O besedu se slavným absolventem byl ve Wichterlově gymnáziu v Ostravě-Porubě

O besedu se slavným absolventem byl ve Wichterlově gymnáziu v Ostravě-Porubě velký zájem. (3. června 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Učiteli jsme přenášeli trabanta, vzpomíná chirurg Pomahač na Ostravu

  • 2
Bouřlivým potleskem přivítalo téměř sedm stovek studentů osmiletého Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě světově uznávaného plastického chirurga Bohdana Pomahače, který se proslavil v USA tím, že vrací lidem tvář. Elitní lékař rád navštívil školu, kde v roce 1989 maturoval.

"Je mi ctí představit vám osobu, která k nám dnes vážila cestu - muže, jenž dokázal posunout hranice možného i představitelného. Tato ikona, stejně jako my nyní, se procházela mezi zdmi této školy. Poprvé přišel jako běžný student a vrací se jako legenda - světově uznávaný plastický chirurg, výborný šachista a hlavně absolvent Wichterlova gymnázia - pan Bohdan Pomahač..."

Slova, jimiž jeden ze středoškoláků představil hosta v zaplněné tělocvičně, nezůstala bez odezvy. "Já vám děkuji, hrozně moc. To je fakt dojemné uvítání. Je příjemné podívat se zpátky," reagoval potěšeně slavný ostravský rodák Bohdan Pomahač.

Medicína, nebo matematika?

Poté odpovídal na otázky studentů, které zajímal jeho úspěch, ale hlavně vzpomínky na studia.

Profil: Bohdan Pomahač

  • Jeden z nejlepších plastických chirurgů na světě se narodil v roce 1971 v Ostravě. V roce 1989 maturoval na dnešním Wichterlově gymnáziu v Porubě, pak studoval medicínu v Olomouci.
  • Během studia absolvoval stáž v Bostonu v USA. A právě tam jel po studiích hledat uplatnění, několik měsíců pracoval zadarmo, aby se uchytil, což se mu podařilo.
  • Žije poblíž Bostonu s manželkou Hanou, oční lékařkou, a dvěma dětmi. Do Ostravy se vrací za rodiči i bratrem, také lékařem.
  • Bohdan Pomahač říká, že jen čirou náhodou skončil právě na plastické chirurgii. Už od roku 2009 však v Brigham and Women’s Hospital vede program plastické a transplantační chirurgie.
  • V roce 2009 jeho tým zvládl první transplantaci obličeje v USA. Dosud tam vrátil tvář pěti lidem.

"Připadám si trošku jako dinosaurus, ale v té době moc možností výběru nebylo. I vysokou školu člověk volil podle toho, co bylo blíž a mělo dobrou pověst. Velká Telmanka (gymnázium stojí na ulici, která se kdysi jmenovala Thälmannova - pozn. red.) byla vynikající. A jak jsem se dozvěděl od pana ředitele, zůstává i dnes, takže si myslím, že jste všichni na správném místě," řekl Pomahač.

Na střední škole se zajímal hlavně o matematiku a biologické vědy. Povolání lékaře mu však připadalo praktičtější než matematik. Přišlo mu, že pomáhat lidem je asi lepší cestou. Proto zamířil na medicínu.

"Na tu jsem nastoupil v roce 1989, kdy se v Česku kompletně změnil systém a objevily se možnosti cestovat do zahraničí. V USA jsem viděl formu postgraduálního vzdělávání, která neměla a dodnes asi nemá obdoby. Lákalo mě dostat se někam, kde se člověk něco naučí. Stále platí, ať jste v jakémkoli oboru, že je třeba vybírat příležitosti, kde můžete růst," vysvětlil chirurg.

Zapracovat jsem musel na chemii a fyzice, líčil jedničkář

Na střední škole měl Pomahač výborné známky. Připustil však, že musel zabrat jen v chemii a fyzice, aby měl jedničku. Výborný student si však našel čas i na legrácky se spolužáky.

Bohdan Pomahač (vpravo) se svým bratrem, který pracuje jako gynekolog (3. prosince 2011).

"Většina lumpáren se prováděla na různých povinných brigádách. Takže takový klasický vtip byl přenášet trabanta jednomu našemu soudruhu profesorovi. Ten, když se ráno probudil, našel trabanta třeba mezi dvěma sloupy... Ale myslím, že to byly spíš drobnosti. Nic moc špatného jsme neprováděli. Ředitelskou důtku jsem nikdy nedostal," ujišťoval Pomahač současné studenty.

Opomenuty nemohly zůstat ani současné mimořádné operace, při kterých Pomahačův tým transplantuje obličeje. Zcela tak mění lidské osudy. Dává naději lidem, kteří ji už dávno ztratili.

Najděte svůj motor, přál všem

Studenty proto zajímalo, na co Pomahač před operací myslí. "Náročná operace je koncert pro mnoho lidí a nástrojů. Honí se mi hlavou, jak všechny části zapadnou. A jako správný šachista se snažím myslet dva tři kroky dopředu, předvídat. Je to celoplošný stres. Musím si udržet přehled a mít jasné priority. To je klíč k úspěchu," řekl Pomahač.

Gymnazistům pak na závěr vzkázal: "Přeji vám, abyste našli svůj motor, zdroj inspirace, obor, pro který budete mít vášeň a budete v něm úspěšní. Myslete na co největší cíle, o to dál dojdete."