.fiserova@poezievbarvach.cz. Pokud chcete ukrýt básně, které jste sami nenapsali, je třeba mít souhlas autorů a respektovat autorský zákon. Pod každou básní či veršem by mělo být také uvedeno, že akci pořádá Guerilla Poetring.

"Nemá to úroveň, říkají mi občas renomovaní básníci"

"Někteří renomovaní básníci se mě občas ptají, proč dělat takovou hloupost, prý to nemá úroveň. Každý může napsat, co chce. Já bych to neviděla tak zle. Je to akce otevřená všem. Jsem ráda, když se lidé osmělí a ukrývají své vlastní básně. Těžko říct, co by se mělo považovat za umění a co přežije sto let. Ale tohle má být kouzlo okamžiku. Někdo něco napíše, druhý si to přečte a udělá mu to radost," řekla Fišerová.

Básnění v ulicích se šíří i za hranicemi země. Do ukrývání poezie se zapojili fanoušci ze Slovenska a Francie. Básnilo se od půlnoci do půlnoci.

"Zatím se o tom málo ví, ale bude oficiální součástí letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava. Poezii budeme ukrývat v průmyslovém areálu Dolní oblasti Vítkovice," dodala Fišerová.

Ostravané si možná vzpomenou - není to tak dávno, kdy klub Atlantik pořádal TramBus Poetry: místo letáků v tramvajích jezdily básničky a lidé si je četli za jízdy. Někteří se tehdy začetli třeba i do Blanky Fišerové.