Sociální demokracie mívá v Ostravě výborné volební výsledky. Kandidáti proto zřejmě tuší, že místo na kandidátce znamená i funkci. (ilustrační snímek)

Sociální demokracie mívá v Ostravě výborné volební výsledky. Kandidáti proto zřejmě tuší, že místo na kandidátce znamená i funkci. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Boj o kandidátky vrcholí. Do ČSSD v ostravských obvodech vnáší zlou krev

  • 5
Dvakrát jinak, a přitom se stejným výsledkem. Tak zatím dopadly spory o podobu kandidátek sociální demokracie pro podzimní komunální volby ve Slezské Ostravě a v největším obvodu Ostrava-Jih.

Zatímco ve Slezské Ostravě už část tamních sociálních demokratů složila zbraně a na výsledek stranického sestavování kandidátek chtějí reagovat už jen odchodem ze strany, straníci v největším ostravském obvodu Jih stále čekají.

„Na začátku dubna byla sestavena kandidátka, s níž jsme kvůli porušení stanov při sestavování nesouhlasili. Podali jsme stížnost a od té doby se nic nestalo,“ komentoval předvolební napětí ve straně místostarosta největšího ostravského obvodu Pavel Planka. „Na stížnost měla komise, k níž jsme se odvolávali, třicet dnů. Teď je červenec a žádná odpověď nám nepřišla. Už dáváme dohromady dotaz, co se děje,“ dodal.

Co se nelíbí sociálním demokratům?

Spor mezi znepřátelenými skupinami v ostravské sociální demokracii se táhne už několik let.

Od doby, kdy takzvaní „mladí“ sociální demokraté ovlivnili předvolební konference tím, že se postupně přihlašovali do různých místních organizací. „Staří“ sociální demokraté začali ve městě postupně ztrácet vliv.

„Stížnost, která nebyla navíc správně formulována, jsme dostali teprve na konci května, a termín na odpověď rozhodně dodržíme,“ oponuje Barbora Jelonková, členka okresního výkonného výboru ČSSD, kam stížnost směřovala.

Desetinásobný nárůst počtu straníků

Další ovlivnění sestavování kandidátek vidí Pavel Planka v prudkém nárůstu počtu členů v některých místních organizacích.

„Jen ve sdružení Starý Zábřeh, kde dlouhodobě působilo okolo patnácti lidí, najednou bylo sto padesát členů. Tak trochu zázrak. Nemohli jsme s tím nic dělat, nárůst měl posvěcení z vyšších míst,“ upozornil na jednu z předvolebních zajímavostí Planka.

Podobné problémy měli i sociální demokraté ve Slezské Ostravě. I oni napadli způsob sestavování kandidátky. Na rozdíl od svých kolegů ale odpověď obdrželi. Konalo se nové kolo sestavování.

„S drobnými kosmetickými úpravami to dopadlo stejně, jako napoprvé, nebyla zde žádná sebereflexe,“ říká předseda místní organizace Petr Zezulčík. O tom, jaký doslova „masakr“ v jeho obvodu proběhl, svědčí i fakt, že se jako předseda stranické organizace ocitl na kandidátce až na pozici desátého náhradníka.

„Nikdo nám neřekl, zda byla naše stížnost oprávněná, zda byly porušeny stanovy, jen se znovu sestavovala kandidátka. Hodně starších sociálních demokratů už rezignovalo, uvažují o odchodu ze strany,“ vysvětluje předseda strany.

„Žádná funkce není na doživotí“

S popisem situace ve Slezské Ostravě nesouhlasí Barbora Jelonková, která se zde stala jedničkou kandidátky.

„Konference se skutečně musela kvůli chybě administrativního charakteru, kdy se na sestavování kandidátky podílel člověk, který to nemohl dělat, opakovat, ale to není nic mimořádného,“ vysvětluje.

„Chyba navíc nevznikla u nás. Je mi jasné, že někdo může být výsledkem konference roztrpčen, ale žádná funkce není na doživotí. Na kandidátce jsou navíc lidé se zkušenostmi z komunální politiky,“ dodala.

Barbora Jelonková také odmítá, že by byli někteří kandidáti upřednostňovaní před jinými. „Každá z organizací v obvodu má svého člověka na volitelném místě,“ řekla.