ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Plán lanovky na Čantoryji zastavili vlci, starosta Nýdku s ní už nepočítá

  • 11
Návrat vlků do Slezských Beskyd, zahnízdění kulíška nejmenšího, puštíka bělavého či doložená přítomnost rysa ostrovida i medvěda podle všeho zabrání více než deset let plánované stavbě lanovky na vrchol legendární beskydské hory Velké Čantoryje. Ministerstvo životního prostředí totiž neprodloužilo platnost stanoviska k posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA.

Obec tak nemá šanci získat potřebná povolení pro stavbu. S další snahou o získání povolení už ani nepočítá.

„Byl to už spíše spící projekt, ale potřebovali jsme, aby ministerstvo ten krok udělalo,“ přivítal rozhodnutí MŽP starosta Nýdku Jan Konečný. „Na přípravu stavby jsme využili i některé dotační programy a ty nyní potřebujeme ukončit. Se stavbou lanovky už nepočítáme.“

Ministerstvo životního prostředí odůvodnilo neprodloužení platnosti studie EIA mimo jiné i novými zjištěními o životě v lesích nad Nýdkem. 

Těm už původní studie EIA neodpovídala. „Z pohledu MŽP představuje nový výskyt kriticky ohroženého vlka, který se v oblasti Slezských Beskyd vyskytuje pravidelně, změnu podmínek, v jejímž důsledku by záměr mohl mít dosud neposouzené významné vlivy na životní prostředí,“ popsal ve verdiktu ministerstva důvody rozhodnutí Evžen Doležal, ředitel odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence.

A podobně negativní vliv by podle něj mohl mít zvýšený zájem turistů po případné stavbě lanovky i na život medvěda hnědého či jiných živočichů.

„Auta turistů stojí všude, třeba i po příkopech“

Konec plánů na stavbu lanovky ale podle starosty Nýdku obci velké problémy nepřinese.

„Pandemie sice znamená velké problémy pro místní restaurace, kdy několik z nich skončilo, turistů je tady ale stále dost, možná i více než dříve,“ přiblížil Jan Konečný současnost obce.

A turistů je podle něj na malou obec někdy možná až příliš. „Jejich auta stojí všude, třeba i po příkopech. Někteří se bohužel snaží dostat co nejdál k lesu a nevyužívají naše parkoviště v centru obce. Na jednom parkovišti pro deset aut jsme jich jednou napočítali 36,“ popsal zájem turistů o výchozí bod na Velkou Čantoryji a další vrcholy Slezských Beskyd.

V obci nyní pro turisty ve spolupráci se sousedící polskou Ustroní chystají muzeum – dřevěnici, která bude připomínat život na Těšínském Slezsku.