Beskydy mají čtyři nové rezervace. Ochrání tetřeva, turisty neomezí

  15:49aktualizováno  15:49
Beskydy se mohou od nového roku pyšnit třemi novými přírodními rezervacemi a jednou přírodní památkou. A to i přesto, že s vyhlášením jedné z nich původně lidé nesouhlasili.
Pohled z Lysé hory na panorama Beskyd.

Pohled z Lysé hory na panorama Beskyd. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

K třiapadesáti zvláště chráněným územím v Beskydech přibyly od začátku letošního roku další čtyři. Všechny jsou v okolí Lysé hory a mají zajistit větší ochranu vzácným druhům živočichů. Přírodní rezervace Lysá hora, Ropice, Kršle a přírodní památka Vysutý.

"Chceme zabránit zvýšené těžbě dřeva, ke které by došlo s novým lesním hospodářským plánem. Všechny ekologicky cenné lesní porosty v rezervacích jsou totiž v mýtním věku, což znamená, že během deseti let by mohly být vytěženy," poukázal Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Chráněná území

Přírodní rezervace Lysá hora
63,62 ha, východní úbočí Lysé hory, na území obce Krásná

Přírodní rezervace Ropice
255,3 ha, v prostoru Ropické rozsochy, na území Řeky a Morávky

Přírodní rezervace Kršle
35,90 ha, na jihozápadních svazích Čuplu, na území obce Vyšní Lhoty

Přírodní památka Vysutý
13,86 ha, na území obce Morávka, zahrnuje k jihozápadu orientované svahy Čuplu

Právě tyto lesy jsou domovem vzácných druhů ptáků, jako jsou například na vrcholu Lysé hory a v Ropici tetřev hlušec a jeřábek lesní.

Právě záměr vyhlásit rezervací Ropici, nacházející se z velké části na území obce Řeka, vzbudil zpočátku vlnu nevole. "Nejdřív jsme byli proti, protože nám nikdo pořádně nevysvětlil, o co se vlastně jedná. Dostali jsme osmdesátistránkovou bichli na stůl a měli ji prostudovat. Ale pak jsme si všechny podmínky a možnosti rezervace se zástupci CHKO vyjasnili," řekl starosta Řeky Tomáš Tomeczek.

Obce nakonec souhlasily

Pod podmínkou, že v obci do půl roku od vyhlášení rezervace vznikne nová naučná stezka, že rezervace v žádném případě neohrozí lyžařský areál a že v případě nouze bude moci obec jít za pramenem pitné vody na území rezervace, nakonec s vyhlášením chráněného území souhlasili. "Všechny cesty zůstanou otevřené, rezervace neomezí lyžování ani běžkování, takže s tím nemáme problém," dodal provozovatel Ski areálu Řeka Jan Cienciala.

Projednávání další přírodní rezervace Lysá hora už bylo klidnější. Ta se nachází přímo pod vrcholem Lysé hory, a to mezi severní a jižní sjezdovkou směrem k Malchoru.

Poměrně zásadní změnou tam bude zalesnění severní sjezdovky. "Lyžování na severní sjezdovce je z rozhodnutí ministerstva životního prostředí už roky passé. Máme v plánu tuto plochu obnovit a zalesnit," řekl Myslikovjan. Upravit by chtěli i chodník z Malchoru na vrchol. "Je velmi rozšlapaný, místy má šířku i dvacet metrů," nastínil Myslikovjan.

Beskydy obohatily čtyři nové přírodní rezervace.

Vlastník chaty Ski Lysá hora Antonín Ludvik, který provozuje i zdejší sjezdovku, proti vyhlášení rezervace neprotestoval. "Souhlasili jsme s ní, byť nás to určitým způsobem omezuje, protože jsou tam striktnější pravidla pro provozování čehokoliv. Věřím ale, že lyžování v nynějším rozsahu bude zachováno," řekl Ludvik.

S vyhlášením této rezervace souvisí i zákaz sběru lesních plodů nebo jízdy na kole a lyžích mimo lesní cesty. "Pro turisty to až taková změna nebude. Projíždění skialpinistů a cyklistů bylo už dříve zakázáno lesním zákonem. Novinkou je pouze omezení sběru borůvek na území rezervací Lysá hora a Ropice," dodal Myslikovjan.

CHKO Beskydy: Přísněji na nešetrné borůvkáře

Při vyhlašování chráněných území se ochránci přírody leckdy setkávají s odmítavými postoji lidí. "Problém je často v tom, že profesionální pracovníci ochrany přírody nedovedou lidem dostatečně zdůvodnit proč, kde a jak je třeba přírodu chránit," připouští Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Znamená vyhlášení přírodních rezervací nějaká omezení pro lidi, kteří se v ní pohybují?
Běžného turisty se prakticky žádná omezení nedotknou. Vstup je i nadále umožněn do všech území, vjezd na kolech nebo lyžích po lesních cestách rovněž. Drobné omezení se týká pouze sběru lesních plodů v PR Lysá hora a PR Ropice, kde je omezen nešetrný sběr borůvek pomocí hřebenů. Borůvky jsou totiž nenahraditelným zdrojem potravy a úkrytem pro kriticky ohroženého tetřeva hlušce a také jeřábka lesního.

Jaký postih jim hrozí za porušení daných zákazů?
Pokud by nějaký náruživý sběrač borůvek i přes napomenutí opakovaně místo navštěvoval, může dostat na místě blokovou pokutu do tisíce korun, ve správním řízení i výrazně vyšší - záleží na závažnosti spáchaného činu, na tom, zda se jedná o podnikatele, nebo fyzickou osobu - a podobně.

Při navrhování přírodních rezervací jste se setkali s odmítavým postojem některých lidí. V čem byl problém?
Hlavní problém, a myslím si, že se to netýká jen tohoto případu, pramenil z nedorozumění, z nedostatečné komunikace mezi námi a zástupci veřejnosti, zejména vedením obcí v okolí Ropice.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

Najdete na iDNES.cz