Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z opuštěné porodnice ostravská fakulta mediků. Studenti si změnu chválí

  13:55aktualizováno  13:55
Lékařská fakulta, kterou si po těžkých bojích teprve před čtyřmi lety vyvzdorovala Ostravská univerzita, se stěhuje do nové budovy. Vznikla přestavbou staré porodnice. Moderní učebny ožijí do konce měsíce.

Prosklené kostky místo balkonů lákají k odpočinku s výhledem do parku. (2. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opuštěná porodnice v Ostravě-Zábřehu dlouho chátrala. Teď ale voní novotou.

Za 360 milionů korun (bez DPH - pozn. red.) se proměnila uvnitř i zvenčí. Opět jsou tam sice vidět bílé pláště, nemocniční pokoje však nahradily učebny, posluchárny a laboratoře.

Velká část budovy je zatím prázdná, někde ještě chybí nábytek. Studenti a pedagogové se totiž do hotové novostavby Lékařské fakulty Ostravské univerzity ještě nestačili úplně nastěhovat. Ale ti, kteří už tam docházejí do laboratoří nebo se potkali ve velké stupňovité posluchárně, která dosud fakultě chyběla, jsou s novým sídlem spokojeni.

Stupňovitá posluchárna fakultě hodně chyběla. (2. října 2014)

Stupňovitá posluchárna fakultě hodně chyběla. (2. října 2014)

„Zatím tu chodím jen do fyziologických laboratoří na dvě hodiny týdně, zbytek výuky mám ve třech menších budovách okolo. Už jsme ale se spolužáky ocenili například šatny, které jinde nejsou, a vybavení laboratoří. Navíc jsem slyšela, že tu má být studovna,“ říká studentka druhého ročníku oboru všeobecné lékařství Veronika Urdová.

Všichni se těší, až se nové srdce fakulty s 1 800 studenty rozbuší naplno. „Budovu slavnostně otevřeme 23. října. Do té doby budou všechny katedry nastěhované. Zatím využívají pět větších budov v bývalém nemocničním areálu, které nám darovalo město,“ říká rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Právě on má velkou zásluhu na tom, že i přes silný odpor tradičních lékařských fakult v zemi se nakonec podařilo prosadit vznik nové v Ostravě. První akreditaci na zkušební dobu čtyř let získal obor všeobecné lékařství v roce 2010, letos ji obhájil do roku 2020.

Medici v novém… a lepším

Sedm desítek mladých lidí z první stovky přijatých studentů medicíny zahájilo v září pátý ročník svého studia. Až v šestém složí rigorózní zkoušky, získají titul MUDr.

I když se na ně zpočátku medici z jiných fakult dívali jako na outsidery a despekt stále cítí i od některých lékařů, svého rozhodnutí vystudovat v Ostravě nikdo nelituje. „Byla to nejlepší volba,“ tvrdí shodně páťák Jakub Vysocký z Petřvaldu na Novojičínsku i třeťačka Anna Serafinová z Rychvaldu na Karvinsku.

Důvodů mají víc. Protože oba aktivně pracují v mezinárodní organizaci studentů medicíny IFMSA, potkávají se s jinými mediky, a mají tak velkou možnost srovnávat.

„Je fajn, že v ročníku je nás méně. Začínalo nás asi 100, kdežto v Praze třeba 600. Díky tomu nás vyučující znají jménem a mají individuální přístup. Víc se toho naučíme i v nemocnicích. Na praxi jsme u pacienta dva, což nám pražští medici mohou závidět. Jich bývá až deset,“ popisuje Anna Serafinová.

Ostravští medici jsou přesvědčení, že už nejsou žádní outsideři a jejich fakulta je plnoprávná. „Fungujeme krátce, ale naše pobočka IFMSA má 140 členů a 12 rozběhnutých projektů, ale třeba plzeňská fakulta má jen 109 členů a 8 projektů,“ líčí Serafinová.

Areál bývalé porodnice v Ostravě-Zábřehu se změnil k nepoznání.

Areál bývalé porodnice v Ostravě-Zábřehu se změnil k nepoznání.

K většímu sebevědomí už fakultě chybělo kromě tradice jen vlastní sídlo, kam by se vešly všechny obory. I toho se teď dočkala. „Máme nejmodernější budovu ze všech. Je tak reprezentativní, až mě to překvapilo. Viděl jsem sice návrhy, ale nečekal takový výsledek, když jde o rekonstrukci staré stavby,“ říká Jakub Vysocký.

Ačkoli studijní čas už tráví většinou v nemocnici, v září se účastnil shromáždění akademické obce v nové budově. „Konečně máme stupňovitou posluchárnu, která dosud fakultě chyběla. Je hezká a má skvělou akustiku,“ líčí.

Anna Serafinová vidí i další výhody nové budovy. „Budeme se potkávat i s mediky z jiných ročníků a taky s porodními asistentkami, zdravotními sestrami a dalšími studenty fakulty. Doteď jsme se neznali,“ nastínila.

Ona ani o dva roky starší medik se ještě nerozhodli, jaký obor si po škole zvolí, oba ale chtějí zůstat v regionu a nejraději by pracovali ve fakultní nemocnici.

To těší primátora krajského města Petra Kajnara. „Udržet v regionu mladé lidi, dát jim možnost vzdělání i práce, to je hlavní důvod, proč město podporuje státní univerzity a proč jsme pomohli ke vzniku a rozvoji Lékařské fakulty,“ vysvětluje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zraněný houbař měl v krvi 8,83 promile alkoholu. Pil jsem jen pivo, tvrdil

Ilustrační snímek

Neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu v krvi měl houbař z Ostravska, který si o víkendu v lesích na Bruntálsku zlomil...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

K Ryanairu musíme dorůst, říká nový ředitel Job Air Technic Kvídera

Generální ředitel Job Air Technic Aleš Kvídera.

Opravna letadel Job Air Technic v nedávné minulosti prošla insolvencí a následnou reorganizací, letos na jaře se už ale...

Poslední z padesáti mlýnů na Bílovecku bude po opravě znovu mlít

V rámci rekonstrukce byly z mlýna sundány dvě ze čtyř lopatek, které jsou...

Obřím osmimetrovým lopatkám trvá zhruba pět sekund, než se otočí kolem své osy. Nyní je však historický dřevěný mlýn na...

V Hlučíně mají unikátní exponát. Zlomený meč posledního Přemyslovce

Muzeum Hlučínska do konce září vystavuje zlomený meč knížete Valentina...

Unikátní exponát do konce září vystavuje Muzeum Hlučínska. Z polské Ratiboře tam minulý týden dorazil meč posledního...

Najdete na iDNES.cz