Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Berou kohokoliv, přesto firmám chybí brigádníci. Dospěl slabý ročník

  • 6
Nízký počet dětí narozených na přelomu tisíciletí dělá problémy nejen školám, ale i pracovním agenturám a firmám, které jen s obtížemi hledají zájemce o brigády. Právě v září a říjnu je situace nejhorší.

„Po prázdninách jsou středoškoláci ve škole a vysokoškoláci řeší jiné věci, takže firmám brigádníci chybějí,“ přibližuje Radovan Burkovič, jednatel společnosti JOB-centrum Ostrava.

„Vedle bohaté nabídky práce stojí za nedostatkem brigádníků také demografický pokles. Po roce 1989 se rodilo zhruba o 35 procent dětí méně a tyto ročníky jsou nyní na vysokých školách,“ dodává.

Firmy jsou tak nuceny hledat. „Také jsme se s tímto problémem setkali. Zatímco dříve jsme na brigády přijímali výhradně děti zaměstnanců a stačili tím naše potřeby pokrýt, nyní už přijímáme všechny zájemce,“ potvrzuje mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

O brigády je přitom mezi studenty zájem. „Na brigády chodí můj syn i všichni jeho kamarádi z průmyslovky, kterou navštěvovali. Pracují na myčkách, jako plavčíci v akvaparku, rozvážejí pizzu nebo jsou u svých rodičů ve firmách,“ popisuje Dita Fojtíková z Frýdku-Místku.

„Hodně ale záleží na penězích. Zatímco ve Frýdku-Místku nabízí firmy třeba jen 50 korun na hodinu, v Praze nebo v Brně je nabídka podstatně vyšší,“ dodává.

Finanční odměny firem ve větších městech jsou obecně vyšší, kdy například v Ostravě lze sehnat brigády za 110 korun za hodinu, ale v nedalekém Frýdku-Místku brigádníci dostanou výrazně méně. Například Česká pošta zde nabízí za doručování balíků 78 korun za hodinu, výjimkou nejsou ale ani nabídky za 55 korun.

Roste zájem o chmelové brigády

Vedle dlouhodobých brigád se pak zájemcům nabízejí i krátkodobé příležitosti. „Taťka tady nabízí parkování, tak mu pomáhám, dostanu za to 500 korun,“ popisuje chlapec vybírající na soukromém pozemku v Petřvaldíku parkovné od řidičů mířících na Dny NATO.

Za nedostatek brigádníků na začátku podzimu pak může i pamětnický hit - chmelové brigády. O někdejší tradiční studentskou poprázdninovou aktivitu je totiž stále větší zájem.

„Na rozdíl od jejich rodičů dnešní brigádníci už na chmelových brigádách nepracují ani zdaleka zadarmo. Právě naopak, jedná se o poměrně dobře finančně hodnocenou záležitost,“ přibližuje Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz. „Kromě základní hodinové sazby dostávají brigádníci i další výkonnostní bonusy a prémie za dosažení daných cílů sběru,“ dodává.

S nedostatkem brigádníků se firmy v kraji potýkají již delší čas a svůj vliv na to má také konjunktura v průmyslových podnicích, které zaměstnávají stále více lidí. O brigády se proto již nezajímají například ti, kteří si zde najdou stálou práci, brigádnickou formu přivýdělku proto volí především mladí lidé, kteří ještě studují na vysokých či středních školách.