Horským chatám v Beskydech chybí personál i provozovatelé

  18:33aktualizováno  18:33
Zatímco dříve se do výběrových řízení na provozovatele horských chat hlásilo sedm deset lidí, dnes se objeví sotva jeden či dva. Mnozí současní navíc uvažují, že s prací na horách skončí. Nyní se hledá například nájemce Bezručovy chaty na Lysé hoře.

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře. (5. září 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Často se o nájem uchází nějaký dobrodruh, který si to neumí dobře spočítat a pak teprve zjistí, do čeho se to pustil. Chataře drtí nadměrná byrokracie a zoufalý nedostatek personálu. Jelikož chaty se plní hlavně o víkendech a za pěkného počasí, je složité najít spolehlivé pracovníky, kterým nevadí, že dopředu nevědí, jestli půjdou v sobotu do práce, nebo ne. A pak, většina šikovných číšníků a kuchařů utekla do zahraničí. Dobrý kuchař na horské chatě by se měl platit zlatem, jenže tolik se v ní zase nevydělá,“ líčí útrapy předseda technické rady Klubu českých turistů (KČT) Rostislav Kašovský.

Právě KČT totiž některé objekty v Beskydech patří. Kašovský uvádí, že nájemné organizace přizpůsobuje konkrétnímu místu a investuje ho pak zpět do chat. 

„A pořád je to málo,“ říká Kašovský. Ideální je podle něj, když si chatu vezme na starost rodinná firma.

Jak se chce klub vypořádat s možností, že by se žádný nájemce nepřihlásil? „Potřebovali bychom, stejně asi jako majitelé fabrik, aby se více otevřely hranice. Například směrem na Ukrajinu. Ubyla by alespoň nouze o pracovní sílu. Další možnost je, že si horské chaty vezme pod sebe nějaká firma, jež provozuje více zařízení, a tím pádem je to pro ni finančně výhodnější,“ míní Kašovský.

Ústředí KČT má v Beskydech už jen tři chaty – Bezručovu chatu na Lysé hoře, chatu Ostrý na Třinecku a částečně Skalku v Mostech u Jablunkova, v republice jich dohromady vlastní patnáct, ostatních asi šedesát zařízení patří oblastním pobočkám.

„Pokud chce člověk provozovat horskou chatu, musí snášet zájem úřadů. Nemám jim to za zlé, jen dělají svoji práci, úředníci ty stovky nařízení, opatření a předpisů nevymysleli. Druhá potíž je, že turisté neberou v potaz, že dopravit zásoby na vrchol je náročnější než do hospody na nádraží. Zásobit sklady na dny, kdy jsou cesty nesjízdné. To všechno je drahé, ale zkuste o pár korun zvednout cenu piva...“ uvádí nájemce chaty Skalka Josef Szotkowski s tím, že je téměř na všechno sám, jelikož nejsou lidi.

Muž se netají myšlenkou, že po mnoha letech skončí. „Podobné hlasy se ozývají i ze sousedních kopců. Chataři jsou unavení. Jediné pozitivum, které jsem v posledních letech zaznamenal, se týká turistů. Přestali se nahoru vozit auty. Oprášili kola a začali zase používat nohy,“ dodá Szotkowski.

Jeho kolega z vrcholu hory Ostrý Zbyhněv Kantor je na tom stejně. „Každý zájemce o provozování horské chaty se musí smířit s faktem, že bude v zápřahu od rána do večera sedm dní v týdnu. Nedostatek kvalitního personálu mu moc volna neumožní,“ dodává Kantor, který funguje na Ostrém deset let.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Čechů pracujících načerno ubývá, nahradili je Ukrajinci či Nepálci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na 4,3 procenta. Pro obyvatele regionu je to dobrá zpráva, ale pro firmy...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

Najdete na iDNES.cz