Horským chatám v Beskydech chybí personál i provozovatelé

  18:33aktualizováno  18:33
Zatímco dříve se do výběrových řízení na provozovatele horských chat hlásilo sedm deset lidí, dnes se objeví sotva jeden či dva. Mnozí současní navíc uvažují, že s prací na horách skončí. Nyní se hledá například nájemce Bezručovy chaty na Lysé hoře.

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře. (5. září 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Často se o nájem uchází nějaký dobrodruh, který si to neumí dobře spočítat a pak teprve zjistí, do čeho se to pustil. Chataře drtí nadměrná byrokracie a zoufalý nedostatek personálu. Jelikož chaty se plní hlavně o víkendech a za pěkného počasí, je složité najít spolehlivé pracovníky, kterým nevadí, že dopředu nevědí, jestli půjdou v sobotu do práce, nebo ne. A pak, většina šikovných číšníků a kuchařů utekla do zahraničí. Dobrý kuchař na horské chatě by se měl platit zlatem, jenže tolik se v ní zase nevydělá,“ líčí útrapy předseda technické rady Klubu českých turistů (KČT) Rostislav Kašovský.

Právě KČT totiž některé objekty v Beskydech patří. Kašovský uvádí, že nájemné organizace přizpůsobuje konkrétnímu místu a investuje ho pak zpět do chat. 

„A pořád je to málo,“ říká Kašovský. Ideální je podle něj, když si chatu vezme na starost rodinná firma.

Jak se chce klub vypořádat s možností, že by se žádný nájemce nepřihlásil? „Potřebovali bychom, stejně asi jako majitelé fabrik, aby se více otevřely hranice. Například směrem na Ukrajinu. Ubyla by alespoň nouze o pracovní sílu. Další možnost je, že si horské chaty vezme pod sebe nějaká firma, jež provozuje více zařízení, a tím pádem je to pro ni finančně výhodnější,“ míní Kašovský.

Ústředí KČT má v Beskydech už jen tři chaty – Bezručovu chatu na Lysé hoře, chatu Ostrý na Třinecku a částečně Skalku v Mostech u Jablunkova, v republice jich dohromady vlastní patnáct, ostatních asi šedesát zařízení patří oblastním pobočkám.

„Pokud chce člověk provozovat horskou chatu, musí snášet zájem úřadů. Nemám jim to za zlé, jen dělají svoji práci, úředníci ty stovky nařízení, opatření a předpisů nevymysleli. Druhá potíž je, že turisté neberou v potaz, že dopravit zásoby na vrchol je náročnější než do hospody na nádraží. Zásobit sklady na dny, kdy jsou cesty nesjízdné. To všechno je drahé, ale zkuste o pár korun zvednout cenu piva...“ uvádí nájemce chaty Skalka Josef Szotkowski s tím, že je téměř na všechno sám, jelikož nejsou lidi.

Muž se netají myšlenkou, že po mnoha letech skončí. „Podobné hlasy se ozývají i ze sousedních kopců. Chataři jsou unavení. Jediné pozitivum, které jsem v posledních letech zaznamenal, se týká turistů. Přestali se nahoru vozit auty. Oprášili kola a začali zase používat nohy,“ dodá Szotkowski.

Jeho kolega z vrcholu hory Ostrý Zbyhněv Kantor je na tom stejně. „Každý zájemce o provozování horské chaty se musí smířit s faktem, že bude v zápřahu od rána do večera sedm dní v týdnu. Nedostatek kvalitního personálu mu moc volna neumožní,“ dodává Kantor, který funguje na Ostrém deset let.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Najdete na iDNES.cz