Bytů a domů se v kraji staví čím dál méně.

Bytů a domů se v kraji staví čím dál méně. | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Bytů a domů se staví stále méně. Jednou by mohly chybět, míní statistik

  • 17
V Moravskoslezském kraji se podle informací Českého statistického úřadu staví čím dál méně bytů i domů. Loni to bylo téměř dva tisíce bytů, což je o pětinu méně než v předchozím roce.

1 944. Přesně tolik bytů se loni postavilo v Moravskoslezském kraji. Oproti roku 2013 je to o pětinu méně. Výjimka? Ale kdeže. Jak uvedl ředitel Českého statistického úřadu v Ostravě Jaromír Kartous, bytů, ale i domů se v kraji staví čím dál méně přibližně od roku 2009.

„Osobně mě to překvapuje. Úroky hypoték jsou nízké, ale bytová výstavba se v našem kraji nezvyšuje,“ řekl Jaromír Kartous.

Skutečnost ho zaráží i proto, že si udělal srovnání s jinými kraji – Jihomoravským a Středočeským, které mají přibližně stejný počet obyvatel jako Moravskoslezský. „Zatímco u nás se v posledních letech staví kolem dvou tisíc bytů, v Jihomoravském kraji je to kolem tří tisíc a ve Středočeském kolem čtyř tisíc bytů,“ uvedl Kartous.

Mladí lidé se za bydlením stěhují mimo region

Příčin bude asi více. „Mladí, u kterých se předpokládá, že by stavět měli, odcházejí z kraje třeba za studiem a mnohdy se nevracejí nebo se stěhují za lepšími pracovními příležitostmi,“ zmínil ředitel.

Další důvody mohou být spojené třeba se životním prostředím. „Staví se třeba poměrně slušně v Čeladné a v jiných obcích pod Beskydami,“ podotkl Kartous.

Skutečně. Nejvíce bytů se loni dokončilo na Frýdecko-Místecku – celkem 585, což je třicet procent ze všech dokončených bytů v kraji.

„Co se týče životního prostředí, nejsme na tom o moc lépe než Ostrava. Jde především o pocit lidí, že jsou blíž k horám, vidí je všude kolem sebe. Za deset patnáct minut se dostanou na sjezdovku i do Ostravy, kde je zase úplně jiný styl kulturního vyžití. Frýdecko-Místecko je zkrátka hezké ‚mezi‘, které lidi přitahuje,“ myslí si Markéta Bilasová z frýdecko-místecké realitní kanceláře. Pravda ale je, že i na Frýdecko-Místecku dokončených bytů a domů meziročně výrazně ubylo.

Nestaví se ani přes příznivé úroky hypoték

„Převážná část bytů se staví v rodinných domcích. Asi z 80 procent je bytová výstavba tedy závislá na individuálních stavitelích. A tam mě právě překvapuje, že na to, jak příznivé jsou úroky hypoték, není rozsah bytové výstavby v kraji nijak zvlášť velký. Spíše bych řekl, že je podprůměrný,“ sdělil ředitel.

Statistiku srovnával se studií, kterou si nechal vypracovat krajský úřad. Ten vycházel z mnoha pohledů, například z demografické struktury obyvatelstva kraje, tedy jak se bude vyvíjet počet obyvatel v jednotlivých letech. Závěr studie byl takový, že by bylo optimální, kdyby se v kraji postavilo do roku 2025 zhruba 44 tisíc bytů, což by znamenalo, že by se ročně musely postavit přibližně tři tisíce bytů.

„V posledních letech se to ale neděje, což samozřejmě může do budoucna činit určité problémy – neudržitelnost a zastaralost bytového fondu a tak dále. Je to také ale otázka struktury bytové výstavby. Existují byty, které jsou jen těžko obsaditelné, protože jsou drahé, lidé na ně nemají peníze,“ zmínil Kartous. A jak potvrdila regionální manažerka realitní kanceláře Sting v Ostravě Jana Římanová, výstavba dostupného bydlení pro střední třídu v Ostravě není v podstatě vůbec.

Pro střední cenu nejsou byty dostupné

„Jsou tady buď staré zrekonstruované byty, nebo jde o developerské výstavby, kde se ceny bytů pohybují od pětadvaceti do pětatřiceti tisíc za metr čtvereční, což je pro střední třídu nemyslitelné,“ řekla Římanová. Dodala, že cena takového bytu je nakonec srovnatelná s cenou rodinného domu.

Vysokou poptávku po bytech letos zaznamenali v Rezidenci Nová Karolina. „Nárůst je rapidní. Zřejmě proto, že hypotéky jsou dostupné, úrokové sazby výhodné. A v Ostravě momentálně není žádný jiný konkurenční bytový projekt a žádné další se zatím nestaví,“ uzavřela zaměstnankyně Rezidence Nová Karolina Kateřina Urbanová.