Region už má i prvního umrzlého. V neděli okolo poledne našli 41letého bezdomovce na lavičce blízko nádraží v Karviné. Podle prvotních infomací sice přespal v noclehárně, ale přes den vyšel ven a lehl si na lavičku. Přitom i přes den se teploty na severovýchodu země pohybují okolo minus deseti stupňů. Zda měl něco upito, zjistí nařízená pitva.
Noclehárny, jindy k alkoholu nesmiřitelné, začínají mírnou opilost tolerovat. „Město má s noclehárnou Bethel domluveno, že v tak velkých mrazech dovolí její pracovníci pobýt v denní místnosti i lidem, kteří mají něco upito,“ potvrdila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.
Fotogalerie |
Upozornila, že podle sdělení preventistů by mnozí bezdomovci nemuseli spát nebo přebývat celodenně na ulici.
„Ne všichni však chtějí žít svázaným životem podle pravidel, raději tráví čas venku s obdobnými kamarády, v noclehárně by se museli chovat slušně. Ani chudoba není určující, jelikož jsou mezi lidmi na ulici i občané, kteří pobírají poměrně slušnou rentu,“ přiblížila.
Za bezdomovci vyrazil minulý pátek se sociálními kurátorkami z Ostravy-Poruby i náměstek primátora pro sociální oblast Michal Mariánek.
„V Ostravě žije asi 900 lidí bez domova. Kdo chce, může alespoň v mrazech přečkat noc v teple třeba zadarmo. V rámci Zimního programu totiž 734 míst v azylových domech rozšiřujeme o 54 lůžek a 120 volných židlí. Míst je tedy dostatek, ale mnozí o ně nemají zájem,“ uvedl Mariánek.
Bývalý havíř přestal vybírat rentu. Ztratil občanský průkaz
Navštívení „otužilci“ to potvrdili. „Nám nic nechybí,“ odmítli azyl například lidé, kteří celoročně žijí v jednom lesíku. Bydlí ve stanech, další využívají jako skladiště. Mají provizorní kuchyňku s ohništěm a také jámu s plechovou nádobou jako záchod.
Kurátorky chodí do terénu na kontroly pravidelně, ale jediné, co od nich bezdomovci obvykle bez váhání přijmou, je pomoc s vyřizováním dokladů a dalších záležitostí.
„Například bývalý havíř si přestal vybírat rentu, protože ztratil občanský průkaz. Pomůžeme mu vyřídit nový. Další muž si nemůže vybrat důchod z účtu zablokovaného kvůli exekuci. Pomůžeme mu vyřídit změnu výplaty dávky. Tito lidé sice nepobírají tak velké částky, aby jim stačily na nájem a živobytí, ale mají možnost žít jinak. Tenhle způsob si ale zvolili,“ líčí kurátorka Šárka Berousková.