Licitování o nemocniční lůžka na Ostravsku nekončí, bojuje se o Orlovou

  8:24aktualizováno  8:24
Stále není jasné, o kolik lůžek přijde šest nemocnic, jejichž majitelem a provozovatelem je Moravskoslezský kraj. Licitování zástupců krajského úřadu a zdravotních pojišťoven pokračuje, byť dohoda měla být na stole už do konce dubna. Nejvíce se bojuje o lůžka v Orlové.

Na konečnou dohodu mezi krajem a pojišťovnami čekají i v nemocnici v Havířově. (ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Krajští radní doufali, že tento týden schválí konečné znění dohody se zdravotními pojišťovnami o redukci počtu lůžek ve svých šesti nemocnicích. Na úterním jednání to ale nakonec neudělali. "Nemohli jsme. Pojišťovny přišly na poslední chvíli se změnami," říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný.

Radní byli připraveni odsouhlasit to, na čem se s pojišťovnami dohodli: zrušení 159 lůžek v šesti krajských nemocnicích. Jenže pojišťovny k nim chtějí přidat dalších 112.

Kde se lůžka zruší

Zatím se zástupci pojišťoven a kraje shodli na tom, že do konce roku zmizí z šesti krajských nemocnic 159 lůžek. Nemocnice v Karviné-Ráji už letos zrušila ve své orlovské pobočce neurologické oddělení s 25 lůžky. Kromě toho má přijít o 8 lůžek na dětském a novorozeneckém oddělení v Karviné a o 15 lůžek na interním oddělení v Orlové.

Nemocnice v Havířově zruší 10 lůžek chirurgických, 3 urologická, 8 dětských a novorozeneckých. Z nemocnice ve Frýdku-Místku zmizí 4 neurologická, 4 gynekologická a 6 pediatrických lůžek.

Krnov přijde o 25 lůžek urologických a 5 pediatrických. Bílovecká nemocnice musí zrušit 10 lůžek na chirurgii. Slezská nemocnice v Opavě ztratí 15 urologických, 7 gynekologických a 6 očních lůžek.

"Konečné stanovisko na posledním jednání se zástupci pojišťoven sice nepadlo, ale mysleli jsme, že na všem zásadním jsme se dohodli. Pojišťovny nám ale v pondělí poslaly elektronickou poštou vyjádření, v němž některé body upravily a přidaly nové. S mnohými nemůžeme souhlasit," říká Konečný.

"To není pravda. Bavíme se pořád o tom samém. To kraj nám dal své požadavky s tím, že buď na ně přistoupíme, nebo nebude žádná dohoda," říká ředitel České průmyslové zdravotní pojišťovny Petr Vaněk s tím, že jednání je ovlivněno blížícími se krajskými volbami.

Ředitel málem přišel o místo

Radní kraje nesouhlasí především s požadavky pojišťoven na zánik ortopedie, ale i další akutní péče v Orlové, která patří pod nemocnici v Karviné-Ráji, oddělení ošetřovatelské péče ve Dvorcích patřících pod krnovskou nemocnici a biologické léčby v opavské hematologii. Nelíbí se jim ani příliš velká redukce lůžek plastické chirurgie v Třinci či snaha omezit počet porodnic.

V kraji bylo loni 5 628 akutních lůžek, z toho 2 433 v krajských nemocnicích včetně novojičínské, kterou od ledna provozuje Agel. Zdravotní pojišťovny chtěly, aby letos zmizelo z krajských nemocnic 460 lůžek a z ostatních pouze 79. To kritizoval hejtman Jaroslav Palas. Pojišťovny argumentovaly, že jiné nemocnice už lůžka rušily.

"Návrh pojišťoven je příliš razantní. Omezí dostupnost zdravotní péče v kraji," varoval Palas.

Nejostřejší boj se vede od počátku o akutní péči v Orlové. Proti jejímu rušení protestovali obyvatelé města a proti je i ředitel karvinské a orlovské nemocnice Petr Kovařík, který kvůli tomu nedávno málem přišel o místo.

"Už jsme v Orlové zrušili neurologii. Zruším i deset chirurgických lůžek, když to bude nutné, ale ortopedie a rehabilitace tam musí jednoznačně zůstat," trvá na svém ředitel Kovařík.

Možná dohoda s odkladem na dva roky

"My budeme o akutní lůžka v Orlové bojovat," ujistil náměstek hejtmana Konečný. "Nechceme v této chvíli omezovat ani porodnice. Věřím, že se s pojišťovnami nakonec dohodneme," dodal. "Máme na to čas do konce roku, kdy vyprší rámcové smlouvy pojišťoven s nemocnicemi," doplnila šéfka krajského odboru zdravotnictví Petra Tomanová s tím, že řešení sporných lůžek se dá odložit.

"Pokud se nedohodneme, můžeme s pojišťovnami uzavřít podmíněný smluvní vztah s odkladem řešení sporných bodů na dva roky. To je náš návrh," řekla Tomanová.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Lékaři už plánují další operace v Africe. V horku a se skromným vybavením

Jihlavský lékař se v Jižním Súdánu setkal s takovými diagnózami, jež neznali

Gastroenterolog Vítkovické nemocnice v Ostravě Vincent Zoundjiekpon, který pochází ze zápodoafrického státu Benin,...

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Horská služba v Jeseníkách slaví 70 let, prvními členy byli lesníci

Ilustrační snímek

Nemůžeme se sice pyšnit ledovci a ani v těch nejvyšších partiích vám nehrozí akutní horská nemoc z nedostatku kyslíku....

Najdete na iDNES.cz