Pracovnice Slezské diakonie Naděžda Zábelková chodí i za lidmi bez domova,

Pracovnice Slezské diakonie Naděžda Zábelková chodí i za lidmi bez domova, kteří si zřídili nelegální noclehárnu hned u kolejí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Noclehárna bezdomovců u kolejí všem vadí. Nikdo ale neví, jak ji zrušit

  • 5
Vstup do kolejí zakazuje zákon o drahách. Pro Český Těšín ale jakoby neplatil. Přes železniční koleje v Tovární ulici lidé běžně chodí a skupina bezdomovců si u nich zařídila noclehárnu. Všechny pokusy o jejich vystěhování ale dosud skončily neúspěchem.

Popíjení alkoholu, hluk, nepořádek... Tím vším znepříjemňují život obyvatelům starších činžovních domků v Tovární ulici v Českém Těšíně bezdomovci, kteří se usadili v jejich blízkosti.

"Máme okna na druhou stranu, takže hluk neslyšíme. Ale už kvůli dětem mi vadí nepořádek. Byl bych rád, kdyby zmizeli," netají obyvatel ulice Karel Beličin.

Totéž si velmi přeje jeho sousedka Iva Lupková. "Táhne se to dost dlouho. Nejhorší je, když bivakují na matracích téměř pod našimi okny - hned za silnicí. Zakládají tam černé skládky, přes zákaz pití alkoholu na veřejnosti se opíjejí, hlučí, kálejí a před časem dokonce jedna žena provozovala prostituci v jakémsi bývalém skladu. Ten naštěstí nedávno zbourali," líčí žena.

Osprchují se, vyperou, ale za nocleh platit nemusí

Lidé si na bezdomovce i nepořádek opakovaně stěžovali: městu, strážníkům, Českým drahám i pracovníkům Slezské diakonie, jejíž noclehárna a denní centrum sídlí ve stejné ulici. Právě denní centrum je jedním z důvodů, proč se asi desetičlenná mezinárodní skupina lidí z Karvinska, Polska, Slovenska i Ukrajiny zabydlela poblíž.

"Vyhovuje jim, že nemusí platit sedmdesát korun za nocleh, ale přes den se mohou v centru zdarma osprchovat, vyprat nebo si vyměnit oblečení a ještě občas dostanou i nějaké potraviny. Navíc je v ulici sběrna, kam vozí železo nebo šrot získaný rozebíráním starých elektrospotřebičů," vysvětluje okolnosti mluvčí města a současně další z obyvatel Tovární ulice Dorota Havlíková.

V nevyužívaném nádražním objektu v Českém Těšíně žije i 45letá bezdomovkyně Lída, přezdívaná Železná Lady.

Paradox je, že bezdomovci okupují areál, který patří zčásti Českým drahám a zčásti společnosti Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC). Ačkoli to jasně zakazuje zákon o drahách, vstupují do funkčního kolejiště, po kterém jezdí motoráček do Frýdku-Místku a železničáři posunují odstavené nákladní vagony.

Nutno dodat, že přes koleje si tam běžně krátí cestu i mnozí další lidé. Bezdomovci však navíc v těsné blízkosti kolejí i nocují. Dřív u silnice, teď za kolejemi na rampě bývalého celního skladu. Skryti za odstavenými vagony tam vybudovali slušnou noclehárnu.

"Prý mají povolení od majitele," zmínila se terénní pracovnice Slezské diakonie, která bezdomovce navštěvuje, Naděžda Zábelková.

Když viděli fotografa, rychle odešli

Potvrdit to nikdo nemohl. Když na místo přijela redaktorka MF DNES s fotoreportérem, bezdomovci byli pryč. Všichni se ráno rozprchli po městě. O trvalé přítomnosti větší skupiny lidí ale svědčily ustlané matrace v zastřešených výklencích, srovnané nádobí, vyprané prádlo na šňůře či boty u "postelí" a nad tím česká vlajka zapíchnutá v cihlové zdi.

Dva z pravděpodobných obyvatel se sice chtěli přesvědčit zblízka, zda jim někdo nebere jejich majetek, ale měli strach. Když uviděli fotografa, rychle zmizeli.

V Českém Těšíně žije nejméně přes šedesát bezdomovců a jejich počet stále roste. Skupina, která se zdržuje u kolejí, vadí nejen obyvatelům Tovární ulice, ale i radním města a pracovníkům Českých drah. Jenže všichni přiznávají, že ač se snaží, moc si s tím nevědí rady. "Najmeme firmu, která je za pomoci policie vystěhuje," slíbil mluvčí Českých drah Radek Joklík. "Už jsme to udělali několikrát. Ale oni se vždy vrátí," dodal.

Bezdomovce vystěhujete... za chvíli jsou zpátky

Podle Joklíka je to drahý boj s větrnými mlýny. "Opakovaně obsazují objekt bývalého celního skladu. Každý rok místo vyklidíme za asistence policie a oni se vždy vrátí. Rozhodně jsme nikomu nedovolili, aby tábořil na našich pozemcích či v našich objektech," říká Joklík s tím, že bezdomovci stojí peníze, které by dráhy mohly využít jinak. "Navíc opakovaně rozebírají oplocení areálu a vozí ho do sběren," dodal.

I lidé z okolí připouštějí, že řešení je nesnadné. "Nezmůžeme nic. Dělají si, co chtějí. Pokuty neplatí, není jim co vzít. A slušní lidé trpí," povzdychla si Iva Lupková.

Bezdomovci se usídlili u Tovární ulice v Českém Těšíně, nedaleko česko-polských hranic.

Bezdomovci se usídlili u Tovární ulice v Českém Těšíně, nedaleko česko-polských hranic.