Ostravské zoologické zahradě se nedaří rozmnožit banánovce fialového. Zatím.

Ostravské zoologické zahradě se nedaří rozmnožit banánovce fialového. Zatím. | foto: Pavel Vlček, ZOO Ostrava

Agrese, nemoc i smrt. Námluvy banánovců v ZOO Ostrava připomínají horor

  • 2
Jsou zajímavě zbarvení a v chovech vzácní, v přírodě se vyskytují jen v Africe. I proto se ostravská zoo rozhodla zvýšit počet svých ptačích druhů na 126 a chovat pár atraktivních banánovců fialových z řádu turaků. Její snaha o sestavení chovného páru je ale zatím marná. Hatí ji téměř hororové okolnosti: agrese, nemoc i smrt.

Milovníci ptáků se těší na to, až ve voliéře v Pavilonu evoluce budou alespoň dva banánovci fialoví a časem i mláďata. Zatím ale vidí jen jednoho a mají pocit, že je to stále stejný opeřenec. Netuší, že ve skutečnosti jde už o třetího jedince téhož druhu.

„Loni v létě jsme přivezli šestiletou samičku z polské Zoo Wrocław s tím, že na podzim k ní připojíme samečka z německé Zoo Krefeld. Jenže než přijel sameček, samička onemocněla a uhynula,“ říká mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Banánovec fialový.

Protože banánovců je v evropských zoo málo, Ostrava se dočkala nové samičky teprve před týdnem. Dovezla ji z polské Opole. Jenže páreček si nepadl do oka. Nebo se možná mladá samička líbila samečkovi až moc.

„Choval se agresivně, honil ji a přidal se k němu i vousák senegalský. Hrozilo, že samička se v neznámém prostředí smrtelně zraní. Proto ji necháváme, ať se ve voliéře zabydlí, ale samečka jsme přestěhovali do zázemí,“ líčí Nováková.

Podle zoologů mohl být problém v tom, že sameček je v toku a samičce je teprve rok – dospěje až ve třech letech. Oba banánovci se proto opět setkají nejdříve v září. „Počkáme, až skončí období toku, a budeme doufat, že z nich vznikne pár,“ nastínila Nováková.