Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beskydy možná dostanou novou rezervaci. Obce se bojí, že přijdou o turisty

  8:10aktualizováno  8:10
V Beskydech by mohla ještě do konce letošního roku vzniknout nová přírodní rezervace. Některé obce už daly plánu na vytvoření rezervace Ropice zelenou, jinde se na vyjádření ještě čeká.

V Beskydech by do konce roku mohla být vyhlášená nová rezervace. | foto: Radim Stodůlka

Vznik nové rezervace totiž zbrzdily obavy o rozvoj cestovního ruchu. Ropice by měla vzniknout na území obcí Řeka, Morávka a částečně i města Třinec. Jejím hlavním cílem je ochránit komplex přírodě blízkých lesů a také vzácné druhy živočichů, které v nich žijí.

Obce ale zprvu plán CHKO Beskydy odmítaly. Nelíbilo se jim, jaká omezení s sebou vznik 250hektarového chráněného území přinese. Ochránci jim ale v řadě námitek vyšli vstříc.

Červená turistická trasa zůstane

"Nesouhlasili jsme s tím, aby se zrušila červená turistická značka, aby se omezovaly sportovní činnosti či aby někdo zakazoval sběr lesních plodin. Ve všech bodech nám ale bylo vyhověno, takže jsme neměli důvod tento plán nadále zdržovat," řekl starosta Morávky Zdeněk Ševčík.

Společně s městem Třinec nakonec novou přírodní rezervaci odsouhlasili. Momentálně zástupci CHKO Beskydy čekají na vyjádření obce Řeka, které by se nová rezervace dotkla nejvíc.

"Asi 70 % navržené rezervace se nachází na území naší obce, takže se nás to dotýká opravdu hodně. Pro nás je nejdůležitější, aby tady nebyl nějakým způsobem omezován rozvoj turismu. Jsme totiž vyloženě turistická obec a i místní podnikatelé z turismu žijí," vysvětlil starosta Řeky Tomáš Tomeczek.

Ochranáři už jim ve všech podmínkách vyhověli, obec má ale ještě další, které postupně do svého stanoviska zapracovává.

"Pod přírodní rezervací máme jímky vodovodního řádu. Takže budeme požadovat, abychom v případě, že stávající vodní zdroje nebudou dostačovat, mohli jít za pramenem dál do přírodní rezervace," zmínil jeden z bodů starosta.

Lyžování se rezervace nedotkne

Konečné slovo o tom, zda Řeka na rezervaci kývne, budou mít zastupitelé. CHKO Beskydy však čeká ještě jednání se soukromými vlastníky dotčených pozemků. Jedním z nich jsou například majitelé místního lyžařského areálu.

"Zrušily by se tím veškeré běžkařské trasy a vůbec veškerý rozvoj areálu by se okamžitě zastavil, protože by nám nic nedovolili. Uvažovali jsme například o rozšíření areálu," řekl Jan Cienciala ze Ski areálu Řeka.

Na jeho obavy reaguje autor návrhu rezervace Tomáš Myslikovjan. "Na jednání se starosty dotčených obcí došlo k dohodě, že lyžování v areálu nebude nijak omezováno. V prostoru sjezdové trati nebylo proto ani navrhováno ochranné pásmo přírodní rezervace. Případný rozvoj sjezdového lyžování mimo území rezervace je možný po splnění zákonem stanovených limitů," poukázal Myslikovjan.

Omezení jen proti nájezdům na borůvky

Jak dodal, CHKO se kompromisům nebrání. Zachovala například již zmíněnou červenou turistickou značku přes vrchol Ropice.

"Původně se počítalo s jejím převedením na žlutou značku. Chtěli jsme tak zlepšit podmínky pro kriticky ohroženého tetřeva hlušce. Nakonec jsme od záměru upustili, pro jeho ochranu je klíčové vytvořit kvalitativně a prostorově vyhovující prostředí, což zajistí dohoda se správci lesů," řekl Myslikovjan.

Vyloučil také, že by zřízení rezervace znamenalo zákaz vstupu do lesa. "Navrhuje se pouze omezení pro masivní (komerční) sběr borůvek pomocí hřebenů. Sběru hub a jiných lesních plodů se omezení netýká," dodal.

Devadesátidenní lhůta k připomínkám vyprší začátkem října. Do konce roku by se pak přírodní rezervace Ropice měla vyhlásit.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Najdete na iDNES.cz