Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Bojujte se suchem, přispějeme vám, láká ministerstvo obce

  • 10
Až tři miliony korun mohou získat obce v Moravskoslezském kraji na opatření proti suchu. Další státní peníze budou moci na konci roku využít i zahrádkáři.

Hloubení vrtů a následné napojení na vodovod. To je jedno z opatření, která plánují některé z obcí v kraji. Využít k tomu chtějí dotace ministerstva životního prostředí, jež vypsalo nový program na boj proti suchu. Rozdělí v něm 300 milionů korun.

„Dotace mohou získat projekty průzkumných vrtů na zajištění nových podzemních zdrojů i ‚ostré‘ vrty, včetně jejich napojení na stávající rozvod pitné vody. Podporovat budeme i zvýšení kapacity dosavadních vrtů. Chceme tak motivovat města i obce, aby se oblasti vodního hospodářství systematicky věnovaly a nepodceňovaly ji,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Žádosti o dotace mohou obce zasílat od minulého týdne. „Rádi bychom revitalizovali dva naše stometrové vrty. Jejich vydatnost se značně snížila a nový projekt by je měl zprůchodnit a posílit. Nyní ještě zpracováváme nějaké technické parametry,“ přiblížila starostka obce Vrchy na Novojičínsku Jiřina Pešlová.

„Potřebovali bychom dotaci do milionu korun. Jeden vrt podle dokumentace stojí přes tři sta tisíc korun. Uvidíme, jakou částku nakonec získáme,“ dodala.

Finanční podpora státu je ale omezená. „Můžeme poskytnout až 80procentní dotaci. Minimální částka na jeden projekt je 100 tisíc korun, maximální ale tři miliony korun,“ upřesnil Brabec.

Tomu se například ve Vrchách museli přizpůsobit. „Popravdě jsme chtěli původně investovat i do úpravny vody, ale stanovenou částku bychom překročili,“ konstatovala Pešlová.

O dotace mají zájem i v Petrovicích na Bruntálsku. „Připravujeme dokumentaci, která souvisí s tvorbou nového územního plánu. Chceme požádat o rozšíření ochranného pásma vod, v jeho rámci vytvořit nové zkušební vrty a na jejich základě vyhledat vhodné místo pro hlubinné vrty. Dokumentaci ale ještě konzultujeme. Chceme projekt dobře připravit, abychom peníze získali,“ popsal starosta Luboš Kmínek.

Peníze i na nádrže, které zachytí dešťovou vodu

Po loňských zkušenostech s přistavenými cisternami ale například v Písku nebo Bukovci na Jablunkovsku nečekali na nový program a dotace sháněli už dříve.

„Boj se suchem řešíme dlouhodobě, získali jsme peníze v rámci předešlého Operačního programu Životní prostředí, například jeden vrt jsme nově napojili. Jsme sami aktivní,“ nastínila starostka Bukovce Monika Czepczorová.

Ministerstvo plánuje koncem letošního roku vypsat další dotační program, tentokrát na retenční nádrže, jež by zachytávaly dešťovou vodu. O peníze by si žádali přímo jednotlivci a šlo by o podobný systém jako u takzvaných kotlíkových dotací.

„V tomto pilotním programu chceme rozdělit 300 milionů korun ročně a jeho nastavení se aktuálně připravují tak, aby mohl být spuštěn ještě do konce tohoto roku. Peníze by putovaly přímo k občanům na pořízení nádrží na dešťovou vodu, kterou lze využívat na zalévání a běžné práce v domácnostech,“ přislíbil Brabec, ale detaily programu zatím neuvedl.

Tento systém je podle odborníků významný pro zadržení vody v krajině. „Nádrže na sběr dešťové vody na soukromých pozemcích vytvoří podmínky pro takzvaný malý koloběh vody a zpomalí její odtok například během bouřek. Toto se dá nazvat ‚německým modelem‘, kde už jsou taková opatření standardní součástí urbanistických studií a územního plánování,“ řekl hydrolog Jan Unucka.

„Z hlediska mírnění dopadů sucha je to důležitý krok a nic jiného republice ani nezbude, protože voda od nás odtéká do sousedních států a téměř žádná povrchová ani podzemní voda k nám nepřitéká,“ uzavřel hydrolog.