Bývalá učitelka ubodala manžela diabetika. Soudí ji za opilství

  11:45aktualizováno  11:45
Tragický příběh starších manželů od úterý posuzuje Krajský soud v Ostravě. Danuše Špičková v noci na velikonoční neděli popíjela alkohol, pak si vzala prášky na spaní a zřejmě ve stavu, kdy nevěděla, co činí, našla na schodech nemocného manžela. Vzala nůž a nejméně třikrát ho bodla do hrudníku. Na místě zemřel.

Justiční stráž přivádí Danuši Špičkovou do jednací síně Krajského soudu v Ostravě. (30. října 2012) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

I když byla Špičková nejprve obviněna z vraždy, za což by jí hrozilo od deseti do osmnácti let vězení, nakonec byl její čin na základě znaleckých zpráv překvalifikován na trestný čin opilství, za který může dostat od tří do deseti let.

Trestný čin opilství

Kdo se požitím nebo aplikací návykové látky přivede, byť i z nedbalosti, do stavu nepříčetnosti, v němž se dopustí činu jinak trestného, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let.

Dopustí-li se však činu jinak trestného, na který zákon stanoví trest mírnější, bude potrestán tímto trestem mírnějším.

Zdroj: Trestní zákoník

"Je nesporné, že svého manžela zabila, ale ještě předtím se užíváním léků a alkoholu uvedla do mrákotného stavu, ve kterém nevěděla, co činí. Do tohoto stavu se však uvedla úmyslně, proto byla obžalována z opilství," vysvětlil žalobce David Bartoš.

Před soudem se rozvinul velmi smutný příběh. Pětašedesátiletá Špičková z Ostravy-Zábřehu celý život učila na základní škole, o dva roky starší manžel Jaroslav byl úspěšným inženýrem. S dcerou, jejím manželem i dětmi žili v domku.

Jenže poslední roky rodinu stíhala rána za ranou. Muži se značně zhoršila cukrovka, několikrát denně si píchal inzulin, přišel o prsty na noze. Ženě odhalili rakovinu, chodila na chemoterapii a prodělala onkologickou operaci. K završení všeho zlého v roce 2009 za záhadných okolností zemřela jejich 32letá dcera.

Krve bylo už dost, zvolala a vzala nůž

Už na konci minulého roku Špičková neúmyslně zapálila sklep, zeť a sousedé na poslední chvíli vynesli z domu děti i jejího manžela. Pak se zeť rozhodl i s dětmi odstěhovat.

"Uzavřeli jsme se do sebe, nepřijímali jsme žádné návštěvy. Bylo nám moc smutno," líčila žena se slzami v očích.

Justiční stráž přivádí Danuši Špičkovou do jednací síně Krajského soudu v

Justiční stráž přivádí Danuši Špičkovou do jednací síně Krajského soudu v Ostravě. (30. října 2012)

V osudnou velikonoční neděli si ustlala v obývacím pokoji, ale manžel jí dvakrát vzbudil, aby šla spát k němu do ložnice v prvním patře. To odmítla a přemístila se do ložnice ve druhém patře domku.

Předtím si vzala dva prášky na spaní Stilnox, přičemž odpoledne s manželem vypili lahev vína a několik skleniček whisky.

V noci se vzbudila a scházela do přízemí. Na schodech našla ležícího a zakrváceného manžela. Nebylo to poprvé, už dříve několikrát spadl a zranil se. 

"Asi ještě dýchal. Moc si na to nevzpomínám, ale řekla jsem jen, že té krve už bylo dost, v kuchyni vzala nůž a asi třikrát ho bodla. Pak jsem nůž schovala a šla spát," vypověděla na policii.

Manžel byl mým vzorem, plakala Špičková

Ráno se pak vzbudila a manžela našla v přízemí na pohovce. Nehýbal se, nedýchal. Zavolala proto okamžitě sanitku.

Před soudem vypovídat odmítla, jen požádala o prostor pro krátké vyjádření. "V hloubi srdce mě tíží, že můj milovaný manžel už není mezi námi. Nikdy bych mu vědomě neublížila, žili jsme spolu dvaačtyřicet let, měli se rádi a podporovali se. Byl to můj životní partner a vzor," prohlásila zlomená žena.

Když soudce popisoval poslední roky jejich soužití, plakala. Vyhlášení rozsudku se očekává ještě tento týden.

Autor:

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Je jako housenková dráha, kritizují řidiči silnici z Třince do Těšína

Nová silnice mezi Třincem a Českým Těšínem vzbuzuje u mnoha řidičů rozpaky.

Housenkovou dráhou nazývají někteří řidiči na sociálních sítích právě opravenou silnici mezi Třincem a Českým Těšínem....

VIDEO: Podél vzácné aleje se nebezpečně vlní chodník

Na chodníku se lidé „houpou“

Radnice řeší problém v centru Havířova. Kořeny vzácných čínských metasekvojí čím dál více prorůstají pod tamní chodník...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Najdete na iDNES.cz