Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beskydy možná dostanou novou rezervaci. Obce se bojí, že přijdou o turisty

  8:10aktualizováno  8:10
V Beskydech by mohla ještě do konce letošního roku vzniknout nová přírodní rezervace. Některé obce už daly plánu na vytvoření rezervace Ropice zelenou, jinde se na vyjádření ještě čeká.

V Beskydech by do konce roku mohla být vyhlášená nová rezervace. | foto: Radim Stodůlka

Vznik nové rezervace totiž zbrzdily obavy o rozvoj cestovního ruchu. Ropice by měla vzniknout na území obcí Řeka, Morávka a částečně i města Třinec. Jejím hlavním cílem je ochránit komplex přírodě blízkých lesů a také vzácné druhy živočichů, které v nich žijí.

Obce ale zprvu plán CHKO Beskydy odmítaly. Nelíbilo se jim, jaká omezení s sebou vznik 250hektarového chráněného území přinese. Ochránci jim ale v řadě námitek vyšli vstříc.

Červená turistická trasa zůstane

"Nesouhlasili jsme s tím, aby se zrušila červená turistická značka, aby se omezovaly sportovní činnosti či aby někdo zakazoval sběr lesních plodin. Ve všech bodech nám ale bylo vyhověno, takže jsme neměli důvod tento plán nadále zdržovat," řekl starosta Morávky Zdeněk Ševčík.

Společně s městem Třinec nakonec novou přírodní rezervaci odsouhlasili. Momentálně zástupci CHKO Beskydy čekají na vyjádření obce Řeka, které by se nová rezervace dotkla nejvíc.

"Asi 70 % navržené rezervace se nachází na území naší obce, takže se nás to dotýká opravdu hodně. Pro nás je nejdůležitější, aby tady nebyl nějakým způsobem omezován rozvoj turismu. Jsme totiž vyloženě turistická obec a i místní podnikatelé z turismu žijí," vysvětlil starosta Řeky Tomáš Tomeczek.

Ochranáři už jim ve všech podmínkách vyhověli, obec má ale ještě další, které postupně do svého stanoviska zapracovává.

"Pod přírodní rezervací máme jímky vodovodního řádu. Takže budeme požadovat, abychom v případě, že stávající vodní zdroje nebudou dostačovat, mohli jít za pramenem dál do přírodní rezervace," zmínil jeden z bodů starosta.

Lyžování se rezervace nedotkne

Konečné slovo o tom, zda Řeka na rezervaci kývne, budou mít zastupitelé. CHKO Beskydy však čeká ještě jednání se soukromými vlastníky dotčených pozemků. Jedním z nich jsou například majitelé místního lyžařského areálu.

"Zrušily by se tím veškeré běžkařské trasy a vůbec veškerý rozvoj areálu by se okamžitě zastavil, protože by nám nic nedovolili. Uvažovali jsme například o rozšíření areálu," řekl Jan Cienciala ze Ski areálu Řeka.

Na jeho obavy reaguje autor návrhu rezervace Tomáš Myslikovjan. "Na jednání se starosty dotčených obcí došlo k dohodě, že lyžování v areálu nebude nijak omezováno. V prostoru sjezdové trati nebylo proto ani navrhováno ochranné pásmo přírodní rezervace. Případný rozvoj sjezdového lyžování mimo území rezervace je možný po splnění zákonem stanovených limitů," poukázal Myslikovjan.

Omezení jen proti nájezdům na borůvky

Jak dodal, CHKO se kompromisům nebrání. Zachovala například již zmíněnou červenou turistickou značku přes vrchol Ropice.

"Původně se počítalo s jejím převedením na žlutou značku. Chtěli jsme tak zlepšit podmínky pro kriticky ohroženého tetřeva hlušce. Nakonec jsme od záměru upustili, pro jeho ochranu je klíčové vytvořit kvalitativně a prostorově vyhovující prostředí, což zajistí dohoda se správci lesů," řekl Myslikovjan.

Vyloučil také, že by zřízení rezervace znamenalo zákaz vstupu do lesa. "Navrhuje se pouze omezení pro masivní (komerční) sběr borůvek pomocí hřebenů. Sběru hub a jiných lesních plodů se omezení netýká," dodal.

Devadesátidenní lhůta k připomínkám vyprší začátkem října. Do konce roku by se pak přírodní rezervace Ropice měla vyhlásit.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Auto spadlo z nadjezdu na koleje, v pěti metrech nabouralo do stromu

Hasiči museli vyprostit pětatřicetiletého řidiče ze škody fabie, se kterou...

Na Opavsku ráno spadlo osobní auto ze silničního nadjezdu na železnici. Pro řidiče musel přiletět vrtulník. Muž utrpěl...

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Najdete na iDNES.cz