Jan Balabán v roce 2006.

Jan Balabán v roce 2006. | foto: MF DNES

Balabán neodešel. Předčasně zesnulého spisovatele připomene film a web

  • 0
Jan Balabán, jeden z nejoceňovanějších ostravských spisovatelů, loni na jaře nečekaně zemřel. Čtenáři na něj ale nezapomněli. Jeho knihy stále poutají pozornost, výraznou osobnost navíc připomene film a speciální webové stránky.

Ve filmovém dokumentu věnovaném Janu Balabánovi s podtitulem Svými vlastními slovy neuslyšíte veselé historky přátel o spisovateli, ale výhradně autora samotného.

"Dlouho jsme uvažovali nad tím, jak film pojmout. Nakonec jsme se rozhodli složit ho jen z jeho výpovědí. Použili jsme obrazové i rozhlasové materiály, v nichž mluví o své tvorbě nebo třeba předčítá ze svých knih," říká Čestmír Kopecký, který film věnovaný nejznámějšímu ostravskému spisovateli nové doby produkoval a současně k němu napsal námět.

Jan Balabán

Spisovatel Jan Balabán, rok 2006

Spisovatel, překladatel a publicista. Narodil se v roce 1961 v Šumperku, od dětství ale žil v Ostravě.

Mezi jeho nejoceňovanější knihy patří povídkový soubor Možná že odcházíme nebo román Zeptej se táty. Zemřel 23. dubna 2010.

Film je však jen jednou z částí aktivit, které mají veřejnosti připomenout osobnost a tvorbu Jana Balabána. Jejich základem jsou webové stránky www.janbalaban.cz, které podle Čestmíra Kopeckého obsahují všechny důležité informace o Balabánově osobnosti i tvorbě.

Web nabídne i videozáznamy

Lidé na webu najdou údaje o jedenácti autorových knihách, které si rovněž budou moci na internetu koupit, objeví tu ale také například Balabánovy sloupky vydané v časopisu Respekt, videozáznamy jeho veřejných vystoupení a v budoucnu také už zmíněný film.

"Asi nejradši mám promluvy Jana Balabána z vernisáží výstav. Do filmu jsme použili třeba tu, kterou uváděl expozici svého bratra Daniela s názvem Betlém," říká režisérka filmového dokumentu Petra Všelichová.

Na Jana Balabána vzpomíná jako na nesmírně inteligentního člověka. "Zpočátku se mi jeho knihy četly těžce, ale časem jsem si je zamilovala. Teď, po ukončení práce na dokumentu, už mám pocit, že ho znám," zmiňuje režisérka.

Spisovatelova přítele mrzí, že neexistují překlady knih

Film, který ostravská veřejnost poprvé spatří 20. prosince od 18:00 hodin v klubu Fiducia, kladně hodnotí i Balabánova manželka Petra Sasínová. "Líbí se mi, že je film celý postavený na obrázcích Honzy, jak čte nebo někde mluví. Je to takový čistý, pěkný styl," říká.

Z filmu a webových stránek má radost i spisovatelův přítel, publicista Ivan Motýl. Podle jeho názoru ale za Jana Balabána mluví jeho díla, takže podobné "podpůrné programy" jako web snad ani nejsou nutné.

Magnesia Litera: Balabán napsal knihu desetiletí

Trochu ho mrzí, že i když například nejslavnější Balabánova kniha, povídková Možná že odcházíme, získala už dvě ceny Magnesia Litera, zatím stále neexistují žádné pořádné překlady autorova díla do cizích jazyků, a to ani do těch základních - angličtiny nebo třeba němčiny.

"Nakladatelé by se měli snažit Honzovo dílo prosadit i v cizině. Byl to vždycky jeho velký sen. Nikdy nechtěl být regionálním autorem, ale trochu neskromně řečeno autorem světovým. Byl obdivovatel velkých amerických a britských romanopisců," vzpomíná Ivan Motýl.

Dokument odvysílá ještě letos Česká televize

Tomáš Reichel, ředitel Hostu, který vydává knihy Jana Balabána, si však myslí, že autorova tvorba je svým introspektivním zaměřením poměrně těžko přenositelná do ciziny. Ale i on by byl rád, kdyby se jeho knihy v zahraničí prosadily.

Po náhlém spisovatelově úmrtí podle něj stoupl zájem o jeho knížky. Asi nejžádanější je už zmíněný povídkový soubor Možná že odcházíme, zájem vzbudily ale třeba i dva dosud vydané svazky autorova souborného díla. Poslední, třetí svazek s publicistickými texty Host, vydá na jaře. Na dokumentární film o Janu Balabánovi do jara čekat nemusíte. Program ČT2 ho odvysílá 29. prosince od 21:30 hodin.