Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o Barboru pokračuje. Projekt je divný od začátku, nevzdává se Babiš

  20:13aktualizováno  20:13
Radní Moravskoslezského kraje si oddechli, když koaliční rada odmítla návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby vláda zrušila červencové usnesení o financování průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku. Odpůrce výkupu pozemků, které patří firmě miliardáře Zdeňka Bakaly, se ale nemíní vzdát.

Ministr financí Andrej Babiš jednal v brně o stavbě nové sportovní haly. | foto: Marie StránskáMF DNES

Když premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že sociální demokraté a lidovci odmítají zrušit rozhodnutí vlády o podpoře vzniku nové průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku, radním Moravskoslezského kraje se ulevilo.

„Je to dobrá zpráva pro další rozvoj regionu a zaměstnanosti v kraji. Jiné rozhodnutí jsem nečekal. Argumenty Andreje Babiše byly chabé a nepravdivé. Kraj i ministerstvo průmyslu a obchodu to prokázaly a přesvědčily o tom i koaliční radu,“ komentoval rozhodnutí moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Spory politiků kvůli pozemkům, z nichž většina patří firmě Asental Land kontroverzního podnikatele Zdeňka Bakaly, tím ale nekončí. A zřejmě ani boj o zónu. První místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, který žádá zastavení výkupu pozemků od kontroverzního podnikatele Bakaly, je rozhodnutý, že se jen tak nevzdá.

„Analyzujeme situaci a připravujeme další kroky. Celý ten projekt je podivný od samého začátku,“ tvrdí Babiš.

Zpochybňuje například bezpečnost poddolované lokality a tím i její atraktivitu pro investory. S tím ale ostře nesouhlasí hejtman Novák ani primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD).

„Lokalita Barbory patří do kategorie pozemků s možným nahodilým výstupem metanu. Jeho případný výskyt je ale možné jednoduše vyřešit v rámci stavby tak, jak se to běžně dělá v celém ostravsko-karvinském regionu. Je skandální, že tuto zavádějící a paniku vyvolávající informaci vypouští z úst první místopředseda vlády,“ řekl Novák ČTK.

„Barbora je bezpečná. Odborných posudků už je na ni několik a všechny hovoří jasně: terén je stabilní. Nechápu tedy, kde bere pan ministr Babiš další nesmysly, které vypouští. Až mu je vyvrátíme, vymyslí si další a další. Je to únavné a myslím, že tím mimo jiné odklání pozornost od vlastního střetu zájmů, který jako podnikatel má. Měl by taky nahlas říct B - jak našemu regionu on sám pomáhá? Zatím nám totiž jen hází klacky pod nohy,“ zlobí se karvinský primátor.

Bezpečnost lokality potvrdil i Bakalův mluvčí Roman Frkous: „Existuje řada odborných výzkumů i posudků, podle kterých patří lokalita mezi nejbezpečnější z pěti kategorií poddolovaných území.“

Investice do bezcenných pozemků?

Andrej Babiš ale trvá na tom, že stát ani kraj by do Bakalových pozemků investovat neměl. Důvodů je podle něj víc než dost, nejen pochyby o bezpečnosti.

„Nejsem proti průmyslovým zónám. Ale proti této ano. Devět ministrů vlády nevědělo, komu patří ty pozemky. A teď se kolem nich objevuje stále více lží. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek například tvrdil, že je prozkoumala Česká geologická služba. Není to pravda,“ argumentuje Babiš.

Nelíbí se mu ani to, že kvůli poddolování je lokalita vhodná pouze pro lehký průmysl. A nevěří, že v regionu by se nenašly pozemky vhodné i pro průmysl těžký.

„Proč kraj nezveřejnil, že hledá devadesát hektarů pozemků typu brownfield na Ostravsku a Karvinsku? Třeba by se přihlásili jiní vlastníci,“ nastínil Babiš. A dodal, že kraj místo toho podepsal naprosto nevýhodnou smlouvu s Bakalovou firmou Asental Land.

„Proč má stát investovat 750 milionů do zhodnocení pozemků, které jsou teď podle mě bezcenné a nikdo jiný by je nekoupil? Je absurdní dávat peníze státu za vytunelovaný majetek z OKD, když řešíme žádost o financování předčasných hornických důchodů a navíc hrozí, že se nedohodneme s OKD ohledně Dolu Paskov a firma ho bude chtít zavřít,“ líčí Babiš. A netají, co ho štve: „Bakala vytáhl z OKD desítky miliard, 43 tisíc hornických bytů a teď chce 180 milionů za pozemky.“

Bakala: Fakta zvítězí

Sám Bakala politické půtky komentovat nechce. Vyjádřil se stručně alespoň prostřednictvím mluvčího Frkouse. „Přestože se z průmyslové zóny Nad Barborou stalo politické téma, věříme, že zvítězí fakta, zdravý rozum a zájmy kraje. Nejlogičtější je postavit průmyslovou zónu přímo v místě s velkou nezaměstnaností, aby lidé nemuseli daleko dojíždět za prací. Proto je tento prostor unikátní polohou i velikostí a kraj bude jen těžko hledat lepší lokaci.“

Společnost Asental nabízí státu metr čtvereční za 212 korun, což je suma o desítky korun nižší, než určily znalecké posudky.

Vznik zóny má přijít asi na 1,2 miliardy korun. Za 210 milionů by měl kraj vykoupit pozemky, z toho 95 procent od Bakaly, a další miliardu by měl investovat do budování infrastruktury. Právě na to přislíbila vláda kraji až 750 milionů.

V zóně by mohlo vzniknout až dva tisíce pracovních míst, což by pomohlo zlepšit špatnou sociální situaci na Karvinsku. Okres patří s 11,3 procenta k místům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi.

„Do deseti let zřejmě skončí těžba uhlí. Musíme zaměstnanost urgentně řešit, nutně potřebujeme velkého investora. Kdo to nechápe, je hrobař našeho regionu,“ říká karvinský primátor Tomáš Hanzel.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Rodině po Vánocích shořel dům. Pomáhá jí teď celý Rychvald

Z jejich domu je spáleniště. Pro manžele Řeřichovy je stále velmi bolestné...

Ještě na Štědrý den se u rodiny Řeřichových sešli sousedé z ulice, aby si popřáli hezké svátky. O čtyři dny později...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Stamiliony na nové vlaky. Moderní soupravy začnou jezdit do Beskyd

Mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a Frenštátem pod Radhoštěm stále jezdí dieslové...

Doba koženková na železnici mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm skončí. Kraj bude moci díky dotaci vyměnit vlaky...

Najdete na iDNES.cz