Baník o peníze nepřijde, ministerstvo stížnost na koupi Bazalů zamítlo

  12:44aktualizováno  12:44
Ani poslední záchranná brzda ostravské opozice, která se bouří proti koupi stadionu Bazaly ostravským magistrátem, nezabrala. Ministerstvo vnitra odmítlo podnět podaný zastupiteli, zvolenými za hnutí Ostravak, proti způsobu, jak město stadion ostravského Baníku koupilo.

Stadion Bazaly v Ostravě | foto: Archiv MF DNES

Při schvalování rozhodnutí o koupi pozemků a budov v areálu ostravského stadionu Bazaly k žádnému porušení zákona nedošlo. O tom, nakolik je pro město taková koupě výhodná, nebo nevýhodná ministerstvo rozhodovat nemůže.

Tak by se dala shrnout odpověď, kterou zaslalo ministerstvo vnitra šesti ostravským zastupitelům, zvoleným za hnutí Ostravak.

Těm se nelíbilo, jakým způsobem proběhlo mimořádné zasedání zastupitelstva, při kterém město Ostrava odkoupilo za 115 milionů korun areál stadionu na Bazalech.

"Na hlasování o koupi Bazalů nám vadilo hned několik věcí," přibližuje důvody, proč hnutí Ostravak podalo podnět na ministerstvo, ostravský zastupitel Jan Becher.

"Vedle toho, že jsme nesouhlasili se samotnou transakcí, se nám nelíbil jak samotný průběh hlasování, kdy návrh napoprvé neprošel, ale po chvíli se o stejném hlasovalo znovu, tak fakt, jakým způsobem město Ostrava naložilo se svými penězi," dodal Becher.

Podle odpovědi ministerstva se ale dvakrát o stejné věci v průběhu jedné schůze zastupitelstva hlasovat může.

"Zákon o obcích nezapovídá dvojí hlasování v téže věci v průběhu téhož zasedání zastupitelstva obce," píše se v odpovědi zastupitelům, podepsané ředitelkou odboru dozoru a kontroly veřejné správy Marií Kostruhovou.

Ministerstvo ve své odpovědi odmítá i pochybení u dalších kroků ostravského magistrátu, zpochybňovaných opozičními zastupiteli. 

Na námitku, že existuje posudek, který stanovuje cenu kupovaného areálu na necelých čtyřicet milionů korun, ministerstvo reagovalo návrhem, aby si v tomto případě zastupitelé vyžádali vypracování dalšího posudku. Další problém, samotnou koupi stadionu a jeho případnou výhodnost, ministerstvo zcela odmítlo komentovat.

"Ministerstvo vnitra je oprávněno posuzovat pouze zákonnost právních aktů přijímaných orgány obcí, nepřísluší nám však jakkoliv ovlivňovat či korigovat vůli obcí ve vztahu k možnostem užití vynakládaných finančních prostředků," píše se ve zprávě ministerstva.

Ostravak přemýšlí, co dál

Jaké kroky podniknou zastupitelé z hnutí Ostravak dál, zatím není jasné.

"Co bude dál, se rozhodneme až poté, co se poradíme s našimi právníky," řekl Bohdan Troják z hnutí Ostravak.

Podobně smýšlí i Jan Becher. "Uvidíme, co na to řeknou naši právníci, každopádně čekáme ještě na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kam jsme podali podnět pro možné porušení směrnice Evropské komise o pomoci profesionálním klubům. Odpověď bychom měli mít do měsíce," řekl Jan Becher.

Podle Petra Langera, advokáta, který nespokojené ostravské zastupitele při podání podnětu zastupoval, budou muset zastupitelé změnit taktiku, pokud chtějí ve své snaze zrušit rozhodnutí o prodeji Bazalů pokračovat.

"Odpověď ministerstva nemá charakter rozhodnutí a není proti němu přípustný žádný opravný prostředek," vysvětluje Petr Langer. "Otázka dalšího postupu je na zvážení i s ohledem na to, že na podobnou situaci existuje více právních názorů," dodal s tím, že další kroky budou záležet na rozhodnutí jeho klientů.

Ostravský primátor Petr Kajnar rozhodnutí ministerstva přivítal. "Jsem rád, že ministerstvo potvrdilo názor našeho legislativního odboru, který zazněl už na zastupitelstvu. Celý prostest jsem od začátku vnímal jen jakou snahu o zdiskreditování vedení města, o nic jiného podle mne nešlo," řekl Petr Kajnar.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Povolební jednání? Už jsem nebyl politicky naivní, říká primátor Ostravy

Primátor Ostravy a lídr hnutí ANO Tomáš Macura získal jednoznačné vítězství v...

Po říjnových komunálních volbách nebylo sporu, že Ostravu povede další čtyři roky Tomáš Macura. Hnutí ANO, kterému byl...

Muž na masérku v ostravském bytě vytáhl nůž. Ta z okna křičela o pomoc

Muž na ženu při masáži vytáhl nůž

Policisté pátrají po neznámém agresorovi, který s nožem v ruce vyhrožoval ženě nabízející masérské služby v Ostravě....

Běžkaři budou muset letos kvůli kůrovci občas vybočit z tradičních tras

Ilustrační snímek

Kvůli výskytu kůrovce a těžbě napadených stromů budou muset běžkaři v Beskydech a Jeseníkách letos občas vybočit mimo...

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma
Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze najít dodavatele, se kterým můžete za energie významně ušetřit. Bohemia Energy přichází s akcí Garance měsíce zdarma, se kterou lze získat nejen měsíc energie zdarma, ale zároveň není třeba nic počítat ani porovnávat.

Najdete na iDNES.cz