Tak to vypadá z beskydské Lysé hory, když východní část Moravskoslezského kraje přikryje smogová poklice.

Tak to vypadá z beskydské Lysé hory, když východní část Moravskoslezského kraje přikryje smogová poklice. | foto: Český hydrometeorologický ústav

Zatajit dech! Část Ostravy už vyčerpala roční balík dnů se smogem

  • 9
Zákonem stanovený limit 35 dnů, kdy lidé podle legislativy mohou dýchat nadlimitní množství škodlivin v roce, ostravské obvody Radvanice a Bartovice vyčerpaly už 28. února. Denní hranici překonala i obec Veřňovice a blíží se k ní i města na Karvinsku.

„Máme vydýcháno. Do konce roku už nemůžeme dýchat,“ řekl s nadsázkou Vladimír Burda, který v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích žije.

Osmadvacátého února tato lokalita vyčerpala počet dní pro překročení imisního limitu. Po zbytek roku budou obyvatelé ostravského obvodu, kde přístroje pravidelně zaznamenávají nadlimitní množství prachu v ovzduší, dýchat takzvaně mimo zákon.

„Zákon stanovuje denní imisní limit pro znečištění prachovými částicemi jako padesát mikrogramů prachu na metr krychlový vzduchu a tento limit může být překročen jen pětatřicet dní v roce,“ sdělila ředitelka obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Markéta Ubíková.

Loni obvod vyčerpal limit ještě o den dříve

I přes relativně slabou smogovou sezonu lidé v Radvanicích a Bartovicích dýchali vzduch, ve kterém bylo několikanásobně více prachu, než povoluje limit, což mohlo mít dopady na zdraví obyvatel.

„Manželka trpí různými nemocemi, které pravděpodobně souvisí se znečištěným ovzduším,“ podotkl Burda. Každý den proto řeší, jestli se z Radvanic neodstěhují. „Ale po dědečkovi jsem zdědil dům z roku 1928. Kdysi to tady bylo prestižní bydlení. Mám právo dýchat vzduch, který odpovídá parametrům, jež jsou dané zákonem.“

K vyčerpání povolených pětatřiceti dní dochází na Ostravsku i Karvinsku pravidelně již během prvních měsíců roku. „Děje se to každý rok. Loni si svůj limit Radvanice vyčerpaly jen o den dříve,“ potvrdila Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Už jsme doma v Ostravě. Je to cítit

Jak podotkla, ještě se snad nestalo, aby na Ostravsku nebo Karvinsku nebyl překročený zákonem daný limit v prvním čtvrtletí roku.

„Každý rok je to stejné. A je jedno, jestli je to pětadvacátého nebo osmadvacátého,“ uvedla starostka Radvanic a Bartovice Šárka Tekielová. „Vždycky v únoru je limit překročený, tudíž je vidět, že situace je dlouhodobě stejná. Jestli je to cítit? Ptáte se nesprávného člověka. Je mi šestačtyřicet a z Radvanic jsem nevytáhla paty. Bydlím tady celý život, takže jsem na to zvyklá. Samozřejmě, když se vrátíme z dovolené, je to cítit. Okamžitě poznáme, že jsme v Ostravě.“

Ministerstvo životního prostředí připravuje programy, které mají přispět ke zlepšení ovzduší i na Ostravsku. Platit by měly už na konci roku. „Mezi ministerstvem a Evropskou komisí aktuálně vrcholí vyjednávání o podmínkách dotací na výměnu kotlů v domácnostech. Výměna starých kotlů dokáže české ovzduší změnit k lepšímu,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

A více se chystá tlačit na úřady v České republice Evropská komise, která bude trvat na dodržování imisních limitů.

Vzduch v Radvanicích znečišťují blízká huť, výfuky z aut i domkaři. Vladimír Burda si ale myslí, že největší podíl na znečištěném ovzduší mají hutě. „Samozřejmě, není to jen fabrikou. Na špatné ovzduší má vliv více věcí, ale hutě jsou podle mě největším znečišťovatelem,“ zmínil Burda.

K limitu se blíží Karviná i Český Těšín

Zástupci hutě dlouhodobě tvrdí, že pro omezení emisí dělají maximum. A co na to lékaři? Dětská lékařka Eva Schallerová z Ostravy Radvanic a Bartovic letos, stejně jako loni, řešila v ordinaci naprosto standardní nemoci, především virové infekce, které - jak říká - nemají se znečištěným ovzduším vůbec nic společného.

„Koncentrace prachu v ovzduší v Radvanicích už nejsou tak vysoké jako dřív. Kdysi jsme si limity vydýchali už na začátku února. Samozřejmě, ono se to zase ukáže, až bude nějaká opravdu smogová zima, která letos nebyla,“ uvedla Schallerová.

Jedy v ovzduší dýchají již pětatřicet dní také obyvatelé Věřňovic na Karvinsku. „Každý další den způsobí, že i Věřňovice se stanou nadlimitní stanicí,“ řekla Blanka Krejčí. Kvůli vysokým koncentracím prachu vzduchu budou i tam lidé dýchat „mimo zákon“. Hranici brzy dovrší i Český Těšín a Karviná, oběma městům chybí už jen pět dní.