Bývalá učitelka ubodala manžela diabetika. Soudí ji za opilství

  11:45aktualizováno  11:45
Tragický příběh starších manželů od úterý posuzuje Krajský soud v Ostravě. Danuše Špičková v noci na velikonoční neděli popíjela alkohol, pak si vzala prášky na spaní a zřejmě ve stavu, kdy nevěděla, co činí, našla na schodech nemocného manžela. Vzala nůž a nejméně třikrát ho bodla do hrudníku. Na místě zemřel.

Justiční stráž přivádí Danuši Špičkovou do jednací síně Krajského soudu v Ostravě. (30. října 2012) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

I když byla Špičková nejprve obviněna z vraždy, za což by jí hrozilo od deseti do osmnácti let vězení, nakonec byl její čin na základě znaleckých zpráv překvalifikován na trestný čin opilství, za který může dostat od tří do deseti let.

Trestný čin opilství

Kdo se požitím nebo aplikací návykové látky přivede, byť i z nedbalosti, do stavu nepříčetnosti, v němž se dopustí činu jinak trestného, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let.

Dopustí-li se však činu jinak trestného, na který zákon stanoví trest mírnější, bude potrestán tímto trestem mírnějším.

Zdroj: Trestní zákoník

"Je nesporné, že svého manžela zabila, ale ještě předtím se užíváním léků a alkoholu uvedla do mrákotného stavu, ve kterém nevěděla, co činí. Do tohoto stavu se však uvedla úmyslně, proto byla obžalována z opilství," vysvětlil žalobce David Bartoš.

Před soudem se rozvinul velmi smutný příběh. Pětašedesátiletá Špičková z Ostravy-Zábřehu celý život učila na základní škole, o dva roky starší manžel Jaroslav byl úspěšným inženýrem. S dcerou, jejím manželem i dětmi žili v domku.

Jenže poslední roky rodinu stíhala rána za ranou. Muži se značně zhoršila cukrovka, několikrát denně si píchal inzulin, přišel o prsty na noze. Ženě odhalili rakovinu, chodila na chemoterapii a prodělala onkologickou operaci. K završení všeho zlého v roce 2009 za záhadných okolností zemřela jejich 32letá dcera.

Krve bylo už dost, zvolala a vzala nůž

Už na konci minulého roku Špičková neúmyslně zapálila sklep, zeť a sousedé na poslední chvíli vynesli z domu děti i jejího manžela. Pak se zeť rozhodl i s dětmi odstěhovat.

"Uzavřeli jsme se do sebe, nepřijímali jsme žádné návštěvy. Bylo nám moc smutno," líčila žena se slzami v očích.

Justiční stráž přivádí Danuši Špičkovou do jednací síně Krajského soudu v

Justiční stráž přivádí Danuši Špičkovou do jednací síně Krajského soudu v Ostravě. (30. října 2012)

V osudnou velikonoční neděli si ustlala v obývacím pokoji, ale manžel jí dvakrát vzbudil, aby šla spát k němu do ložnice v prvním patře. To odmítla a přemístila se do ložnice ve druhém patře domku.

Předtím si vzala dva prášky na spaní Stilnox, přičemž odpoledne s manželem vypili lahev vína a několik skleniček whisky.

V noci se vzbudila a scházela do přízemí. Na schodech našla ležícího a zakrváceného manžela. Nebylo to poprvé, už dříve několikrát spadl a zranil se. 

"Asi ještě dýchal. Moc si na to nevzpomínám, ale řekla jsem jen, že té krve už bylo dost, v kuchyni vzala nůž a asi třikrát ho bodla. Pak jsem nůž schovala a šla spát," vypověděla na policii.

Manžel byl mým vzorem, plakala Špičková

Ráno se pak vzbudila a manžela našla v přízemí na pohovce. Nehýbal se, nedýchal. Zavolala proto okamžitě sanitku.

Před soudem vypovídat odmítla, jen požádala o prostor pro krátké vyjádření. "V hloubi srdce mě tíží, že můj milovaný manžel už není mezi námi. Nikdy bych mu vědomě neublížila, žili jsme spolu dvaačtyřicet let, měli se rádi a podporovali se. Byl to můj životní partner a vzor," prohlásila zlomená žena.

Když soudce popisoval poslední roky jejich soužití, plakala. Vyhlášení rozsudku se očekává ještě tento týden.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Syntetické drogy, které v Ostravě zabíjely, pocházely nejspíše z Polska

Životu nebezpečné syntetické drogy, které se moravskoslezské policii podařilo...

Osmnáct obviněných už je v kauze syntetických kanabinoidů. Novinářům to oznámili zástupci policie. Podle nich by také...

Najdete na iDNES.cz