Opavská Slezanka má opět problémy.

Opavská Slezanka má opět problémy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bez oprav a prázdná. Opavskou Slezanku lepší budoucnost zatím nečeká

  • 1
Slíbená oprava ani nová fasáda se nekonají. Osud opavského obchodního centra Slezanka je nejasný. Firma, která ji má v nájmu, už dluží městu zhruba dva miliony. Od února ji chce opustit.

Jako by byly zakleté. Pro komerční prostory patřící městu se v Opavě nedaří najít prosperujícího nájemce.

Místo toho narůstají dluhy na nájemném a prostory pro obchody či restaurace zejí prázdnotou. Posledním příkladem je obchodní centrum Slezanka. Nájemní smlouva na dvacet let tam končí už po roce a půl.

"Město se dohodlo s nájemcem Slezanky na výpovědi nájemní smlouvy ke konci ledna. Dohoda je však platná jen v případě, že firma uhradí do stejného data dluh, který vůči městu má. Ten i s lednovým nájemným činí něco přes dva miliony," uvedl náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek.

Společnosti BQZ Moravia, která má Slezanku v nájmu, se totiž nedaří z pronájmů obchodů pokrýt částku, kterou má městu platit.

Případ Slezanka krok za krokem

  • V září 2008 schválila rada a zastupitelstvo Opavy nákup části obchodního domu Slezanka za 270 milionů korun. Na tyto účely si město vzalo úvěr.
  • Poté se objevily první návrhy na proměnu jižní části Horního náměstí, obchodně-společenské centrum tam měla postavit společnost Crestyl.
  • Nové vedení města ale koncem roku 2011 schválilo pronájem centra, vybralo firmu BQZ Moravia.

Zavázala se k osmi milionům ročně. Poslední tři měsíce však platí jen polovinu toho, co platit musí.

"Dostali jsme žádost o snížení nájmu na padesát procent, nicméně nájem byl stanovený ve výběrovém řízení a není možné snížit vysoutěžený nájem," uvedla první náměstkyně opavského primátora Pavla Brady.

Ještě loni na jaře přitom předseda představenstva společnosti Radim Bajgar avizoval, že nová fasáda a další opravy jsou otázkou měsíců.

"Slezanku máme digitálně zaměřenou a v březnu začne architekt pracovat na návrhu," uvedl začátkem března s tím, že fasáda bude hotová už na podzim 2013.

Jeho vyjádření k současné situaci se redakci nepodařilo zjistit.

Podle zástupců města však firma deklaruje, že do konce ledna dluh splatí.

"Pokud se tak nestane, museli bychom navrhnout insolvenci a obrátit se na soud," odhaduje další postup města v případě nezdaru dohody náměstek Halátek.

Účastníkem jednoho insolvenčního řízení už přitom Opava je. Loni na podzim dostali od města výpověď nájemci kulturního domu Na Rybníčku. Neplatili nájem. Včetně úroku jde o dva miliony.

"Celkový dluh činí přes 1,7 milionu. K pohledávkám je dopočítán úrok a smluvní pokuta ve výši přes 332 tisíc korun," upřesnil Ondřej Skácel z tiskového odboru města.

Kulturní dům teď radnice provozuje sama. Ve výběrovém řízení se jí přihlásili tři zájemci, komise právě v těchto dnech vybírá toho nejvhodnějšího.

Až po více než dvou letech má opavská radnice také nájemce na restauraci U Přemka, která je součástí opraveného Domu umění. Než jej našla, musela do nových prostor dodat vybavení kuchyně a později také nábytek.

"V oblasti nebytových prostor celkově není situace úplně dobrá. V centru města ubyli nájemci tím, když se před rokem otevřelo obchodní centrum Breda&Weinstein," vysvětluje si situaci Pavla Brady.

Centrum nejspíš může i za další čerstvě prázdnou budovu v srdci Opavy. Před několika dny osiřela historická budova hlavní pošty, která se do Bredy přesunula.

V případě Slezanky je úspěch nového obchodního centra medvědí službou, v čele jeho investora stojí Radim Bajgar, stejně jako v čele BQZ Moravia. Se společností Crestyl, která měla o Slezanku také zájem, současné vedení města spolupracovat nechtělo.