Vinou Jiřího Barona, známého i z kauzy Banky Moravia, se většina učitelé jeho bývalého učiliště ocitla ve velmi svízelné situaci.

Vinou Jiřího Barona, známého i z kauzy Banky Moravia, se většina učitelé jeho bývalého učiliště ocitla ve velmi svízelné situaci. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bez peněz, jen s nadějí. Učitelé havířovského učiliště jsou v pasti

  • 6
Zatímco bývalí žáci soukromého učiliště Baron School pokračují od pololetí ve studiu na jiných školách, většina pedagogů marodí a cítí se jako v pasti. Marně se totiž domáhají peněz i dokladů, které nutně potřebují pro jednání s úřady.

Nejdřív přišli o peníze. Pak o práci. Nakonec o iluze.

V těžké životní situaci jsou téměř dvě desítky bývalých zaměstnanců havířovského soukromého učiliště Baron School, které přišlo 1. února kvůli dluhům o všechny své žáky.

„Jsme bez peněz, na nemocenské a nemůžeme pracovat, protože zřizovatel školy Jiří Baron nekomunikuje s námi ani s úřady. Pomoci nám může jen insolvenční správce. Minulý týden jsme požádali soud, aby ho ustanovil,“ popisují učitelé.

„Soudce se bude jejich žádostí určitě zabývat v nejbližších dnech,“ ujistil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Dalibor Zecha. Pokud soud návrhu vyhoví, insolvenční správce vydá lidem zápočtové listy a další doklady, které potřebují k tomu, aby mohli hledat nová místa a žádat náhradu mzdy po úřadu práce.

Baron měl potíže i loni

„Podnikatel Baron si dělá, co chce. Neplatí, nechce ani uznat dluhy v plné výši a nevydává doklady. Já dokonce zatím nedostala ani výpověď,“ říká Renáta Kniezková, která je stále zaměstnaná jako vedoucí učitelka pro gastronomii. Jenže ve škole už nemá koho vyučovat.

Od loňska se učiliště potýkalo s finančními problémy. Město proto Jiřímu Baronovi nabídlo budovu za symbolickou korunu ročně. Jenže jeho škola přestala na podzim platit zálohy na energie i další služby. Od léta měla potíže s výplatou mezd, od října už neplatila.

Čtyři učitelé proto podali insolvenční návrh. Krajský soud v Ostravě jim vyhověl, 22. ledna zahájil insolvenční řízení.

Baron poté oznámil, že v pololetí jeho škola přeruší činnost. Krajský úřad pomohl více než dvěma stům učňů přejít na jiné školy. Dva učitelé přešli s nimi, ostatní buď rozvázali pracovní poměr kvůli dlužné mzdě nebo dostali výpověď.

„Já ne, protože v lednu jsem ještě byla na nemocenské po plánované operaci. Teď se vrátit nemohu a nastoupit jinam nebo jít na úřad práce taky ne,“ líčí Renáta Kniezková.

Bez zápočtových listů i potvrzení o příjmu

Podobně je na tom i Drahomíra Takáčová, ačkoli se rozhodla odejít ze školy mezi prvními a podat návrh na insolvenci. „S kolegy jsme dali výpověď a věřili, že dlužnou sumu za čtvrt roku nám uhradí úřad práce. Žádost o výplatu jsme ale museli pozastavit. Dostali bychom totiž pouze šedesát procent z minimální hrubé mzdy: 6 328 korun za měsíc,“ vysvětluje Takáčová.

Problém je v tom, že Baron nevydává zápočtové listy ani nepotvrzuje příjmy, a úřady tak nemají z čeho vycházet. Proto všichni netrpělivě čekají na insolvenčního správce.

Někteří z učitelů byli ve škole krátce, jiní třeba dvacet let. Učiliště totiž fungovalo od roku 1992 a nevedlo se mu dřív špatně. Proč je tedy před krachem, přestože měsíčně dostávalo 800 tisíc korun státních dotací na mzdy a provoz školy?

Jiří Baron nemluví ani s médii. Ještě v lednu ale tvrdil, že škola jen přerušila činnost. Z úřední desky lze vyčíst, že požádal soud o měsíční odklad rozhodnutí o úpadku s tím, že předloží návrh reorganizace.

Bývalí zaměstnanci si o tom myslí své. „Vždy slibuje hory doly, ale ke krachu už přivedl několik firem. Škola fungovala do roku 2010, dokud měla jiné vedení a Baron se do ní nemontoval,“ popisují historii.

Podle nich navíc Baron na podzim sponzoroval volební kampaň havířovské strany Patriot 2014, jejíž lídryní byla učitelka ekonomie ze školy a kandidovali i studenti. „Možná neměl na výplaty, protože z dotací platil billboardy,“ míní učitelé.