Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trosky z výbuchem poničeného domu mizí, specialisté budou hledat stopy

  15:47aktualizováno  15:47
Valící se prach, dunící země a desítky zvědavců. Tak vypadalo odklízení trosek střechy a čtvrtého patra domu v Havířově-Šumbarku, poničeného v neděli výbuchem plynu. Po odstranění nebezpečných sutin místo prohlédnou policisté.

Odklízení trosek čtvrtého patra obytného domu společnosti RPG v Havířově-Šumbarku začalo navážením dřeva. Nařezané klády dorazily na místo na tahači v pondělí ráno, krátce po deváté hodině.

"Ty klády se nastrkají na podlahu zříceného patra tak, aby co nejvíce ztlumily případný dopad střechy, kterou budeme strhávat," popsal zásah zástupce velitele moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

"Myslím, že celá demolice proběhne velmi rychle, už včera jsme odřezali střechu nad poškozeným místem tak, aby její případný pád nepoškodil zbytek střechy nad dalšími částmi domu. Až bude dřevo naskládáno, pokusíme se strhnout zbývající opěrné zdi," dodal hasič.

Fotogalerie

To už si za jeho zády rovnal pracovní plochu obří demoliční stroj s hydraulickými nůžkami, který měl demolici provést. Jako párátka vytrhl ze země dva vzrostlé stromy, lípu a smrk a položil je k vedlejšímu domu.

Na místo výbuchu přišly i pracovnice sociálního odboru havířovského magistrátu. "Jednaly jsme tady se zástupci RPG o tom, jak kontaktovat lidi postižené výbuchem," řekla Hana Masopustová.

"Zjišťovaly jsme, kolika lidí se evakuace týkala a jaké budou mít potřeby, co jim můžeme nabídnout. My jim můžeme nabídnout sociální poradenství, případné hmotné prostředky by muselo poskytnout město, my takové možnosti nemáme," dodala Hana Masopustová.

Pak začalo umisťování dřevěného "polštáře" z klád na podlahu čtvrtého patra poškozeného domu. Po dvaceti minutách bylo vše připraveno a strojník se mohl pustit do samotné demolice.

Té přihlíželo několik desítek obyvatel Havířova, včetně matek s malými dětmi v kočárcích. Ty se neohroženě postavily do první řady a nevadil jim ani prach, který se valil z řítících se zdí.

"To je pecka, to musím poslat našim do Anglie," jásala při pádu střechy jedna z přihlížejících žen. Stejně jako její známé měla o příčinách výbuchu jasno.

"Chodili tam bezdomovci, tak možná něco udělali s plynem," říká, za souhlasného přikyvování kamarádek.

Jasno o důsledcích výbuchu už měl statik Vojtěch Štrba. "Doufám, že se ta tři patra i po demolici podaří zachovat, ale to budu vědět až poté, co odstraňování sutin skončí, jestli padající trosky statiku nižších pater neohrozí," vysvětluje.

"Při samotné explozi byly poškozeny zdi v nejvyšším podlaží i ve vedlejším vstupu. Včera jsme kontrolovali dům i poté, co byly v nižších patrech postaveny stojiny, mělo by to vydržet," dodal Vojtěch Štrba.

Po vytáhnutí zbytku rohové zdi se část střechy zřítila na zem. "Cítilas to?" ptala se s úžasem v očích zhruba dvacetiletá dívka své kamarádky. "Jo, ta země se fakt zatřepala," zněla odpověď.

"Odstraňování ruin bude pokračovat v podstatě celé pondělí, pak statik rozhodne o dalším postupu," přiblížil další postup prací Vladimír Vlček.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Sucho přerušilo sezonu hub, lidé z lesů chodí s prázdnou

Soutěž ve sběru hub v Hradci Králové.

Ani holubinka, stěžují si v těchto dnech houbaři v Moravskoslezském kraji. Dlouhotrvající vedra a nedostatek vláhy...

„Staré“ OKD už vyplatilo většinu svých věřitelů. U zbylých se čeká

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Už jen sporné závazky a peníze věřitelům, kteří nesdělili svá čísla účtů, zbývají vyplatit společnosti Správa...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Najdete na iDNES.cz