Ostravě může pomoci i přeměna areámu bývalých vysokých pecí v moderní technologické a společenské centrum, na vizualizaci bývalý plynojem.

Ostravě může pomoci i přeměna areámu bývalých vysokých pecí v moderní technologické a společenské centrum, na vizualizaci bývalý plynojem. | foto: Vítkovice Machinery Group

Budoucnost Ostravy? Věda a moderní technologie

  • 9
Za více než dva miliony korun si Ostrava nechala zpracovat strategii konkurenceschopnosti do roku 2020. Dokument ukazuje, jakým směrem se má město ubírat, pokud se chce rozvíjet a zabránit odlivu lidí.

Podle studie se má Ostrava zaměřit například na nové technologie, výzkum a vývoj nebo na projekty, jako jsou proměna průmyslového areálu Dolní oblasti Vítkovic.

„Tam vznikne unikátní vzdělávací a zábavní centrum Svět techniky. Velmi významný je pro město také projekt superpočítačového centra IT4Innovations,“ řekl primátor města Petr Kajnar (ČSSD).

Důležitá je i mezinárodní spolupráce

Studii, která má přes dvě stě stran, chce město využívat při žádostech o dotace z veřejných zdrojů. „Řadu věcí už děláme. Strategie je hodnotí kladně a navazuje na ně. Stojíme ale před plánovacím obdobím na léta 2014 až 2020. Budeme chystat nové projekty. Strategie nám pomůže nastavit čerpání peněz tak, aby měly smysl pro další rozvoj města,“ vysvětlil Kajnar.

Některá doporučení autorů studie ho ale překvapila. Třeba to, že Ostrava by se měla víc věnovat mezinárodní spolupráci. Pomoci by jí mohla partnerství s dalšími těžebními a průmyslovými městy.

Kajnar: Útlum průmyslu město zvládlo, teď musí hledět dopředu

 „Je pravda, že do jisté míry na to město i kraj zatím rezignuje. Možná je v této oblasti potřeba najít něco, co nám pomůže zlepšit obchodní vztahy,“ připustil Kajnar.

Podle indexu regionální konkurenceschopnosti, který se tvoří například na základě makroekonomické stability, kvality základního a středního školství nebo efektivity trhu práce, patří Moravskoslezský kraj k těm podprůměrným. „Náš region patří skoro k těm nejhorším v České republice. Už proto je velmi důležité, abychom si to uvědomili a zjistili, co potřebujeme zlepšovat a kam musíme investovat nejvíc,“ uvedl Kajnar.

Dodal ale, že navzdory podprůměrnému indexu konkurenceschopnosti byl Moravskoslezský kraj v posledních letech nejrychleji se rozvíjejícím regionem v zemi.

Překonání dědictví těžkého průmyslu se podařilo

Ve středu se v ostravském hotelu Park Inn sešli zástupci města, kraje, vysokých škol i velkých firem na konferenci, kde diskutovali o závěrech studie a budoucnosti Ostravy. „Cílem bylo spojit síly všech, kteří mohou přispět k rozvoji města. Existuje řada zajímavých projektů, ale bude nutné je lépe propojit,“ říká mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Ostrava se v předchozích dvaceti letech hodně změnila. „Překonala nelehké období zavírání dolů i útlumu hutí a dokázala se s tím vypořádat na výbornou. Nyní ji ale čeká úkol neméně složitý: najít svou budoucnost. Naštěstí má slibný potenciál a šanci stát se centrem nejrychleji rostoucího regionu v zemi,“ míní Kajnar.

,