Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy často upřednostňují seniory před studenty. Vědí, co je hoblík

  20:05aktualizováno  20:05
Zaměstnavatelé stojí o brigádníky v důchodovém věku, často je dokonce upřednostňují. Nevadí jim jejich případná pohybová omezení, cení si zkušeností a spolehlivosti. Senioři navíc s prací obvykle neskončí po pár týdnech a spokojí se i s nižší mzdou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

„Můžeme hovořit o fenoménu, který jsme v předchozích letech tolik nezaznamenávali. V současné době totiž tvoří lidé v invalidním nebo starobním důchodu až čtyřicet procent zájemců o brigády. Mladí lidé kvůli poklesu demografické křivky chybí, takže důchodci mají větší šance, že uplatnění najdou rychle,“ vysvětlil majitel společnosti Job-centrum Ostrava Radovan Burkovič.

V září a říjnu navíc studenti kvůli zařizování školních povinností zájem o brigády nemají, takže místa jsou podle něj volná.

Mladí brigádníci nevydrželi, důchodci zůstávají

Starší lidé přitom mohou najít uplatnění v nejrůznějších oborech. „Už to není tak, že by vypomáhali jen jako vrátní a uklízečky. Dnešní senioři jsou vitální, takže běžně pracují nejen ve skladech, ale i v továrnách a těžkých provozech. Nebrání se ani tahání sudů v pivovarech,“ zmínil Burkovič.

Pokud se nejedná o brigády a kampaně cílené vyloženě na mladé lidi nebo manažery, tak firmy starší brigádníky podle něho dokonce upřednostňují.

„Jsou totiž zvyklí pracovat, dá se na ně spolehnout a díky zkušenostem a osvědčením s nimi není tolik práce při zaučení. Důchodci už totiž v životě viděli hoblík a ví, k čemu slouží, což se například u studentů vždy nestává,“ zdůraznil Burkovič.

Jeho slova potvrdila i Milada Křížová, manažerka v jednom z opavských hypermarketů. „Nyní tady máme dvě paní v invalidním důchodu a jednoho pána ve starobním důchodu. Doplňují zboží, pracují ve skladu. Předtím se tady střídali mladí brigádníci, ale ti vydrží většinou jen pár týdnů. Práce jim nepřijde zajímavá a částka šedesát korun za hodinu pro ně není atraktivní,“ shrnula Křížová.

Vítané přilepšení k důchodům

Finanční ohodnocení brigád se přitom na různých místech kraje výrazně liší. V Ostravě si brigádník může vydělat až 110 korun za hodinu, v Karviné okolo 55 korun.

Podle pracovních agentur důchodci nemají přemrštěné finanční požadavky a hodinové taxy jim vyhovují. „Je to pro ně přilepšení. Na jaře jsme měli akci, která nabízela brigády vyloženě jen lidem se starobním či invalidním důchodem. Pokud mají lidé omezení prvního nebo druhého stupně, tak to pro většinu brigád není překážkou,“ zmínila Alexandra Rotonová z agentury Manpower v Ostravě.

Další nespornou výhodou je podle majitelů firem skutečnost, že na seniory při práci už nemusí ze zákona tak dohlížet, jako například na šestnáctileté studenty.

Lékař: Práce seniorům prospívá

Se staršími brigádníky mají zkušenosti i ve společnosti ArcelorMittal Ostrava. „Podle situace u nás najde uplatnění prostřednictvím pracovních agentur až několik stovek takových pracovníků. Nabíráme je celoročně,“ potvrdila mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

Podle ní i ve zdejších provozech pocítili odliv mladých brigádníků. „Dříve jsme na výpomoc brali převážně děti našich zaměstnanců, teď všechny uchazeče, kteří splní požadavky,“ doplnila mluvčí.

Brigády nepřináší seniorům pouze finanční příjem, ale podle lékařů díky nim předcházejí například depresím.

„Najdou mentální motivaci, jsou v kolektivu, takže psychicky jim to velmi prospívá a cítí se užiteční. Navíc jakákoli pravidelná činnost příznivě ovlivňuje pohybový aparát a lidem neochabuje svalstvo. Dnešní medicína je pokročilá, takže i když mají důchodci nějaké omezení, tak díky lékům jim to v práci nemusí bránit,“ shrnul lékař Vít Kašpárek z Polikliniky Agel v Ostravě.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Polské omezení léků vůbec nepomohlo. Varen v Ostravě naopak přibylo

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Dominantní pervitin s marihuanou, daleko za nimi halucinogeny nebo fentanylové náplasti, občas heroin a kokain. Tak...

Najdete na iDNES.cz