Proč policisté vyšetřují zakázku na krnovské radnici, není zatím jasné. Stíhají však už sedm lidí. (Ilustrační snímek)

Proč policisté vyšetřují zakázku na krnovské radnici, není zatím jasné. Stíhají však už sedm lidí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bourání tribun v Krnově zajímá policii. Stíhá sedm lidí

  • 1
Šetření sporných veřejných zakázek v Krnově získává jasnější obrysy. V souvislosti s jednou z nich policie stíhá sedm lidí. Kvůli kauze už dřív vedení radnice vzalo šéfovi investičního oddělení starost o zakázky.

"Zahájili jsme trestní stíhání sedmi osob ve věci demolice tribun na stadionu v Krnově," sdělila bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková. Řízení se týká bourání tribun a takzvané brány borců na atletickém stadionu.

Vyšetřování pokračuje. Policisté mimo jiné vyslýchají obviněné. Koho přesně ale stíhají a za jaké trestné činy, to v tuto chvíli policejní mluvčí říct nechtěla.

Vyšetřování zakázek v Krnově

Od konce loňského srpna policie šetří okolnosti zadávání některých veřejných zakázek v Krnově. Vedení radnice kvůli tomu zbavilo starosti o zakázky šéfa investičního oddělení.

Nyní policie stíhá sedm lidí, a to v souvislosti se zakázkou na bourání tribun a brány na atletickém stadionu. O výpověď požádala i členy vedení města.

Jak uvedl Bruntálský deník, v kauze, jejíž vyšetřování začalo loni na konci srpna, už padla i první obvinění. Deník své tvrzení opřel o vyjádření zástupce bruntálského okresního policejního šéfa Petra Častulíka. Ani ten ale neupřesnil, kdo konkrétně si obvinění vyslechl.

Kvůli prověřování sporných veřejných soutěží zástupci vedení radnice už před půlrokem odebrali starost o zakázky Georgiu Bazakasovi, který nadále zůstává v pozici šéfa investičního oddělení. Když ho redaktorka MF DNES požádala o vyjádření k dané kauze, neposkytnul je.

Vítěze veřejné zakázky na demolici tribun a brány radní města svým souhlasem potvrdili loni v červenci. Vyhrála krnovská firma AF stav, která nabídla nejnižší cenu, 840 tisíc korun.

Podle místostarosty Michala Brunclíka byli zástupci města při výběru firmy v menším časovém presu, neboť chtěli rekonstrukci stadionu provést co nejdřív. Věřili totiž, že ji zahájí ještě tentýž rok, a to za uplatnění dotace od ministerstva školství, o níž požádali.

"Ministerstvo ale rozhodnutí o udělení dotace nakonec oddálilo, takže jsme s rekonstrukcí vůbec nezačali," řekl Michal Brunclík.

Jak však podotkl, i kvůli výše zmíněnému časovému presu se město při výběru dodavatele demoličních prací rozhodlo pro takzvané poptávkové řízení. "Jednalo se o zakázku malého rozsahu, obdrželi jsme čtyři nabídky, ta s nejnižší cenou zvítězila," uvedl Michal Brunclík s tím, že výběr zhotovitele probíhal podle něj standardně.

Na otázku, zda by on sám měl šanci dozvědět se o možném nekalém jednání v případě, že by například o vítězi zakázky bylo jasno už před podáním nabídek, odpověděl, že nikoli.

"Takové informace nemám a je těžké říct, jestli to tak mohlo být, nebo ne," zauvažoval Brunclík a dodal, že radní budou 18. února schvalovat nový vnitřní předpis města, podle kterého například vytvářet zadávací podmínky pro veřejnou zakázku a být členem výběrové komise nebude moci být ten samý člověk.

Majitele firmy AF stav se včera MF DNES nepodařilo kontaktovat. Jak dříve řekl, policejní vyšetřování nechápe, protože zákonná pravidla při veřejných soutěžích není možné obejít.