Klimkovice Hýlov, které mají jednu z největších botanických výzdob. Vedoucí...

Klimkovice Hýlov, které mají jednu z největších botanických výzdob. Vedoucí zahrady Lea Vacurová | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Skoro všechny růže letos spásly srnky, říká lázeňská zahradnice

  • 4
Zalít, obrat suché listy, vyčistit hlínu - lázeňská zahradnice Lea Vacurová se v práci nezastaví. „Kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám,“ směje se žena, která starostí o pestrobarevné rostlinstvo zpříjemňuje pobyt pacientům lázní v Klimkovicích.

Květiny zbožňuje, doma v bytě jich má přibližně sedmdesát. „Rodina si zvykla,“ usmívá se Vacurová. „Dřív jsem jich měla asi sto třicet, ale pak už mě ´vystěhovávaly´, tak jsem je dala pryč.“

Rostliny, o které se stará v klimkovických lázních, rostou tak bujně, že si je může dovolit i množit.

„Čas od času je řežeme a dáváme do skleníku, kde rostou květiny mladé. Někdy si je lidé chtějí utrhnout a vzít domů, tak moc se jim líbí. Většinou jde o ibišky, fíkusy a oleandry, ale raději to pro ně udělám sama a odborně,“ říká zahradnice.

Největší a zároveň nejvzácnější květinou v lázních, o kterou se stará se svými kolegy, je blahočet, známý také jako pokojová jedle. V lázeňské hale se mu daří. Zatímco běžně v místnosti dorůstá přibližně dvou metrů, tady měří metrů pět.

„Hala je vysoká a má prosklený strop, květina má pro růst skvělé podmínky,“ vysvětluje Vacurová.

Zahradníci se pod jejím vedením chystají vysévat macešky a řezat levanduli. Potíže mají snad jen s fíkusem benjaminem, který nesnáší moc vody a hodně opadává.

Některé rostliny vydržely již dvacet let

A také bojují se suchem. „Trávníky žloutnou, ale víc než trávu musíme zalévat květiny. Asi sedmnáct tisíc metrů čtverečních záhonů zaléváme dvakrát týdně, ne pitnou, ale odpadní vodou použitou z vodoléčby,“ říká technický ředitel lázní Tomáš Jalůvka.

Některým růžím se v areálu daří, jiným vůbec. Důvod? Chodí na ně srnky. „Letos je spásly skoro všechny, zůstala jen jedna. Pacienti mají ze srnek radost, my méně,“ krčí rameny Vacurová.

Rostlinstvo, o které pečuje, si pochvaluje například Renata Petrášová z Ostravy-Poruby.

„Je to tady příjemné, uklidňující, voňavé, prostě fajné,“ říká dvaačtyřicetiletá žena, v lázních je už dva týdny.

Jak říká Vacurová, zahrada stárne a je nutné ji obnovovat, na druhou stranu jsou v ní rostliny, které tady vydržely od otevření lázní, což bylo v roce 1994.