Boj lékařů o platy se na Ostravsku přiostřuje. Zrušíme oddělení, varuje kraj

  16:09aktualizováno  16:09
V Moravskoslezském kraji zuří tichá válka mezi těmi, kdo podali výpověď, a šéfy nemocnic i zřizovatelem. Manažeři hrozí některým lékařům, že když nestáhnou výpovědi, zruší jejich oddělení.

Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ortopedové v Novém Jičíně, kteří s výjimkou primáře podali hromadně výpověď, se dostali do nečekané situace.

Hrozí jim, že když výpovědi nestáhnou a 1. března z nemocnice skutečně odejdou, už se nebudou mít kam vrátit. A nejsou sami...

"Na lékaře novojičínské ortopedie, ale i ORL tvrdě přitlačili v minulých dnech ředitel nemocnice Tomáš Nykel i náměstek hejtmana Karel Konečný. Chtěli po nich, aby do pátku stáhli výpovědi, jinak prý zruší obě oddělení," informoval redakci MF DNES o dění ve zdravotnickém zákulisí lékař z jiné nemocnice, která tak jako novojičínská patří Moravskoslezskému kraji.

Děkujeme, odcházíme

V kraji podalo v prosinci výpověď téměř 560 lékařů z 9 nemocnic, asi 10 ji zatím stáhlo (4 Karviná-Ráj, 3 Městská nemocnice Ostrava, 2 Frýdek-Místek, 1 Třinec-Sosna).

Lékařský odborový klub ale chystá druhou vlnu kampaně. "Výpověď podají další lékaři," říká šéf LOKu v kraji Martin Sedláček.

Tlak vedení vyvolal zpočátku mezi lékaři nervozitu. Zvažovali, že výpovědi stáhnou, ale nechtěli narušit jednotu protestujících lékařů a zhatit tím celou akci Děkujeme, odcházíme. Víc se jim zamlouval jiný návrh vedení nemocnice, který nabízel řešení ve stylu: vlk se nažere, ale koza zůstane celá...

"Jde o to, že lékaři sice oficiálně výpovědi nestáhnou, ale podepíšou s nemocnicí smlouvy, podle kterých by v krizové situaci nastoupili 1. března do práce na dohodu. Nesměl by o tom ale nikdo vědět," nastínil člověk znalý situace.

Jeho slova nepřímo potvrdil i náměstek hejtmana Karel Konečný. "Mimořádné situace si vyžadují mimořádná řešení," řekl včera.

Dodal, že od začátku roku absolvuje on i ředitelé nemocnic maraton jednání s lékaři, přitom se zvažují různé varianty řešení krizové situace, která hrozí od 1. března.

Kraj: Nemocnice přijdou o nemalé peníze

"Chápu a podporuji požadavky lékařů, ale musím jednat v zájmu pacientů, kteří potřebují péči. Také chceme zachovat činnosti, které nemocnicím přinášejí peníze od pojišťoven. Například novojičínská nemocnice je ve ztrátě. Pokud přestane poskytovat některé služby, přijde o další nemalé peníze. A zavřená oddělení už se nemusí podařit znovu otevřít. To je důvod, proč o tom jednáme s lékaři ORL a ortopedie," řekl Konečný.

Doplnil, že podobný problém je i na karvinském gynekologicko-porodnickém oddělení, kde podali výpovědi primář i jeho zástupce.

"Pokud za ně nebude náhrada, uvažujeme i o té možnosti, že by se porodnice zavřela. Ale nic ještě není definitivní..." říká Konečný.

A nemýlí se, vývoj je totiž tak překotný, že situace se mění doslova z hodiny na hodinu.

Lékaři zatím drží při sobě

Zatímco primář karvinské porodnice Petr Fiala včera řekl, že odchází do jiné nemocnice z osobních důvodů (nikoli v rámci kampaně Děkujeme, odcházíme) a nemíní na tom nic měnit, v Novém Jičíně je situace opačná. Lékaři by sice v nemocnici rádi zůstali, ale vadí jim zastrašování.

"Já jsem výpověď nedal, ale 5 lékařů i 2 externisté ano. Dnes mi oznámili, že výpovědi nestáhnou ani nepodepíšou žádné dohody. Pokud ministerstvo nezačne jednat, zůstanou 1. března všichni doma," řekl včera primář novojičínské ortopedie Michal Mačák.

"Je to přesně tak. Výpovědi nestáhneme a žádné dohody nepodepíšeme, podporujeme systémové změny," potvrdila novojičínská ortopedka Daniela Rosinská.

"Je pravda, že nám vyhrožují uzavřením oddělení, ale tomu nevěřím. Okamžitě nám totiž vyjádřili podporu kolegové z Opavy i Krnova. Pokud bychom v březnu zůstali doma a nemocnice by nám pak znemožnila návrat, nenastoupili by sem ani oni," líčí lékařka.

Solidaritu potvrdil šéf krnovských lékařských odborů Bronislav Sedláček: "Buď se pak do práce vrátí všichni, nebo nikdo."

Některé nemocnice volí místo tlaku jiné cesty. "Platy mladých lékařů jsou tristní. Těm, kteří nejsou ve výpovědi, teď přidáme," říká šéf Městské nemocnice Ostrava Jan Zháněl.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Nejistota trvá, o dokončení obchvatu z Třince do Třanovic rozhodne soud

Ilustrační snímek

Stavba silnice, která naváže na loni dokončený obchvat Třince je připravená. Stále ale není jisté, jestli se začne na...

Chlapci a dívka na ulici zbili a zkopali muže, jsou obvinění z loupeže

Ilustrační snímek

Několik týdnů se bude léčit muž, kterého minulý týden na ulici v Karviné přepadla skupinka mladistvých. Dva kluci a...

Sanitka se na ledu nedostala ke zraněnému. Záchranáři šli dva kilometry

Zásah hasičů a záchranářů v obci Krásná, kde spadla čtyřletá holčička do studny.

Běžný zákrok záchranářů v nejvýchodnější části země se vinou ledu na silnici změnil v drama. Sanitka se nedostala až ke...

Najdete na iDNES.cz