Exčlenové ostravské ČSSD chtějí, aby soud pozastavil činnost celé strany

  16:10aktualizováno  16:10
Premiér a současně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se ocitl ve zvláštní situaci. Skupina bývalých členů rozhádané ostravské organizace totiž oficiálně vyzvala vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu podala návrh na pozastavení činnosti celé České strany sociálně demokratické.
Sociální demokracie může mít před volbami problém. Bývalí členové chtějí zakázat její činnost. Ilustrační snímek

Sociální demokracie může mít před volbami problém. Bývalí členové chtějí zakázat její činnost. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Důvod? „Strana porušuje práva a svobody svých členů,“ tvrdí osm ostravských signatářů podnětu Radim Lauko, Richard Bednařík, Nela Lisková, Jiří Maléř, David Baďura, Antonín Pavlásek, Kateřina Kadlčíková a Filip Lahoda.

Říkají, že nechtějí zrušit stranu, ale zabránit opakování nedemokratických procesů uvnitř strany a domoci se svých práv.

Návrh může soudu podat jedině vláda. Pokud by nekonala, může to učinit prezident, který dostal stejný podnět také. Jeho kopie míří i do bruselské kanceláře Evropské komise a vládám členských zemí.

Podle autorů by totiž kvůli střetu zájmů neměli členové ČSSD ve vládě o podání návrhu soudu vůbec hlasovat, nebo by jej rovnou měly projednat orgány Evropských společenství.

Předseda ČSSD Sobotka byl velmi stručný

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Miloš Zeman zatím vzal podnět jen na vědomí a vše je v gesci vlády.

Bohuslav Sobotka potvrdil, že podnět na vládu už dorazil poštou, ale následující kroky komentoval jen stručně: „Požádal jsem vládní legislativu o návrh dalšího postupu v této záležitosti.“

Autoři žádosti popsali případy sedmi lidí. Včetně případu ostravského primátora Petra Kajnara, které podle nich ČSSD účelově vyloučila, a dvou místních organizací (v Ostravě-Výškovicích a Mohelnici), která strana podle nich účelově zrušila, aby se zbavila oponentů s odlišným názorem, kteří kritizovali členy vyšších orgánů.

„Zmíněné rušení celých místních organizací patří mezi příklady extrémního porušení práva členů ČSSD. Věc nebyla řádně projednána s členy. Aniž by cokoli porušili, byli převedeni do jiných organizací,“ říká advokát Pavel Němec z Olomoucka, který patří rovněž mezi vyloučené členy strany a zastupuje řadu svých bývalých spolustraníků u soudu.

Oprávněná žádost, nebo předvolební boj?

„Pár lidí už své případy vyhrálo, další se ale kvůli obstrukcím ze strany ČSSD vlečou a některé, včetně mého, se ani rok a půl po podání žaloby ještě ani nezačaly projednávat,“ dodává.

Většina představitelů ČSSD, které MF DNES oslovila, ještě o podnětu nevěděla, ale shodli se na tom, že jde o účelovou snahu poškodit stranu před volbami.

Ostravský šéf ČSSD Adam Rykala.

Ostravský šéf ČSSD Adam Rykala.

„Není žádný důvod, aby podnět k pozastavení činnosti ČSSD uspěl. Stranické mechanismy se nezměnily. Lidé, kteří byli léta členy, je kritizují až v okamžiku, kdy už nemají podporu uvnitř strany,“ řekl Jeroným Tejc, předseda ústavně právního výboru sněmovny.

Podle Sobotky jde čistě politické podání, které by mohlo přijít na každou stranu či hnutí. „Všechny strany včetně těch nejnovějších řešily komunální kandidátky a nikde nejsou všichni členové spokojeni s tím, jak v konkurenci s ostatními kandidáty dopadli. ČSSD má ale výhodu v tom, že má zcela demokratické primárky. Naše kandidátky jsou sestavovány důsledně zdola.“

Projednávání asi potrvá měsíce

To tvrdí i šéf ostravské ČSSD Adam Rykala. „Jde jen o snahu poškodit stranu, která je podle předvolebních průzkumů lídrem voleb v regionu. Podle lidí, kteří za tím stojí, v tom vidím útok hazardního lobby. Pokud totiž ČSSD zvítězí, prosadí úplný zákaz hazardu v Ostravě, což se některým lidem nehodí,“ řekl.

Podle ústavního právníka Jana Kysely jsou politické strany v předvolebním období zákonem hájeny až do desátého dne po skončení voleb. „Ani pak ale není pravděpodobné, že kvůli sporům v jednom regionu by Nejvyšší správní soud zrušil stranu s celostátní působností,“ míní Kysela.

Podle Pavla Němce existuje ale výjimka. „Vláda se musí podnětem zabývat i v době hájení, pokud strana porušuje práva členů. „A to se děje nejen v Ostravě, ale v řadě krajů včetně Prahy. Nečekáme, že vláda a soud rozhodnou cokoli do voleb, to ani není cílem. Řádné projednání potrvá měsíce,“ dodal Němec.

Autoři:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Najdete na iDNES.cz