Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trosky z výbuchem poničeného domu mizí, specialisté budou hledat stopy

  15:47aktualizováno  15:47
Valící se prach, dunící země a desítky zvědavců. Tak vypadalo odklízení trosek střechy a čtvrtého patra domu v Havířově-Šumbarku, poničeného v neděli výbuchem plynu. Po odstranění nebezpečných sutin místo prohlédnou policisté.

Odklízení trosek čtvrtého patra obytného domu společnosti RPG v Havířově-Šumbarku začalo navážením dřeva. Nařezané klády dorazily na místo na tahači v pondělí ráno, krátce po deváté hodině.

"Ty klády se nastrkají na podlahu zříceného patra tak, aby co nejvíce ztlumily případný dopad střechy, kterou budeme strhávat," popsal zásah zástupce velitele moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

"Myslím, že celá demolice proběhne velmi rychle, už včera jsme odřezali střechu nad poškozeným místem tak, aby její případný pád nepoškodil zbytek střechy nad dalšími částmi domu. Až bude dřevo naskládáno, pokusíme se strhnout zbývající opěrné zdi," dodal hasič.

Fotogalerie

To už si za jeho zády rovnal pracovní plochu obří demoliční stroj s hydraulickými nůžkami, který měl demolici provést. Jako párátka vytrhl ze země dva vzrostlé stromy, lípu a smrk a položil je k vedlejšímu domu.

Na místo výbuchu přišly i pracovnice sociálního odboru havířovského magistrátu. "Jednaly jsme tady se zástupci RPG o tom, jak kontaktovat lidi postižené výbuchem," řekla Hana Masopustová.

"Zjišťovaly jsme, kolika lidí se evakuace týkala a jaké budou mít potřeby, co jim můžeme nabídnout. My jim můžeme nabídnout sociální poradenství, případné hmotné prostředky by muselo poskytnout město, my takové možnosti nemáme," dodala Hana Masopustová.

Pak začalo umisťování dřevěného "polštáře" z klád na podlahu čtvrtého patra poškozeného domu. Po dvaceti minutách bylo vše připraveno a strojník se mohl pustit do samotné demolice.

Té přihlíželo několik desítek obyvatel Havířova, včetně matek s malými dětmi v kočárcích. Ty se neohroženě postavily do první řady a nevadil jim ani prach, který se valil z řítících se zdí.

"To je pecka, to musím poslat našim do Anglie," jásala při pádu střechy jedna z přihlížejících žen. Stejně jako její známé měla o příčinách výbuchu jasno.

"Chodili tam bezdomovci, tak možná něco udělali s plynem," říká, za souhlasného přikyvování kamarádek.

Jasno o důsledcích výbuchu už měl statik Vojtěch Štrba. "Doufám, že se ta tři patra i po demolici podaří zachovat, ale to budu vědět až poté, co odstraňování sutin skončí, jestli padající trosky statiku nižších pater neohrozí," vysvětluje.

"Při samotné explozi byly poškozeny zdi v nejvyšším podlaží i ve vedlejším vstupu. Včera jsme kontrolovali dům i poté, co byly v nižších patrech postaveny stojiny, mělo by to vydržet," dodal Vojtěch Štrba.

Po vytáhnutí zbytku rohové zdi se část střechy zřítila na zem. "Cítilas to?" ptala se s úžasem v očích zhruba dvacetiletá dívka své kamarádky. "Jo, ta země se fakt zatřepala," zněla odpověď.

"Odstraňování ruin bude pokračovat v podstatě celé pondělí, pak statik rozhodne o dalším postupu," přiblížil další postup prací Vladimír Vlček.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Vítkovickým strojírnám hrozí exodus. Lidé už měsíce nedostali výplaty

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Stále více zaměstnanců společnosti Vítkovické strojírny uvažuje, že odejde z podniku co nejdříve. Vadí jim nejistá...

Noční můra, hodnotí řidiči uzavírku Rudné ulice v Ostravě

Na snímku ze 14. března je ostravský tramvajový most křižující Rudnou ulici s...

Dlouhé kolony, desítky minut navíc. Kvůli uzavírce části Rudné ulice v Ostravě kolabuje doprava až v centru. Ucpává se...

Ohrozili profesní čest, komentují policisté fotografii kolegů s Kajínkem

Ze seriálu Já, Kajínek

Fotografie tří policistů s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem nenachází pochopení u jejich kolegů, ani u veřejnosti....

Najdete na iDNES.cz