Záběr do pískovny, který pořídili protestující občané Ostravy - Polanky nad

Záběr do pískovny, který pořídili protestující občané Ostravy - Polanky nad Odrou. | foto: František Podškubka

Písek v Polance "sype" žaloby, firma a radnice se neshodnou

  • 2
Petice, vzájemné žaloby, kontroly i několik předběžných soudních opatření. Tak momentálně vypadá spor mezi ostravským obvodem Polanka nad Odrou a společností Písek Ostrava, která chce těžit v polanecké pískovně.

Písek. Surovina, která udělala v Polance hodně zlé krve. Situace už došla tak daleko, že těžební společnost i radnice na sebe navzájem podávají žaloby a v areálu pískovny je každou chvíli policie, aby řešila vzájemné spory (více čtěte zde).

Zpočátku přitom vše vypadalo idylicky. Firma Písek Ostrava loni začala s přípravami na těžbu a podle svých slov měla zájem o dobré vztahy s obvodem.

"Nabídli jsme obci dvacet korun z každého metru krychlového. Za celou dobu těžby se mělo jednat až o šedesát milionů. A oni to vůbec neprojednávali. Dokonce zakázali škole a školce přijmout naše sponzorské dary," uvádí jednatel společnosti Petr Urbánek.

Podle obvodu firma porušuje zákon i rozhodnutí úřadů

Starosta ale kontruje. "Pokud se firma tvářila jako vstřícná vůči občanům, pak to bylo zcela účelové," tvrdí Pavel Bochnia. "Pro občany nic neudělala, naopak jim jen ztěžuje život znečištěnou komunikací, prašností, nadměrnou dopravou a tím i ničením majetku," dodává.

A jaké jsou nejzásadnější výhrady Polanky? "Stěžejním problémem je skutečnost, že společnost nerespektuje literu zákona ani veškerá příslušná rozhodnutí, kterými jí bylo zakázáno užívání vjezdu do pískovny a poškozování okolních pozemků," uvádí právník Matěj Zachveja, kterého si radnice na spor najala.

Polance vadí i to, že firma naváží do areálu odpad, který chce využít pro rekultivaci. Povolených má tisíc tun, ale podle radnice ho tam má mnohem více. "Občané Polanky mají obavy, že v případě deště může navezený odpad způsobit sesuvem nedozírné škody na jejich majetku," dodává Zachveja.

Krajský úřad pískovnu už dvakrát kontroloval

Firma překročení limitů odmítá, stejně jako možnost jakéhokoli sesuvu. "To přesně ukazuje, proč se s obcí nedá jednat. Domluvili jsme se, že pískovnu oddělíme od domů valem, abychom neobtěžovali ty, co bydlí poblíž. A teď si stěžují, že ohrožuje domky. Přitom ten val je vytvořen ze speciálních jílů a je neprostupný. Sesunout se nemůže," říká Urbánek.

To, zda společnost nakládá s odpady podle zákonů, řeší i Krajský úřad. "Proběhly dvě kontroly. První našla nesrovnalosti, ale šlo o pochybení malá, spíše o evidenční věci. Druhá kontrola ještě není ukončená a výsledky by měly být známy do čtrnácti dnů," říká vedoucí oddělení odpadového hospodářství krajského úřadu Silvie Součková.

Petici podepsalo pět stovek lidí

Firma tvrdí, že těžit bude, i když momentálně má zákaz Báňského úřadu. "Ale to jen do doby, než založíme rekultivační účet. Žádná jiná omezení nemáme a můžeme zatím provádět jakoukoli nehornickou činnost. Až povolení dostaneme, začneme těžit," říká Urbánek.

Podle lidí, kteří bydlí v okolí, ale firma i přes zákaz už těží. "Z pískovny odjíždějí tatry plné písku a nikdo je ani neváží. Takhle akorát stát přichází o peníze na daních," říká František Podškubka, který je jedním ze signatářů petice proti těžbě.

Tu podepsalo pět set lidí. "Navíc firma tady pracuje i přes noc a o sobotách. A to je šílené. Máme i strach, že ten člověk nemá ani zálohu na rekultivaci a až tady skončí, zůstane tu po něm díra v zemi. A kdo to pak bude platit?" ptá se Podškubka.