Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rodiče bojují za vznik alternativní školy, ministerstvo je ovšem proti

  • 16
Přes dvě stě rodičů požaduje, aby od září vznikla ve Frýdku-Místku alternativní škola. Podle ministerstva je to ale zbytečné, škol je totiž dostatek a děti v nich spíše chybí.

Individuální plán výuky sestavený školákem, který mu umožní rozvíjet tu oblast, která ho baví. Takzvaní průvodci místo učitelů. I to jsou principy výuky ve Scio škole, která jako první v Moravskoslezském kraji měla vzniknout ve Frýdku-Místku. Ministerstvo ji ovšem zamítlo, podobně jako desítky dalších žádostí o zřízení soukromých škol v republice.

„Velmi nás to mrzí, škola měla fungovat už od 1. září. Zatím se nevzdáváme a bojujeme dál. Protože alternativní forma výuky v našem městě chybí,“ přiblížil situaci Miroslav Hýbl, který chtěl své dítě do školy přihlásit, stejně jako dalších 220 rodičů.

,,Ozvali se nám sami rodiče, kteří o založení naší školy hodně stáli. Sdělili jsme jim, že pro její otevření potřebujeme souhlas obce, dostatek zájemců a vhodnou budovu. Oni to všechno v krátkém čase dokázali zajistit. Poté jsme organizovali besedy, na které jsme pozvali rodiče, abychom zjistili, jestli zájem je skutečně tak velký. Ve Frýdku na besedu dorazilo kolem 250 rodičů. Podporuje nás i radnice,“ uvedla Lucie Macášková Hejbalová z projektu Scio škol.

Škol je podle ministerstva v okolí dostatek

Ministerstvo žádost zamítlo s tím, že v okolí je dostatek veřejných škol, kterým děti naopak chybí. Důvodem zamítnutí měl pak být také soulad s takzvaným dlouhodobým záměrem Moravskoslezského kraje, který zřízení soukromé školy nedoporučuje.

„Vznik nové základní školy povolit jen výjimečně, na základě prokázané potřeby s ohledem na aktuální podmínky,“ je uvedeno v záměru.

Ministerstvo vznik nových soukromých škol také nepodporuje. „Na zapsání školy do rejstříku není automatický nárok. Žádost musí být odpovědně posouzena z řady aspektů. Je to i otázka efektivního nakládání s veřejnými zdroji,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

„Dosud jsme obdrželi 45 žádostí o zápis základních soukromých škol. Šest z nich jsme pak vyřídili kladně,“ dodala.

Ministerstvo nám upírá možnost volby, zlobí se rodiče

V oficiálním rozhodnutí ministerstvo argumentuje tím, že základní školy v kraji mají nadbytek volných míst. To se však rodičům nelíbí.

„Bohužel mi to nepřipadá jako pádný argument, protože ministerstvo nám tak upírá možnost volby. Když nechci, aby dítě absolvovalo stejný školní systém, jak si ho pamatuju já, kdy dítě sedí v lavici a pasivně poslouchá a doma se musí učit věci nazpaměť, což je ve státních školách ještě dnes běžná praxe, tak nemám možnost výběru,“ zmínil Hýbl.

S tím souhlasí také Dagmar Dluhošová, ředitelka soukromé základní školy a gymnázia PORG v Ostravě.

„Soukromé školy určitě mají v systému své místo. Pro rodiče představují možnost volby a vytvářejí konkurenční prostředí pro školy státní,“ popsala ředitelka, která si je ovšem zároveň vědoma také několika úskalí.

„Je jasné, že mnoho škol vzniklo pouze z důvodu vidiny výdělku, a patřičnou úroveň nemají. Naopak rodiče je vnímají jako poslední možnost, kam dítě dát. Proto zpřísnění kriterií pro vznik těchto institucí může být rovněž přínosné,“ zmiňuje.

Scio škola teď proti rozhodnutí ministerstva podává odvolání. „Rozhodnutí má nyní v rukou paní ministryně. Věříme, že až se podrobně seznámí se všemi souvislostmi a podklady, rozhodnutí ministerstva přehodnotí,“ uzavřela Macášková Hejbalová.