Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o Karlovu Studánku nekončí. Zifčák chce volby napadnout u soudu

  9:10aktualizováno  9:10
Zatímco ve většině obcí boj mezi kandidáty skončil volbami, v Karlově Studánce nikoli. Vše se zde točí kolem sdružení Prosperita bývalého agenta StB Ludvíka Zifčáka. Obcí koluje materiál upozorňující na nekalý způsob, jímž chtěl ovládnout obec. Zifčák zase chce napadnout výsledky voleb, podle něj jsou zmanipulované.

Bývalý agent StB Zifčák chce napadnout volby u soudu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V obci, která zažila nejvyšší volební účast v kraji, když k urnám přišlo bezmála 88 % voličů, zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů - Spokojení občané I. V devítičlenném zastupitelstvu dostalo 4 křesla. Pokud se spojí se sdružením místních dobrovolných hasičů, jak zní předpoklad, pohodlně vytvoří vůdčí koalici.

Výsledky voleb ale pobouřily zástupce některých sdružení, která neuspěla dle svých představ. Mezi nimi i sdružení Prosperita Karlovy Studánky, za nímž stojí Zifčák. Ten těsně před volbami do jednoho bytu v hotelu Džbán nastěhoval přes třicet nových obyvatel.

Zákon to umožňuje, je ale patrné, že by mohlo jít o snahu zahýbat s poměry v obci.

Zifčák souvislost mezi přihlašováním nových obyvatel a volbami popřel. "My ty lidi nepřihlašujeme na volby. My jsme do hotelu přihlásili klienty, kteří u nás bydlí dlouhodobě a dlouhodobě zde žádají o pobyt," řekl.

Po volbách napětí v obci nepolevuje. Zástupci sdružení, která jsou nespokojena se svým volebním skóre, chtějí podat žalobu kvůli údajnému zmanipulování voleb.

Stranám schází hlasy, stěžuje si Zifčák

"Některým stranám schází hlasy, které se evidentně odevzdaly," nastínil Zifčák jeden z údajných důvodů, proč jeho sdružení napadne výsledky voleb v obci.

Ty chtějí u soudu napadnout i zástupci sdružení "Pro občany Karlovy Studánky", jež vede někdejší místostarosta Zdeněk Bartoněk. "Žalobu v každém případě podáme," řekl Bartoněk a dodal, že nespokojená sdružení žalobu podají ke krajskému soudu společně zřejmě do konce tohoto týdne.

Jak ale MF DNES řeklo hned několik lidí, kteří práci volební komise v obci sledovali a kteří si ale kvůli obavě z možného vyhrožování nepřejí zveřejnit jméno, sčítání hlasů bylo korektní. "Sčítání bylo naprosto v pořádku. Pokud to soud přikáže prověřit, nezjistí žádné pochybení," sdělil jeden ze zdrojů.

Ať policie vyslechne nové obyvatele, žádá jiný lídr

Obcí mezitím začal kolovat podnět ke státnímu zastupitelství upozorňující na nekalé praktiky, jimiž se Zifčák pokusil získat ve volbách podporu svému sdružení.

"Pokud lidé můj postoj podpoří, podám podnět na státní zastupitelství," řekl autor podnětu Jan Vrabec, lídr dalšího z místních sdružení "Pro rozvoj Karlovy Studánky".

V podnětu kritizuje účelovou spekulativnost změn trvalého bydliště neznámých osob a žádá policii o vyslechnutí nových obyvatel s bydlištěm ve Džbánu.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz