Biobox v havířovské nemocnici stále neslouží, lékařům chybí pomůcky

  13:10aktualizováno  13:10
Havířovský biobox za 800 tisíc korun pro pacienty s nebezpečnou nákazou je zatím k ničemu, personálu chybí ochranné pomůcky. "Nakoupit je ale musí všechny nemocnice," upozorňuje šéfka krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová.

Takové vybavení musí mít lékaři bojující s nebezpečnými nákazami. Potřebné pomůcky ale nemocnicím schází. | foto: Nemocnice Havířov

Krvácivá horečka ebola, plicní mor, SARS či jiný typ vysoce nakažlivé a smrtící nemoci? "Takový případ zatím v kraji ani v zemi naštěstí nebyl. Ale infekce neznají hranic a lidé cestují mezi kontinenty, takže stát se to může kdykoli," říká šéfka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

A to je hlavní - ale ne jediný - důvod, proč se teď krajský úřad urychleně připravuje na boj se smrtícími nákazami. Jak?

Pro rekonstruované infekční oddělení nemocnice v Havířově pořídil unikátní biobox - speciální stan za 800 tisíc korun určený ke krátkodobé izolaci a základní péči o lidi nakažené nebezpečnou nemocí.

Biobox prý začne fungovat od července

Problém ale je, že ačkoli zrenovovaný pavilon slouží svému účelu už od 29. května, žádné pacienty s vysoce nebezpečnou nákazou by tam zatím lékaři nepřijali. Nemají totiž speciální pomůcky, které by je ochránily před nákazou.

Havířovský biobox

"Zatím nemáme potřebné vybavení pro personál. Jednáme o jeho pořízení s krajem, který je našim zřizovatelem," přiznal ředitel nemocnice Petr Kovařík při slavnostním otevírání opraveného pavilonu v polovině května.

Potvrdil to tehdy i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek. "Vyřešíme to rychle," ujistil.

Situace se ale zatím nezměnila. Pomůcky chybí, takže biobox neslouží. Dlouho už to však nepotrvá. "Havířovská nemocnice si musí pořídit ochranné pomůcky pro péči o pacienty s vysoce nebezpečnými nákazami do 30. června. Biobox tak bude funkční od 1. července," říká šéfka krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová.

Pomůcky za nemocniční peníze, kraj to zohlední v dotacích. Možná

Havířovská nemocnice bude podle ní potřebovat pro svůj centrální příjem a infekční oddělení celkem šest setů s ochrannými kombinézami, holínkami či rukavicemi, přičemž jeden stojí kolem pěti tisíc korun. Mnohem dražší jsou ale speciální ochranné kukly s filtry a vzduchovou ventilací, takzvané přetlakové masky, které zajistí nejvyšší stupeň ochrany proti nákaze. Jedna stojí kolem 30 tisíc korun. A infekční oddělení potřebuje čtyři.

"Je to drahé. Měl by na to přispět kraj," naznačovali už při otevření pavilonu lékaři nemocnice.

"Financování teprve řešíme. Nemocnice si bude muset pomůcky zřejmě nakoupit ze svých prostředků, ale je možné, že to zohledníme například v dotacích," nastínila Vratislava Krnáčová. Podotkla, že havířovská nemocnice si navíc v případě potřeby bude moci zapůjčit přetlakové obleky od krajských hasičů.

Přetlakové masky nejdražším problémem

Problém s pořízením drahých ochranných pomůcek však budou muset řešit i všechny ostatní nemocnice v Moravskoslezském kraji. Nakažený pacient se totiž může objevit kdekoli.

"Další nemocnice to musí stihnout do 30. září," uvedla Krnáčová s tím, že centrálním příjmům stačí sety s ochranným oblečením. Přísnější předpisy ale platí pro infekční oddělení – ta se neobejdou bez drahých přetlakových masek.

"Vychází to z předpisů Evropské unie platných už od roku 2005, ke kterým se přihlásila i Česká republika. Přijatá česká směrnice ale zatím zůstávala jen na papíře," říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel, který je místopředsedou odborné společnosti infekčních lékařů v zemi.

Například ostravská fakultní nemocnice už část ochranných prostředků má. Ale potřebuje další za statisíce. "Máme kombinézy, respirátory i přetlakové pokoje. Ale potřebujeme investice na vylepšení pokojů a 180 tisíc korun na šest přetlakových masek. Žádáme o příspěvek ministerstvo zdravotnictví," říká mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Zkontrolujte si spoje, s novým řádem vypukne v kraji autobusová revoluce

Autobusová zastávka

Ještě než vyrazíte na meziměstský autobus, tak si ověřte, jestli nevyjíždí například o několik minut dříve. K cestovní...

Ostravské stopy: Sýkorův most je sítem do velkého města, míní Koneval

Vstup do velkého města Vítězslavu Konevalovi symbolizuje Sýkorův most.

Jako digitální grafik by si Vítězslav Koneval pro svou práci vybral ke zpracování ostravský motiv: most Miloše Sýkory....

Železárny Vítkovice, díky nimž se rozrostla Ostrava, slaví 190 let

Vysoké pece v roce 1893.

Do Ostravy ve čtvrtek zavítali potomci Habsburků a Gutmannů, zakladatelských rodů Vítkovických železáren. Mimo jiné si...

Najdete na iDNES.cz