Beskydy mají čtyři nové rezervace. Ochrání tetřeva, turisty neomezí

  15:49aktualizováno  15:49
Beskydy se mohou od nového roku pyšnit třemi novými přírodními rezervacemi a jednou přírodní památkou. A to i přesto, že s vyhlášením jedné z nich původně lidé nesouhlasili.
Pohled z Lysé hory na panorama Beskyd.

Pohled z Lysé hory na panorama Beskyd. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

K třiapadesáti zvláště chráněným územím v Beskydech přibyly od začátku letošního roku další čtyři. Všechny jsou v okolí Lysé hory a mají zajistit větší ochranu vzácným druhům živočichů. Přírodní rezervace Lysá hora, Ropice, Kršle a přírodní památka Vysutý.

"Chceme zabránit zvýšené těžbě dřeva, ke které by došlo s novým lesním hospodářským plánem. Všechny ekologicky cenné lesní porosty v rezervacích jsou totiž v mýtním věku, což znamená, že během deseti let by mohly být vytěženy," poukázal Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Chráněná území

Přírodní rezervace Lysá hora
63,62 ha, východní úbočí Lysé hory, na území obce Krásná

Přírodní rezervace Ropice
255,3 ha, v prostoru Ropické rozsochy, na území Řeky a Morávky

Přírodní rezervace Kršle
35,90 ha, na jihozápadních svazích Čuplu, na území obce Vyšní Lhoty

Přírodní památka Vysutý
13,86 ha, na území obce Morávka, zahrnuje k jihozápadu orientované svahy Čuplu

Právě tyto lesy jsou domovem vzácných druhů ptáků, jako jsou například na vrcholu Lysé hory a v Ropici tetřev hlušec a jeřábek lesní.

Právě záměr vyhlásit rezervací Ropici, nacházející se z velké části na území obce Řeka, vzbudil zpočátku vlnu nevole. "Nejdřív jsme byli proti, protože nám nikdo pořádně nevysvětlil, o co se vlastně jedná. Dostali jsme osmdesátistránkovou bichli na stůl a měli ji prostudovat. Ale pak jsme si všechny podmínky a možnosti rezervace se zástupci CHKO vyjasnili," řekl starosta Řeky Tomáš Tomeczek.

Obce nakonec souhlasily

Pod podmínkou, že v obci do půl roku od vyhlášení rezervace vznikne nová naučná stezka, že rezervace v žádném případě neohrozí lyžařský areál a že v případě nouze bude moci obec jít za pramenem pitné vody na území rezervace, nakonec s vyhlášením chráněného území souhlasili. "Všechny cesty zůstanou otevřené, rezervace neomezí lyžování ani běžkování, takže s tím nemáme problém," dodal provozovatel Ski areálu Řeka Jan Cienciala.

Projednávání další přírodní rezervace Lysá hora už bylo klidnější. Ta se nachází přímo pod vrcholem Lysé hory, a to mezi severní a jižní sjezdovkou směrem k Malchoru.

Poměrně zásadní změnou tam bude zalesnění severní sjezdovky. "Lyžování na severní sjezdovce je z rozhodnutí ministerstva životního prostředí už roky passé. Máme v plánu tuto plochu obnovit a zalesnit," řekl Myslikovjan. Upravit by chtěli i chodník z Malchoru na vrchol. "Je velmi rozšlapaný, místy má šířku i dvacet metrů," nastínil Myslikovjan.

Beskydy obohatily čtyři nové přírodní rezervace.

Vlastník chaty Ski Lysá hora Antonín Ludvik, který provozuje i zdejší sjezdovku, proti vyhlášení rezervace neprotestoval. "Souhlasili jsme s ní, byť nás to určitým způsobem omezuje, protože jsou tam striktnější pravidla pro provozování čehokoliv. Věřím ale, že lyžování v nynějším rozsahu bude zachováno," řekl Ludvik.

S vyhlášením této rezervace souvisí i zákaz sběru lesních plodů nebo jízdy na kole a lyžích mimo lesní cesty. "Pro turisty to až taková změna nebude. Projíždění skialpinistů a cyklistů bylo už dříve zakázáno lesním zákonem. Novinkou je pouze omezení sběru borůvek na území rezervací Lysá hora a Ropice," dodal Myslikovjan.

CHKO Beskydy: Přísněji na nešetrné borůvkáře

Při vyhlašování chráněných území se ochránci přírody leckdy setkávají s odmítavými postoji lidí. "Problém je často v tom, že profesionální pracovníci ochrany přírody nedovedou lidem dostatečně zdůvodnit proč, kde a jak je třeba přírodu chránit," připouští Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Znamená vyhlášení přírodních rezervací nějaká omezení pro lidi, kteří se v ní pohybují?
Běžného turisty se prakticky žádná omezení nedotknou. Vstup je i nadále umožněn do všech území, vjezd na kolech nebo lyžích po lesních cestách rovněž. Drobné omezení se týká pouze sběru lesních plodů v PR Lysá hora a PR Ropice, kde je omezen nešetrný sběr borůvek pomocí hřebenů. Borůvky jsou totiž nenahraditelným zdrojem potravy a úkrytem pro kriticky ohroženého tetřeva hlušce a také jeřábka lesního.

Jaký postih jim hrozí za porušení daných zákazů?
Pokud by nějaký náruživý sběrač borůvek i přes napomenutí opakovaně místo navštěvoval, může dostat na místě blokovou pokutu do tisíce korun, ve správním řízení i výrazně vyšší - záleží na závažnosti spáchaného činu, na tom, zda se jedná o podnikatele, nebo fyzickou osobu - a podobně.

Při navrhování přírodních rezervací jste se setkali s odmítavým postojem některých lidí. V čem byl problém?
Hlavní problém, a myslím si, že se to netýká jen tohoto případu, pramenil z nedorozumění, z nedostatečné komunikace mezi námi a zástupci veřejnosti, zejména vedením obcí v okolí Ropice.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Otevřené chrámy navštívily statisíce lidí, nejvíce lákal hukvaldský kostel

Pohled na hrad Hukvaldy

Kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech se stejně jako loni stal i tento rok v rámci projektu Otevřené chrámy...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muzeum ukazuje záchranářské unikáty. Tatrovky pomáhaly i ve formuli 1

Radim Zátopek z Technického muzea Kopřivnice stojí u tatrováckého...

Unikátní Tatru T623R určenou pro zásahy při závodech formule 1 nebo prototyp sanitky, která měla pomáhat záchranářům na...

Najdete na iDNES.cz