Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílovec zakáže pití alkoholu na veřejnosti. Chce vytlačit bezdomovce

  11:59aktualizováno  11:59
Stále více měst v regionu přistupuje k vyhlášce zakazující pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Nově ji bude mít také Bílovec.

Se skupinkami opilých bezdomovců bude Bílovec bojovat s pomocí nové vyhlášky, která zakáže pití alkoholu na veřejnosti. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ten problém řeší snad v každém městě. Na lavičce u autobusového nádraží na sebe vulgárně pokřikují dva muži s lahví alkoholu v ruce a nedaleko nich stojí dospělí i děti, kteří čekají na autobus. Pak jeden z popíjejících mužů nedaleko odsud vykoná svou potřebu.

"Prostě nehledí na to, že tam jsou lidi, že tam jsou děti, které se vracejí ze škol. U nás se jedná o skupinu stejných lidí. Je jich kolem patnácti, tvoří hloučky a poposedávají po parcích, nebo zůstanou sedět třeba u bufetu a svým chováním obtěžují okolí," popisuje situaci velitel městské policie v Bílovci Pavel Kudela.

Z jednoho místa potížisty vytlačili, přesunuli se jinam

Dosud bílovečtí strážníci neměli prakticky žádné možnosti, jak tyto problémové lidi usměrnit. "Řešili jsme zábory veřejných prostranství, aby se nám je odtamtud podařilo dostat. Ale postupně se přesouvali na jiná místa, až se zase dostali na to první, odkud jsme je vytlačili," poukazuje Kudela.

S novou vyhláškou zakazující pití alkoholu a požívání jiných návykových látek na veřejných prostranstvích, která začne platit od začátku října, by se to ale mohlo změnit.

"Uvidíme, jak bude fungovat. Stávalo se totiž, že nám to lidé nechtěli dosvědčit. Někteří mají obavu z pomsty, jiní jsou zase třeba přesvědčeni, že si to má policie vyřešit sama. Proto jsme vždycky rádi, když nás lidé na tyto problémy upozorní," dodává Kudela.

Jak dodala starostka Bílovce Sylva Kováčiková, vyhláška bude platit na vymezených místech, a to na náměstí, v parcích, na sportovištích, dětských hřištích, autobusových zastávkách, tržnici a v některých ulicích. Její porušení mohou strážníci řešit domluvou, či pokutou až do výše dvou tisíc korun.

V Kopřivnici vyhláška nestačí

Podobná vyhláška už platí ve většině měst na Novojičínsku. Mají ji v Novém Jičíně, Odrách, Příboře, Kopřivnici či ve Frenštátě.

"Konečně máme na bezdomovce nějakou páku. Zvykli si na to a v daných lokalitách většinou zákaz pití alkoholu dodržují," říká velitel frenštátských strážníků Ondřej Matějek.

Ne tak docela se tento problém podařilo vyřešit v Kopřivnici. "Vyhláška se dělala hlavně kvůli bezdomovcům a nepřizpůsobivým osobám. Takoví lidé si z toho ale nic nedělají a vymahatelnost pokuty je u nich malá," poukazuje velitel kopřivnických strážníků Jan Müller. Narozdíl od Frenštátu tam ale řeší takových problémů daleko víc.

"Tito lidé tady mají obzvlášť příhodné podmínky. Máme tady zařízení pro lidi bez přístřeší, kam se mohou přes den uchýlit, Renarkon pro drogově závislé, nonstop podniky a supermarkety, kde se jim občas podaří něco ukrást," vysvětluje Müller.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz