Z opuštěné porodnice ostravská fakulta mediků. Studenti si změnu chválí

  13:55aktualizováno  13:55
Lékařská fakulta, kterou si po těžkých bojích teprve před čtyřmi lety vyvzdorovala Ostravská univerzita, se stěhuje do nové budovy. Vznikla přestavbou staré porodnice. Moderní učebny ožijí do konce měsíce.

Prosklené kostky místo balkonů lákají k odpočinku s výhledem do parku. (2. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opuštěná porodnice v Ostravě-Zábřehu dlouho chátrala. Teď ale voní novotou.

Za 360 milionů korun (bez DPH - pozn. red.) se proměnila uvnitř i zvenčí. Opět jsou tam sice vidět bílé pláště, nemocniční pokoje však nahradily učebny, posluchárny a laboratoře.

Velká část budovy je zatím prázdná, někde ještě chybí nábytek. Studenti a pedagogové se totiž do hotové novostavby Lékařské fakulty Ostravské univerzity ještě nestačili úplně nastěhovat. Ale ti, kteří už tam docházejí do laboratoří nebo se potkali ve velké stupňovité posluchárně, která dosud fakultě chyběla, jsou s novým sídlem spokojeni.

Stupňovitá posluchárna fakultě hodně chyběla. (2. října 2014)

Stupňovitá posluchárna fakultě hodně chyběla. (2. října 2014)

„Zatím tu chodím jen do fyziologických laboratoří na dvě hodiny týdně, zbytek výuky mám ve třech menších budovách okolo. Už jsme ale se spolužáky ocenili například šatny, které jinde nejsou, a vybavení laboratoří. Navíc jsem slyšela, že tu má být studovna,“ říká studentka druhého ročníku oboru všeobecné lékařství Veronika Urdová.

Všichni se těší, až se nové srdce fakulty s 1 800 studenty rozbuší naplno. „Budovu slavnostně otevřeme 23. října. Do té doby budou všechny katedry nastěhované. Zatím využívají pět větších budov v bývalém nemocničním areálu, které nám darovalo město,“ říká rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Právě on má velkou zásluhu na tom, že i přes silný odpor tradičních lékařských fakult v zemi se nakonec podařilo prosadit vznik nové v Ostravě. První akreditaci na zkušební dobu čtyř let získal obor všeobecné lékařství v roce 2010, letos ji obhájil do roku 2020.

Medici v novém… a lepším

Sedm desítek mladých lidí z první stovky přijatých studentů medicíny zahájilo v září pátý ročník svého studia. Až v šestém složí rigorózní zkoušky, získají titul MUDr.

I když se na ně zpočátku medici z jiných fakult dívali jako na outsidery a despekt stále cítí i od některých lékařů, svého rozhodnutí vystudovat v Ostravě nikdo nelituje. „Byla to nejlepší volba,“ tvrdí shodně páťák Jakub Vysocký z Petřvaldu na Novojičínsku i třeťačka Anna Serafinová z Rychvaldu na Karvinsku.

Důvodů mají víc. Protože oba aktivně pracují v mezinárodní organizaci studentů medicíny IFMSA, potkávají se s jinými mediky, a mají tak velkou možnost srovnávat.

„Je fajn, že v ročníku je nás méně. Začínalo nás asi 100, kdežto v Praze třeba 600. Díky tomu nás vyučující znají jménem a mají individuální přístup. Víc se toho naučíme i v nemocnicích. Na praxi jsme u pacienta dva, což nám pražští medici mohou závidět. Jich bývá až deset,“ popisuje Anna Serafinová.

Ostravští medici jsou přesvědčení, že už nejsou žádní outsideři a jejich fakulta je plnoprávná. „Fungujeme krátce, ale naše pobočka IFMSA má 140 členů a 12 rozběhnutých projektů, ale třeba plzeňská fakulta má jen 109 členů a 8 projektů,“ líčí Serafinová.

Areál bývalé porodnice v Ostravě-Zábřehu se změnil k nepoznání.

Areál bývalé porodnice v Ostravě-Zábřehu se změnil k nepoznání.

K většímu sebevědomí už fakultě chybělo kromě tradice jen vlastní sídlo, kam by se vešly všechny obory. I toho se teď dočkala. „Máme nejmodernější budovu ze všech. Je tak reprezentativní, až mě to překvapilo. Viděl jsem sice návrhy, ale nečekal takový výsledek, když jde o rekonstrukci staré stavby,“ říká Jakub Vysocký.

Ačkoli studijní čas už tráví většinou v nemocnici, v září se účastnil shromáždění akademické obce v nové budově. „Konečně máme stupňovitou posluchárnu, která dosud fakultě chyběla. Je hezká a má skvělou akustiku,“ líčí.

Anna Serafinová vidí i další výhody nové budovy. „Budeme se potkávat i s mediky z jiných ročníků a taky s porodními asistentkami, zdravotními sestrami a dalšími studenty fakulty. Doteď jsme se neznali,“ nastínila.

Ona ani o dva roky starší medik se ještě nerozhodli, jaký obor si po škole zvolí, oba ale chtějí zůstat v regionu a nejraději by pracovali ve fakultní nemocnici.

To těší primátora krajského města Petra Kajnara. „Udržet v regionu mladé lidi, dát jim možnost vzdělání i práce, to je hlavní důvod, proč město podporuje státní univerzity a proč jsme pomohli ke vzniku a rozvoji Lékařské fakulty,“ vysvětluje.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Košice jsou daleko a z Ostravy máme technika, vysvětluje Lucie start turné

Členové kapely Lucie na tiskové konferenci k zahájení tour k nové desce...

Kapela Lucie zahajuje v Ostravě turné k novému řadovému albu, které přichází po neuvěřitelných šestnácti letech....

Při havárii malého letadla se na Opavsku zranil pilot

Havárie sportovního letadla v Dolním Benešově-Zábřehu (11. 11. 2018)

Pětasedmdesátiletý pilot malého sportovního letadla se dopoledne zranil při pádu stroje poblíž letiště v Zábřehu, což...

Náklady rostou, lyžování v Beskydech i v Jeseníkách zřejmě mírně zdraží

Jako první v Beskydech spustila vlek na začátku prosince 2012 sjezdovka na

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu....

Najdete na iDNES.cz