Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez opozice. Zpravodaje jsou podle sdružení hlásnou troubou radních

  7:12aktualizováno  7:12
„Přináší jen oficiální názor politického vedení, diskuse téměř zcela chybí.“ Tak například popsalo Karvinský zpravodaj občanské sdružení Oživení. Městské zpravodaje podle něj většinou působí jako propagace politických stran ve vedení měst.

Kritiku od sdružení Oživení si vysloužilo radniční periodikum v Karviné. | foto: MF DNES

Městské zpravodaje trpí nekritičností. Taková je podle občanského sdružení Oživení situace u velké části radničních periodik. Server hlasnatrouba.cz, který je projektem tohoto občanského sdružení, před několika dny zveřejnil výsledky vyhodnocení prvních 200 čísel zpravodajů. Hodnotil i několik periodik z Moravskoslezského kraje. Mezi nimi získal nejméně lichotivá čísla Karvinský zpravodaj.

„Přináší jen oficiální názor politického vedení, diskuse téměř zcela chybí. Dodává relativně hodně informací o činnosti radnice a propaguje vedení radnice abnormálně často,“ uvedli hodnotitelé.

V pěti zpracovaných vydáních našlo sdružení hned 101 zmínek o vedení radnice, což je i oproti jiným zpravodajům velmi vysoké číslo.

„Radniční periodika s nekritickými informacemi o činnosti radnice, s fotkami starostů a radních v různých situacích spíše připomínají propagační materiály politických stran než informačně hodnotné médium placené z veřejných peněz,“ řekl předseda Oživení Martin Kameník.

„Lidé chtějí od politiků slyšet, co radnice chystá“

Podle karvinské radnice nešlo o statisticky podložený objektivní výzkum. „Hodnotitele zajímá jen počet citací politiků v čísle bez ohledu na téma a relevantnost sdělení. Přeci k dané problematice by se měl vyjádřit ten, kdo ji má ve městě na starost,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová. Podle ní lidé chtějí od politiků slyšet, co pro ně radnice chystá a dělá.

Podle šéfa největší opoziční strany ve městě, Antonína Baráka z hnutí ANO, však jednoznačně chybí kritické názory. „Otisknou nám, když budeme chystat nějakou akci pro lidi. S kritickým vyjádřením ke krokům města ale ve zpravodaji neuspějeme,“ tvrdí.

Nevyváženost není zdaleka jen problémem karvinského zpravodaje. V jednom ze zásadních kritérií v hodnocení novin, takzvaném indexu IRON (Index Různosti Názorů), neuspěly mnohé radniční redakce.

Měsíčník není vhodnou formou k diskusi

Na základě prvních dvou stovek vyhodnocených vydání sestavil žebříček deseti „nejvyváženějších zpravodajů“, kterému dominují Kostomlatské noviny s indexem 54,08 procenta. Na pátém místě žebříčku se umístil Zpravodaj Rady města Frýdku-Místku se 7,23 procenta. Vítkovský, karvinský i havířovský zpravodaj měl index IRON na nule. Ostatní zpravodaje z kraje měly buď nepatrně lepší hodnocení, nebo ještě nebyly vyhodnoceny z důvodu malého reprezentativního vzorku.

„Měsíčník není vhodnou platformou k diskusi. Je na dnešní dobu velmi nepružný a pomalý. Diskusi je třeba vést prostřednictvím jiných médií,“ uvedla v reakci na výsledky redaktorka havířovských Radničních listů Romana Bartošková s tím, že lidé se mohou vyjádřit v rubrice „Z redakční pošty“.

Opozici havířovská redaktorka neoslovuje. „Ve vedení je v současné době strana, která byla ve vedení v minulém volebním období. Dobře zná svá práva prezentovat se v radničním periodiku. Tuto možnost využila opozice zatím jednou,“ dodala Bartošková.

Opozice prý nemá zájem

Podobně reagují i autoři Vítkovského zpravodaje. „Politické strany působící ve městě, stejně jako členové rady a zastupitelstva, mají možnost publikovat své články ve zpravodaji. Ovšem nebývá z jejich strany o tuto možnost zájem,“ řekl za redakční radu Vítkovského zpravodaje Jan Dušek.

Kámen úrazu tak může být jak v rezignovanosti opozičních zastupitelů, tak i v různé interpretaci tiskového zákona, jehož novela z roku 2013 dává větší prostor pro vyjádření nevládnoucím stranám.

„Součástí projektu je proto také poskytování poradenství místním zastupitelům, kteří jsou kráceni na svých právech na přiměřený prostor pro své názory v místním periodiku. Naši právníci aktivně pomáhají řadě místních zastupitelů domoci se svých práv,“ dodal Martin Kameník.

Kromě toho by měly být sdružením osloveny i radnice, které dostanou k dispozici manuál, jak vylepšit úroveň zpravodajů.

Autor:Nejčtenější

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...Vrchní soud snížil trest falešnému šlechtici. Lidi připravil o 90 milionů

Karel Šimko před vyhlášením rozsudku Krajského soudu v Ostravě. (4. března 2015)

Olomoucký vrchní soud snížil o rok trest Karlu Šimkovi z Frýdku-Místku za rozsáhlé podvody. Muž tvrdil, že je šlechtic...

Plzeň otočila duel se třetími Vítkovicemi a vede extraligu o 11 bodů

Momentka ze zápasu Plzeň - Vítkovice

Plzeňští hokejisté shlížejí na extraligovou konkurenci z patra. V předehrávce 49. kola si doma poradili s Vítkovicemi...

Záchranáři dvě hodiny bojovali o život zaklíněného řidiče, marně

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý muž nepřežil havárii v Rychvaldu na Karvinsku. S automobilem narazil do betonového mostku a...

Další z rubriky

Vykuk z Bruntálska naoko choval drůbež, přitom ale pěstoval konopí

Jedna skupina se snažila o výrobu a šíření marihuany.

Hned dvě skupiny zabývající se výrobou a distribucí drog odhalili policisté na Bruntálsku. Jedna dovážela léky na...

Záchranáři v Moravskoslezském kraji loni ošetřili nejvíc pacientů v historii

Záchranná služba Moravskoslezského kraje.

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje ošetřila loni nejvíc lidí od svého vzniku v roce 2005. „Našich 63...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Najdete na iDNES.cz