Bryolog Vítězslav Plášek, který v Chile zkoumal mechorosty.

Bryolog Vítězslav Plášek, který v Chile zkoumal mechorosty. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Botanici z Ostravska hledali v Chile nové druhy mechů

  • 1
Možná objevili dosud nikdy nepoznané mechorosty, ale zatím to nevědí. Botanici z Ostravska se vrátili z přírodovědné expedice v Chile, kde brali vzorky mnoha druhů mechů. Nyní vše zkoumají. Výsledky jejich práce obohatí tuzemské a chilské muzejní sbírky.

Někdo by si možná řekl, co na tom, obyčejný mech. Jeden stejný jako druhý. Vítězslav Plášek z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ale už dávno ví, že to není pravda. "Jen u nás v Česku máme tisíc druhů mechů," říká.

Je jedním z asi pěti českých bryologů, tedy lidí, kteří se zabývají výzkumem mechorostů. Před pár dny se vrátil z přírodovědné expedice v Chile. Spolu s botaniky ze Slezského zemského muzea v Opavě tam pro chilskou agenturu ochrany přírody CONAF sbírali vzorky mechů. "Zadali si výzkum epifytních mechorostů, tedy těch, co rostou na stromech," vysvětluje Vítězslav Plášek. Je to právě ta skupina mechů, na které se ostravský bryolog specializuje.

Z Chile přivezli dvě plné krabice vzorků

Zpátky do Česka přivezli dvě krabice plné vzorků. Odhadem dvě až tři stovky druhů ze střední a jižní části Chile. Ty teď bude nutné prozkoumat a popsat. A kdoví, třeba narazí na takové, které ještě dosud nebyly objevené.

"Tato země totiž z hlediska epifytních mechorostů ještě není moc prozkoumaná. Takže si tak trošku brousíme zuby na to, že tam nějaké nové druhy budou," usmívá se Plášek.

Až vzorky prozkoumá a popíše, poputují do Slezského zemského muzea. Tam se zařadí k dalším 150 tisícům položek, které činí opavskou sbírku mechů po Praze a Brně třetí největší v České republice. Stejně tak vzorky poputují do chilských sbírek.

Expedici představí fotografie i exponáty

Kdo by se chtěl o přírodovědné expedici dozvědět více, má možnost na výstavě nazvané Přírodou Chile - Od vyprahlé Atacamy k patagonským ledovcům, která začíná ve středu 23. února v 16 hodin vernisáží v Arboretu Nový Dvůr u Opavy.

Rozmanité podoby chilské přírody představí členové expedice prostřednictvím fotografií, ale i řady exponátů. "I když jsem patriot, tak si myslím, že Chile je asi nejhezčí země na světě. Je tam úplně všechno na co člověk pomyslí - hory, pouště, moře, rašeliniště...," dodal Plášek. Výstava bude k vidění do 13. dubna.